Rekrutacja do przedszkola to ważny moment dla rodziców i opiekunów planujących edukację dziecka. Jakie zasady, kryteria naboru oraz terminy obowiązują w 2025 roku? Jakie dokumenty trzeba złożyć?
Kiedy rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli 2025/2026? Terminy
Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się w marcu 2025 roku. Dokładne terminy oraz szczegółowe zasady rekrutacji zostaną opublikowane na stronach internetowych poszczególnych placówek oraz urzędu miasta lub gminy. Terminy są jednakowe dla wszystkich kandydatów.
Dziecko do przedszkola może zapisać rodzic lub opiekun prawny dziecka (osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem). Jeśli twoje dziecko chodzi już do przedszkola i chcesz, aby nadal do niego chodziło, najpóźniej 7 dni przed rekrutacją złóż u dyrektora przedszkola stosowną deklarację. Jej wzór otrzymasz w placówce. Jeśli chcesz zapisać dziecko do innego przedszkola bądź po raz pierwszy, weź udział w rekrutacji do przedszkola.
Jak przebiega rekrutacja do przedszkola 2025/2026? Zasady
Z możliwości wychowania przedszkolnego mogą korzystać dzieci w wieku 3–6 lat. Na rok szkolny 2025/2026 będą zatem przyjmowane dzieci z roczników 2022-2019. Wyjątkowo — o czym decyduje dyrektor przedszkola — dziecko może zacząć edukację przedszkolną wcześniej, gdy ukończy 2,5 roku (rocznik 2023). Jeśli chodzi o 6-latki (rocznik 2019), muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej placówce wychowania przedszkolnego (tzw. zerówka).
Organ prowadzący publiczne przedszkole, publiczną inną formę wychowania przedszkolnego lub publiczną szkołę podstawową do końca stycznia musi podać do publicznej wiadomości:
- kryteria, które są brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym,
- listę dokumentów, które są niezbędne do potwierdzenia spełnienia owych kryteriów,
- liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria, zgodnie z przepisami Prawa oświatowego.
Skład i szczegółowe zadania komisji rekrutacyjnej oraz szczegółowy tryb przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego określa rozporządzenie MEiN z 18 listopada 2022 r.
Rekrutacja do przedszkola 2025/2026. Kryteria ustawowe i szczegółowe
W myśl przepisów prawa oświatowego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.
W przypadku większej liczby kandydatów niż dostępnych miejsc, brane są pod uwagę następujące kryteria (tzw. ustawowe):
- wielodzietność rodziny kandydata (troje lub więcej dzieci),
- niepełnosprawność kandydata,
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
- samotne wychowywanie kandydata przez rodzica,
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Kryteria te mają jednakową wartość.
Na drugim etapie postępowania brane są pod uwagę kryteria szczegółowe. Te są ustalone przez samorząd. Może to być kryterium dochodu, określone w stosunku procentowym do progu dochodowego dla świadczeń rodzinnych — w zależności od lokalnych potrzeb społecznych.
Kryteria szczegółowe mogą mieć różną wartość. Co więcej w każdej gminie mogą być inne (nie więcej niż 6), tak jak i liczba punktów przyznawana za ich spełnienie.
Wymagane dokumenty
W postępowaniu rekrutacyjnym należy przedstawić różne dokumenty. To przede wszystkim wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola oraz dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów rekrutacyjnych (np. oświadczenie o wielodzietności rodziny, orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka).
Jeśli składasz wniosek w przedszkolu, a nie przez internet, jego wzór możesz otrzymać w przedszkolu i urzędzie miasta lub gminy. Jeżeli składasz wniosek przez internet, urząd może poprosić cię o dostarczenie dokumentów.
Gdzie złożyć dokumenty? Można to zrobić w wybranym przedszkolu (jeśli nie prowadzi rekrutacji przez internet) oraz przez internet na platformie rekrutacyjnej (gdy przedszkole prowadzi rekrutację przez internet).
Jak zapisać dziecko do przedszkola?
Jeśli przedszkole nie prowadzi rekrutacji online:
- Odwiedź wybraną placówkę.
- Pobierz wniosek o przyjęcie do przedszkola.
- Wypełnij dokument.
- Złóż wniosek w danym przedszkolu.
Jeśli rekrutacja odbywa się przez internet:
- Wejdź na stronę internetową urzędu miasta lub gminy. Zarejestruj się na platformie rekrutacyjnej.
- Sprawdź, do ilu przedszkoli możesz aplikować (masz prawo do wyboru co najmniej trzech placówek). Wypełnij formularz, wskazując przedszkola, do których chcesz zapisać dziecko. Na liście pojawią się wszystkie placówki biorące udział w rekrutacji elektronicznej w gminie lub mieście. Możesz wybrać dowolną liczbę przedszkoli.
We wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola rodzice określają kolejność wybranych publicznych przedszkoli od najbardziej do najmniej preferowanych. W sytuacji, gdy maluch nie zostanie przyjęty w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli wskazanych we wniosku, gmina zapewni mu miejsce w innym.
- Kliknij przycisk potwierdzający zakończenie rejestracji. Jeśli urząd poprosi o wydrukowanie dokumentów, wydrukuj je i dostarcz do przedszkola.
- Oczekuj na ogłoszenie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
Jeśli twoje dziecko zostało zakwalifikowane, potwierdź zgłoszenie i dostarcz wymagane dokumenty. Czekaj na publikację listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Jeśli twoje dziecko zostało przyjęte, podpisz umowę z przedszkolem.
Jeśli twoje dziecko nie zostało przyjęte, możesz odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej lub zgłosić się do urzędu gminy lub miasta z prośbą o wskazanie innego przedszkola.
Rekrutacja do przedszkola 2025/2026. Jak się odwołać?
Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola rozpatruje komisja rekrutacyjna. Od jej decyzji można się odwołać, składając wniosek o uzasadnienie decyzji. W tym czasie rodzic może wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.