Najczęstsze obawy związane z porodem (i fakty, które pomogą Ci je pokonać)

Najczęstsze obawy związane z porodem (i fakty, które pomogą Ci je pokonać)

Poród to wyjątkowy moment, który często budzi nie tylko radość i entuzjazm, ale i lęk. Strach przed nim dotyczy nawet tych kobiet, które do narodzin dziecka czują się dobrze przygotowane. To naturalne. Dowiedz się, jak pokonać najczęstsze obawy związane z porodem, takie jak ból, komplikacje zdrowotne, pęknięcie krocza czy powikłania po znieczuleniu. Poznaj fakty, które pomogą Ci je pokonać.

Obawy przed porodem: Ból podczas porodu

Fakty: Ból to naturalna część porodu. Jego źródłem są intensywne skurcze macicy oraz rozciąganie szyjki macicy i kanału rodnego. Jak go przeżyć?

Ważne jest, aby wiedzieć, że każdy doświadcza bólu inaczej. Nie wiesz, jak ty na niego zareagujesz. W przypadku wielu kobiet akcja porodowa nie wiąże się z odczuwaniem takiego natężenia bólu, który wywoływałby traumę czy niszczył piękne wspomnienia związane z narodzinami dziecka. Poród to bolesne, ale wzruszające przeżycie.

Co zrobić, aby zmniejszyć ból podczas porodu?

Jak poradzić sobie z bólem podczas porodu? Dostępne są zarówno naturalne metody, takie jak techniki oddechowe, masaż, ciepłe okłady oraz kąpiele w wodzie, jak i środki farmakologiczne czy znieczulenie zewnątrzoponowe. Dyskomfort i ból pomaga łagodzić wsparcie partnera, douli lub położnej, ponieważ zapewnia poczucia bezpieczeństwa i kontroli oraz komfort (także psychiczny).

Strach przed porodem: Komplikacje zdrowotne dla matki lub dziecka

Fakty: Strach przed porodem, także ten paniczny, uporczywy, bardzo silny nazwany tokofobią, często wynika z obawy o komplikacje zdrowotne dla matki lub dziecka. Wydaje się to naturalne. Jak sobie pomóc?

Warto mieć świadomość, że zdecydowana większość porodów przebiega bez powikłań. Ponadto współczesna medycyna to nie tylko zaawansowana wiedza, ale i narzędzia diagnostyczne oraz terapeutyczne, które minimalizują ryzyko komplikacji oraz zapewniają bezpieczeństwo zarówno matce, jak i dziecku. Poza tym personel medyczny – lekarze, pielęgniarki i położne – jest wykształcony i wyszkolony w radzeniu sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Wie, jak je rozpoznawać, reagować i działać w oparciu o aktualne standardy medyczne (również  standardy organizacyjne opieki okołoporodowe).

Co możesz zrobić? Dbaj o siebie. Chodź regularnie na wizyty kontrolne i wykonuj zlecane przez ginekologa badania, tak laboratoryjne (z krwi, moczu), jak i obrazowe (USG), w tym badania prenatalne (nieinwazyjne i inwazyjne, jeśli to konieczne bądź wskazane).

Jakie są najczęstsze komplikacje podczas porodu?

Najczęstsze komplikacje podczas porodu mogą obejmować:

  • trudny poród, brak postępu porodu z powodu niewłaściwej pozycji dziecka (np. poprzecznie lub pośladkowo) czy zbyt wąskiego kanału rodnego,
  • zbyt słabe skurcze macicy mogą wydłużyć czas porodu i zwiększyć ryzyko krwawienia,
  • pęknięcie krocza, nacinanie krocza podczas porodu. Uszkodzenia tkanek między pochwa a odbytem, które mogą wymagać szycia i spowolnić rekonwalescencję,
  • krwawienie z dróg rodnych. Może być związane z pęknięciem łożyska lub innymi powikłaniami,
  • zakażenia (np. infekcje dróg rodnych lub zakażenie ran poporodowych), które mogą wymagać leczenia antybiotykami,
  • niedotlenienie dziecka. Problemy z dopływem tlenu do dziecka mogą prowadzić do konieczności szybkiej interwencji medycznej, takiej jak cesarskie cięcie,
  • przedwczesne odklejenie łożyska, co może prowadzić do krwawienia i zagrozić zdrowiu matki i dziecka.

W większości przypadków personel medyczny jest przygotowany do szybkiego reagowania na te sytuacje, aby zapewnić bezpieczeństwo matce i dziecku.

reklama

Obawy przed porodem: Nie zdążę do szpitala na czas

Fakty: Obawa, że nie zdążysz do szpitala na czas, wydaje się naturalna. Niemniej takie sytuacje są rzadkością, zwłaszcza jeśli jesteś pod opieką lekarza. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają na monitorowanie postępu ciąży i przewidywanie terminu porodu.

Gdy zbliża się termin rozwiązania, bardzo ważne jest, abyś trzymała rękę na pulsie i była przygotowana na rozpoczęcie akcji porodowej. Co powinnaś zrobić na finiszu ciąży?

Przede wszystkim zapoznać się ze zwiastunami porodu, ustalić najszybszą trasę do szpitala i opracować plan, jak do niego dotrzeć (samochód, taksówka). Warto mieć także przygotowaną torbę do porodu (nawet już w 8. miesiącu ciąży)

Czy mogę nie zdążyć do szpitala przed porodem?

Jeśli poród zacznie się szybko i intensywnie, może być trudno dotrzeć do szpitala na czas. Warto wtedy skontaktować się telefonicznie z personelem medycznym, aby uzyskać informację, co robić w tej sytuacji.

W przypadku nagłego porodu zespoły ratunkowe są dobrze przygotowane do udzielenia pierwszej pomocy, zapewniając bezpieczeństwo matce i dziecku.

Lęki podczas porodu: Pęknięcie krocza

Fakty: Lęk przed rozerwaniem krocza w czasie porodu jest powszechny, ale istnieją skuteczne sposoby, by temu zapobiec.

Ryzyko pęknięcia zmniejszają odpowiednie wykonywane przed porodem ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz masaż krocza, które poprawiają elastyczność tkanek. W trakcie akcji porodowej położne mogą stosować techniki wspierające, takie jak kontrolowane parcie.

Gdyby mimo wszystko doszło do pęknięcia krocza (lub gdy je nacięto), lekarz lub położna założą szwy, co przyspiesza proces regeneracji, zapewniając minimalny dyskomfort po porodzie.  W połogu będziesz musiała zadbać o szczególną pielęgnację krocza. 

reklama

Lęki podczas porodu: Powikłania po znieczuleniu

Fakty: Znieczulenie zewnątrzoponowe jest dość popularną formą uśmierzania bólu podczas porodu. Pozwala na bardziej komfortowy przebieg akcji porodowej, ale i jest bezpieczne. Rzadko powoduje poważne powikłania. Jakie są niepożądane skutki znieczulenia podczas porodu? To głównie bóle głowy, spadek ciśnienia krwi lub rzadko występujące reakcje alergiczne.

Aby ich uniknąć, przed podaniem znieczulenia anestezjolog oceni twój stan zdrowia oraz omówi potencjalne komplikacje. By zapewnić bezpieczeństwo tobie i dziecku, podczas porodu twój stan zdrowia będzie monitorowany, a po porodzie również będziesz otoczona opieką.

Strach przed porodem: Nie będę w stanie urodzić

Fakty: Strach przed tym, że nie będziesz w stanie urodzić, jest zdecydowanie naturalny, zwłaszcza jeśli to twój pierwszy poród.

Kobiety są biologicznie przygotowane do porodu. Pamiętaj, że nie musisz radzić sobie ze wszystkim sama. Wsparcie personelu medycznego na każdym etapie oraz różne procedury medyczne, takie jak choćby cesarskie cięcie sprawiają, że każdy poród może przebiec bezpiecznie.

Pamiętaj, że warto rozmawiać o swoich obawach i planować, jakiego wsparcia potrzebujesz, aby czuć się pewniej i spokojniej.

reklama

Obawy przed porodem: Nie będę w stanie kontrolować sytuacji

Fakty: Obawa, że nie będziesz w stanie kontrolować sytuacji podczas porodu, jest zrozumiała. Niemniej pamiętaj, że proces porodu jest monitorowany przez zespół specjalistów, którzy dbają o ciebie i dziecko. Ty skup się na sobie.

Aby czuć się komfortowo, możesz stworzyć plan porodu, który pomoże ci poczuć się bardziej zaangażowaną w podejmowanie decyzji (możesz wyrazić swoje preferencje i oczekiwania).

Dobrze jest również rozmawiać z zespołem medycznym przed porodem, aby rozwiać wątpliwości i przygotować się na różne scenariusze.

Obawy przed porodem: Strach przed cesarskim cięciem

Fakty: Strach przed cesarką jest powszechny, zwłaszcza gdy poród naturalny wydaje się bardziej naturalny. Jednak decyzję o sposobie rozwiązania ciąży podejmuje zespół medyczny, biorąc pod uwagę zdrowie matki i dziecka. Czasem cesarka jest koniecznością.

Czy cesarka jest bezpieczna? Tak. To bezpieczna procedura, która ratuje życie matce i dziecku w sytuacjach, kiedy poród drogami naturalnymi byłby ryzykowny.

Jak opanować stres przed cesarką? Pomyśl, że nowoczesna medycyna zapewnia skuteczne znieczulenie, które minimalizuje ból, a personel medyczny monitoruje stan pacjentki. Nie masz się czego obawiać.

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Poród naturalny to zwykle mniej inwazyjny sposób rodzenia, który sprzyja szybszej rekonwalescencji i krótszemu pobytowi w szpitalu. Cesarskie cięcie jest bardziej skomplikowane, ale konieczne w sytuacjach medycznych wymagających interwencji chirurgicznej.

Najczęstsze obawy związane z porodem - podsumowanie

Poród może wiązać się z wieloma obawami, ale wiedza, odpowiednie przygotowanie oraz pozytywne nastawienie pomagają zmniejszyć niepewności.

Najważniejsze jest, abyś ufała sobie i swojemu ciału, ale i zespołowi lekarzy, położnych i pielęgniarek, którzy będą cię wspierać. Trzymaj rękę na pulsie, ale bądź otwarta na różne scenariusze, które mogą wystąpić w czasie porodu. Najważniejsze jest przecież szczęśliwe zakończenie i spotkanie z maluszkiem. 

Bibliografia

  1. Birth Trauma and Mother’s Recovery
  2. Moving Forward After a Traumatic or Difficult Birth Experience
  3. Gdy strach przed porodem paraliżuje, www.mp.pl
  4. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Cięcie cesarskie, 2008, Przewodniczący prof. dr hab. med. R. Poręba
  5. Kiedy nastąpi poród? dr n. med. M. Szafarowska, lek. M.Biela, podyplomie.pl
  6. Humanizacja porodu we współczesnym położnictwie, czytelniamedyczna.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: