25. tydzień ciąży
Twoje dziecko w 25 tygodniu ciąży ma około 30cm i zaczyna trenować oddychanie
W 25. tygodniu ciąży twoje dziecko waży już około 700-800 gramów i mierzy około 31-33 cm. Jego płuca i układ nerwowy rozwijają się intensywnie, a koordynacja ruchowa staje się coraz lepsza. Dno macicy znajduje się teraz około 25 cm od spojenia łonowego, co może powodować uczucie ucisku na pęcherz i częstsze wizyty w toalecie. Jeśli nie pamiętasz o ćwiczeniach Kegla, to 25. tydzień ciązy jest świetnym momentem, żeby zacząć je robić.
Możesz również odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu. Twoje piersi mogą zacząć wytwarzać siarę, pierwsze mleko, które będzie niezwykle ważne dla noworodka zaraz po porodzie.
Co się dzieje z twoim organizmem w 25. tygodniu ciąży?
Możesz zauważyć u siebie wrażliwość na światło, związaną ze zmniejszeniem się ilości płynu w oku. Jeśli suchość oka powoduje u Ciebie ból i pieczenie, stosuj "sztuczne łzy", dostępne w aptekach bez recepty.
W 25. tygodniu ciąży twoja macica osiąga mniej więcej wielkości piłki nożnej. Przez to zaczyna naciskać na inne narządy, takie jak płuca i jelita, co może doprowadzić dyskomfortu i bólu.
Dodatkowo zatrzymanie płynów i zwiększenie objętości krwi często powoduje ucisk na główne nerwy w rękach, przez co może ci towarzyszyć uczucie mrowienia i drętwienia palców. Za to możesz zauważyć, że pięknie wyglądają twoje włosy i paznokcie. Wpływ na to mają krążące w krwiobiegu hormony ciążowe.
Pomiędzy 24. a 28. tygodniem, lekarz kieruje ciężarną na dodatkowy test, który polega na oznaczeniu poziom stężenia glukozy w pobranej krwi (najpierw jednak wypijesz wodę z glukozą), to ma wykluczyć ewentualną cukrzycę ciążową i w razie czego wdrożyć odpowiednią dietę lub leczenie.
Twoje dziecko w 25. tygodniu ciąży
Waga dziecka w 25 tygodniu ciąży wynosi ponad 600g i ma około 34 centymetrów "wzrostu". Mimo niewielkiej ilości tłuszczu oraz wrażliwej skóry, jest już w pełni ukształtowane. Ciałko dziecka pokrywa maź płodowa, której zadaniem jest ochrona skóry przed stwardnieniem i zmacerowaniem przez sole mineralne, zawarte w płynie owodniowym.
Maluszek poznaje swoje otoczenie, dotykając rączkami, nóżkami i innymi częściami ciała wewnętrznych ścian macicy. Zdarza się, że próbuje palcami dłoni chwycić pępowinę!
Mózg rośnie i tworzą się w nim kolejne warstwy kory mózgowej. Zmysły słuchu, wzroku, dotyku i smaku nadal się rozwijają. Maluszek reaguje na głośne dźwięki i połyka płyn owodniowy. Dojrzewają nerwy wzrokowe, dzięki czemu z dużym prawdopodobieństwem w tym okresie dziecko obróci główkę w kierunku światła.
Jedną z głównych zmian w tym tygodniu jest otwarcie (wcześniej zatkanych) nozdrzy u dziecka. Płuca przygotowują się do oddychania powietrzem. Dziecko trenuje wdychając i wydychając płyn owodniowy, jednak płuca nadal są jeszcze zbyt niedojrzałe do dystrybucji tlenu do krwiobiegu lub wydzielania dwutlenku węgla.
A ruchy dziecka? Większość kobiet zauważa największą ruchliwość dziecka pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Dzięki sporej ilości miejsca maluch może swobodne fikać koziołki i wierzgać nóżkami od rana do wieczora. Te ruchy to dobry znak, który wskazuje na prawidłowy rozwój płodu. Serduszko bije z częstotliwością pomiędzy 120 a 160 uderzeń na minutę .
reklama
Ostuda w ciąży
Na twojej twarzy mogą się pojawić ciemne plamy zwane melanodermią lub ostudą. Są one zwykle wywoływane przez zmiany hormonalne ( zwykle związane z działaniem estrogenów i i progesteronu) i dotyczą ponad 60% kobiet w ciąży. Mają brązowe lub niebiesko-szare zabarwienie.
Kiedy jest podwyższone ryzyko wystąpienia ostudy?
- Jeśli występuje w rodzinie
- Jeśli jesteś narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych promieni UV,
- Jeśli melanodermia pojawiła się w czasie twoich poprzednich ciąż
- Jeśli używasz leków bądź kosmetyków, które sprawiają, żet woja skóra jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych
Jak zapobiegać ostudzie podczas ciąży?
W sumie nie ma dobrej metody, która w 100% ochroniłaby cię przed zmianami w pigmentacji. Jednak możesz spróbować zmniejszyć jej widoczność.
Noś ubrania z długimi rękawami i staraj się unikać wychodzenia bez nałożenia kosmetyków zawierających filtr przeciwsłoneczny. Postaraj się również o dietę bogatą w kwas foliowy, bo naukowcy podejrzewają, że jego niedobór często jest związany z przebarwieniami.
Jeśli jednak to nie pomoże sięgnij po domowe sposoby, które w jakimś stopniu pomogą uporać ci się z problemem. Część mam proponuje miejscowe przykładanie octu jabłkowego, który podobno rozjaśnia plamy. Również 15- minutowa maska z miąższu bananów nałożona na twarz ma podobne działanie, a ,jednocześnie twoja skóra staje się elastyczna. Oczywiście nie zapomnij spłukać jej chłodną wodą.
Wszelkie zabiegi pozostaw na czas po ciąży, jednak większość metod nie jest bezpieczna dla kobiet karmiących piersią. Dopiero, kiedy maluszek podrośnie możesz umówić się na peelingi chemiczne, czy zabiegi laserowe.
Ból kości ogonowej
Podczas ciąży hormony relaksyna i estrogeny powodują rozluźnienie więzadeł w miednicy, w rezultacie nacisk na kość ogonowa staje się dużo mocniejszy niż normalnie, zwłaszcza jeśli zaczyna uciskać ją główka dziecka i w 25. tygodniu ciąży może ci się już dac nieźle we znaki.
Co jeszcze powoduje ból kości ogonowej?
- Kichanie,
- Kaszel
- Siedzenie na twardej powierzchni
- Długie stanie
- Długie chodzenie
- Zaparcia
- Stosunek płciowy
- Podnoszenie ciężkich rzeczy
Jak można sobie pomóc, kiedy boli kość ogonowa w ciąży?
Niestety nie ma lekarstwa na tą dolegliwość. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje po porodzie. Możesz jednak spróbować sobie trochę ulżyć.
Po pierwsze staraj się zmieniać pozycję ciała. Do siedzenia możesz używać dmuchanego kółka do pływania. Dbaj również o regularne wypróżnianie. Możesz sprawdzić, czy ciepłe, czy zimne okłady sprawiają ci ulgę. Czasem lekarz może zalecić ci pobyt na basenie lub środek przeciwbólowy na bazie paracetamolu.
Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam. Kto cię lepiej zrozumie niż inna mama, która spodziewa się dzieckai w dodatku, też jest w 25. tygodniu ciąży? Dzięki temu, że będziecie mogły wymieniać się doświadczeniami i obserwacjami, uzyskasz odpowiedzi na tak nurtujące pytania jak "Ile przytyłyście w ciąży" lub "Czy i kiedy liczycie ruchy dziecka".
Bibliografia
- Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
- Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
- Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
- http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
- Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu, dr hab. n. med. P. Wałęga, lek. M. Romaniszyn, dr n. med. P. Wręczycka-Cegielny
- Co to jest ostuda? Lek. Paweł Traczewski
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień