23. tydzień ciąży

W 23 tygodniu macica uciska na pęcherz. Możesz odczuwać wahania nastroju, drętwienia rąk i nóg

23. tydzień ciąży

W 23. tygodniu ciąży twoje dziecko waży już około 500-600 gramów i mierzy około 29 cm. Jego skóra zaczyna nabierać koloru, a płuca przygotowują się do pierwszych oddechów, chociaż wciąż są wypełnione płynem owodniowym.

Dno macicy znajduje się teraz około 3 cm powyżej pępka. Twoje ciało kontynuuje adaptację do rosnącego maluszka – możesz zauważyć, że brzuch staje się coraz bardziej widoczny. Mogą wystąpić bóle pleców i nóg, co jest wynikiem zwiększonego obciążenia i zmian w postawie. W tym czasie możesz także odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu.

Twoje dziecko w 23. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 23. tygodniu ciąży to około 500 gramów. Maluszek ma 29 cm długości - jeśli chodzi o proporcje, jest teraz miniaturową wersją noworodka (brakuje mu jeszcze tkanki tłuszczowej). Chociaż z każdym dniem staje się cięższy, jego skóra w dalszym ciągu jest pomarszczona, ponieważ rośnie szybciej niż warstwa tłuszczu. Jednocześnie dynamicznie rozwijające się żyły i tętnice prześwitują przez ciałko, co nadaje mu czerwonawy odcień.

Jego płuca przygotowują się do oddychania po urodzeniu. W mózgu dojrzewa i staje się aktywny układ przedsionkowy odpowiedzialny za wyczuwanie ruchu i równowagę. Każdy ruch maleństwa wpływa na stymulację tego układu, a on z kolei stymuluje mózg. Dzięki niemu w przyszłości twoje dziecko będzie mogło biegać, skakać, a nawet czytać, bo odpowiada on również za utrzymanie w odpowiedniej pozycji gałek ocznych.

Około 23. tygodnia ciąży dziecko nabywa umiejętności przebywania w stanie snu i czuwania. Na sen maluszek przeznacza prawie 20 godzin na dobę. Jego aktywność zależy od indywidualnych cech temperamentu, a także od Twojego trybu życia. Dzięki temu dziecko nabywa własnych przyzwyczajeń w tym zakresie.

W miarę rozwoju układu nerwowego i mięśniowego twój maluszek coraz częściej i silniej cię kopie. Dziecko poprzez szybkość swoich ruchów, wyraża swoje samopoczucie. Bardzo często szybkie i energiczne ruchy oznaczają przestrach i zdenerwowanie dziecka.

Jak na USG wygląda płód w 23. tygodniu ciąży

reklama

Co się dzieje z twoim organizmem w 23. tygodniu ciąży?

W 23. tygodniu ciąży twoja macica jest położona około 4 centymetrów nad pępkiem. Niestety jej dolna część uciska bezpośrednio na pęcherz, co może powodować nie tylko częstsze wizyty w toalecie, ale również wyciek moczu. Dla zwiększenia komfortu noś podkładki. Uwaga! jeśli wyciek utrzymuje się przez jakiś czas sprawdź, czy nie jest to płyn owodniowy.

Jak odróżnić mocz od płynu owodniowego? Mocz ma charakterystyczny zapach amoniaku oraz żółty kolor. Płyn owodniowy pachnie lekko słodkawo i jest przezroczysty (pod koniec ciąży może zmienić kolor). W razie wątpliwości zrób badanie za pomocą aptecznego testu, które pozwoli ocenić, czy wydalany płyn to mocz czy też płyn owodniowy lub udaj się do szpitala po pomoc.

Twoja macica zmieniła się w salę gimnastyczną! Maluch ma jeszcze mnóstwo miejsca, co z radością wykorzystuje - stąd te dzikie harce, coraz mocniejsze kopnięcia, fikołki i rozpychanie. Możesz wykorzystać te chwile, na zabawę z dzieckiem - rozpoznawanie "kopiącej" części ciała, czy głaskanie. Pocieranie i stukanie w brzuszek zachęca maluszka do kolejnej porcji kopnięć.

Czy dużo przytyłaś? Prawdopodobnie 5-7 kg. Od tej chwili przyrost wagi będzie w miarę regularny - około pół kilograma tygodniowo. Dbaj o swoją dietę i kilogramy w ciąży. 

Jak wygląda Twój brzuszek? Skusiłaś się już na sesję ciążową? Zdjęcia z brzuszkiem to cudowna pamiątka, a 23. tydzień ciąży to świetny moment na jej uwiecznienie - pomyśl o tym.

Karmienie piersią?

Jeśli nie podjęłaś jeszcze decyzji o sposobie karmienia, warto poszerzyć swoje wiadomości na ten temat. Pierś czy butelka? Naukowcy zalecają obecnie karmienie niemowląt piersią przynajmniej do końca 1. roku życia. Jeśli decydujesz się na karmienie naturalne już od 23. tygodnia ciąży możesz przygotowywać piersi do karmienia.

reklama

Drętwienie rąk i nóg w ciąży

Podczas ciąży następuje wiele zmian. Niektóre z nich mogą być mało komfortowe, np.: uczucie drętwienia kończyn, którego doświadcza mnóstwo przyszłych mam.

Czym jest drętwienie? To uczucie, jakbyś straciła czucie w dłoniach lub stopach, albo jakby kłuło je miliony drobnych igiełek. Najczęściej się pojawia, kiedy siedzisz przez dłuższy czas w jednej pozycji.

Za drętwienie jest odpowiada najczęściej ciśnienie wywoływane obrzękami i zatrzymywaniem wody w twoim organizmie. Dodatkowo za cierpnięcie nóg jest odpowiedzialna rosnąca macica, która wraz z zaawansowaniem ciąży (a 23 tydzień ciąży to już druga połowa II trymestru) coraz mocniej uciska naczynia krwionośne, a szczególnie na żyłę główną dolną, która transportuje krew z nóg do serca. Nieprzyjemne cierpnięcie możesz czuć w nogach, ramionach, dłoniach, na skórze brzucha.

Co należy zrobić, aby unikać drętwienia kończyn podczas ciąży?

  • Kładź się na lewym boku
  • Unikaj dźwigania
  • Nie siadaj z nogą założoną na nogę
  • Nadgarstki układaj poniżej tułowia
  • Podczas odpoczynku lepiej siedź, leżenie może zwiększyć dolegliwości
  • Wyeliminuj z diety sól, która sprzyja zatrzymywaniu wody i obrzękom
  • Zrezygnuj z kofeiny
  • Zwiększ ilość wypijanej wody (to zmniejsza obrzęki)
  • Spożywaj pokarmy bogate w magnez i witaminę B6

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli czujesz drętwienie nóg lub rąk, które nie przechodzi pomimo stosowania przez ciebie powyższych porad idź do lekarza. Być może będziesz potrzebowała spotkać się z fizjoterapeutą.

Huśtawka nastroju w ciąży

Wczoraj czułaś się szczęśliwa, a dzisiaj świat widzisz w ciemnych barwach? Wszystko to jest winą hormonów ciążowych. To one manipulują twoim nastrojem.

Czasami możesz mieć poczucie, że jesteś totalnie roztargniona, a dodatkowo relaksyna, która rozluźnia więzadła, powoduje, że stajesz się niezdarna. To zupełnie normalny objaw i się nim nie przejmuj.

W 23. tygodniu ciąży masz prawo być drażliwa i przemęczona. Nawet w stanie spoczynku, ilość energii, którą dostarcza twoje ciało, jest porównywalna do energii wydatkowanej przez mężczyznę podczas wspinaczki.

Poza tym wzdęcia, zaparcia, refluks, czy kłopoty ze snem nie pozwalają ci porządnie wypocząć.

W jaki sposób możesz wpłynąć na nastrój?

Wahania nastroju w ciąży są normalne i w sumie możliwe do opanowana, chociaż początkowo może być to trudne.

Przede wszystkim zacznij od tego żeby swoim najbliższym wytłumaczyć, co się z tobą dzieje. Zwłaszcza, jeśli masz starsze dziecko, zadbaj żeby się dowiedziało, że twoje dziwne zachowanie może być związane z ogromnymi zmianami zachodzącymi w twoim organizmie.

Jeśli czujesz, ze za moment wybuchniesz - wyjdź na spacer. Mała przechadzka pozwoli ostudzić emocje i spojrzeć na daną sytuację z innej perspektywy. .

Weź głęboki oddech i wraz z wydechem postaraj się wypuścić z siebie nagromadzone, złe emocje. W trakcie możesz odliczać do 10 lub do 1000.

Sięgnij po komedie. Jeśli masz już oś oglądać lub czytać wybieraj pozycje , które mają szansę cię rozbawić.

Noś ze sobą przekąski. Wiele kobiet w ciąży doświadcza spadków krwi i związanego z tym przerażającego poczucia, że zaraz zemdleją. Jedzenie przekąsek może ci pomóc uporać się z tym dyskomfortem. Wybieraj zdrowe przekąski i jedz je dla dwojga, a nie za dwoje;)

Jeśli jednak czujesz silny niepokój, smutek, czy przygnębienie - skontaktuj się z lekarzem, bo chociaż sporo się słyszy o depresji poporodowej, mało kto mówi o depresji w ciąży, a ta również istnieje i należy ją leczyć.

Przeczytaj więcej o huśtawce emocji w ciąży.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? dołącz do forum dla przyszłych mam

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: