2. tydzień ciąży
W drugim tygodniu ciąży mogą, ale nie musza pojawić się pierwsze oznaki ciąży. Czy doszło do zapłodnienia?
Uwaga! Zbliża się owulacja! Drugi tydzień ciąży rozpoczyna się w końcu miesiączki, zanim jeszcze jajeczko dojrzeje i zostanie uwolnione do jajowodu (co określa się mianem owulacji).
Około 14 dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki następuje owulacja. Jajnik uwalnia dojrzałe jajeczko, które przesuwa się jajowodem w oczekiwaniu na plemnik. Dni płodne, kiedy kobieta może począć dziecko, to jedynie 4 dni w cyklu! Do rozpoznawania okresu największej płodności (co pozwala znacznie zwiększyć szansę na poczęcie dziecka, zwłaszcza w przypadku par o obniżonej płodności) służą specjalne testy owulacyjne (dostępne w aptekach bez recepty). Bardzo skuteczna okazuje się też obserwacja cyklu miesiączkowego za pomocą naturalnych metod regulacji poczęć. Systematyczne mierzenie temperatury i obserwacja śluzu pozwalają z dużą dokładnością określić termin owulacji.
Objawy
Obrzmienie piersi, nudności, zawroty głowy i senność to tylko niektóre z objawów, których możesz doświadczyć w drugim tygodniu ciąży. Jeżeli przypuszczasz, że doszło do zapłodnienia postaraj się zmienić styl życia i nawyki żywieniowe, jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej. Zrezygnuj z picia alkoholu, a jeśli paliłaś - przestań. Koniecznie zacznij brać kwas foliowy i możesz sięgnąć po witaminy dla ciężarnych. Drugi tydzień jest kluczowym punktem zwrotnym w rozwoju dziecka.
Spośród 46 chromosomów, dwa najważniejsze to chromosom X i chromosom Y. Te dwa chromosomy określają płeć dziecka. Każde jajeczko ma chromosom X; każdy plemnik ma albo X lub chromosom Y. Jeśli plemnik zapłodni jajo chromosomem X, będziesz miała córeczkę. Jeśli jest to chromosom Y na świecie pojawi się twój synek. Płeć decyduje się w momencie zapłodnienia, ale ty poznasz ja najwcześniej kilkanaście tygodni później.
Uwaga! Każda ciąża jest inna. Podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
Starasz się o dzidziusia? Dołącz do forum dla starających się.
reklama
Jak przygotować się do ciąży? - film
Bibliografia
- Bartel H.: Embriologia kliniczna. PZWL, Warszawa 2009
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302 https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
- Fizjologia cyklu miesiączkowego Klinika Endokrynologii Ginekologicznej Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Poczęcie dziecka, dr n. med. Bartłomiej Barczyński, I Katedra i Klinika Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
- Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
- Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
- http://www.imid.med.pl/pl/dla-pacjenta/porod-w-instytucie/ciaza-kwas-foliowy
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień