5. tydzień ciąży

W piątym tygodniu ciąży zaczyna się tworzyć kręgosłup dziecka. Co warto wiedzieć jeszcze?

5. tydzień ciąży

Twój okres się spóźnia... Mijają kolejne dni i nawet nie wiesz, a może jesteś w piątym tygodniu ciąży. Aby sprawdzić swoje przeczucia, wykonaj domowy test ciążowy. Ale uwaga! Jeśli zrobisz go zbyt wcześnie (przeczytaj dokładnie instrukcje wewnątrz opakowania) możesz otrzymać fałszywy wynik negatywny. Jeśli natomiast Twoja ciąża została "naukowo" potwierdzona - gratulacje!

Za chwilę czas na wizytę u ginekologa. Po pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę, nastąpią kolejne - początkowo co miesiąc, a następnie częściej, w miarę zbliżania się do daty porodu.

Przy pierwszej wizycie lekarz zleci zapewne pierwsze badania w ciąży jak badanie krwi czy na obecność przeciwciał toksoplazmoz. Zważy Cię i przepisze odpowiednie preparaty witaminowe. Wybór lekarza - osoby kompetentnej i której możesz zaufać - to sprawa bardzo ważna, dlatego przemyśl ją dokładnie.

Twoje dziecko w 5. tygodniu ciąży

Pomiędzy 4 a 5 tygodniem ciąży widać tylko pęcherzyk ciążowy. Pod koniec 5 tygodnia ciąży w jego środku pojawia się pęcherzyk żółtkowy i 2-3 milimetrowy embrion. Pod koniec piątego tygodnia widać już kulisty zawiązek głowy. Tworzy się kręgosłup dziecka - powstają zaczątki 33 kręgów, oraz zawiązki układu nerwowego i mózgu.

reklama

Co się dzieje z twoim organizmem w 5. tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży możesz odczuwać pierwsze objawy ciąży jak ból piersi, wahania nastrojów, mdłości i zmęczenie. Niektórym kobietom dokucza dziwny, metaliczny posmak w ustach oraz konieczność częstego oddawania moczu.

Twoje myśli zaczynają krążyć wokół nowej sytuacji. Mimo, że być może jeszcze nie masz pewności dotyczącej poczęcia - nie możesz przestać myśleć. Być może szukasz natychmiastowej odpowiedzi, dotyczącej swego stanu. A może chcesz pozostawić wszystko swojemu biegowi? Już wkrótce wszystko się wyjaśni. Większość ludzi nie będzie w stanie powiedzieć, patrząc na ciebie, że jesteś w ciąży, ale ty możesz już wiedzieć.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Wczesne objawy ciąży w pierwszych tygodniach - film

Jakie są objawy ciąży? Czy warto robić test ciążowy z krwi? Czy podwyższona temperatura jest objawem ciąży? Na pytania użytkowniczek babyboom odpowiada dr n. med. Tomasz Zając.

Bibliografia

  1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
  2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
  3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
  4. Poczęcie dziecka, dr n. med. Bartłomiej Barczyński, I Katedra i Klinika Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, "Ginekologia Polska" 2011, s. 82
  6. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
  7. Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
  8. Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
  9. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: