3. tydzień ciąży
Trzeci tydzień ciąży - czy doszło do zapłodnienia?
Na początku trzeciego tygodnia ciąży ma miejsce główne wydarzenie - dzięki niemu za jakieś 265 dni przyjdzie na świat śliczny chłopiec lub dziewczynka (lub jedno i drugie!). Poczęcie dziecka następuje w chwili zapłodnienia dojrzałego jaja przez plemnik w jajowodzie (przewodzie łączącym jajnik z macicą).
Materiał genetyczny zawarty w jądrach obu komórek łączy się, tworząc blastocystę. Jej komórki szybko się dzielą i przemieszczają jajowodem do macicy. Ta pierwsza wędrówka przez 12 centymetrowy jajowód trwa około 5 dni. Po tym czasie następuje zagnieżdżenie blastocysty w miękkiej wyściółce macicy.
Twoje dziecko w 3. tygodniu ciąży
W 3 tygodniu dziecko nazywa się... morulą. Morula to kula komórek, która stale rośnie. Około 30 godziny po zapłodnieniu, komórka jajowa dzieli się na dwie, a następnie na cztery, osiem i tak dalej i przenosi się z jajowodów do macicy. Podczas tej podróży staje się blastocystą, która zagnieżdżą się w wyściółce macicy.
Po jej załączeniu endometrium zapewnia składniki odżywcze i usuwa odpady z zarodka. Poszczególne części dziecka zaczynają nabierać kształtu. Funkcje, takie jak płeć i kolor oczu, włosów i skóry tym momencie są już określone, a mózg, rdzeń kręgowy i przewód pokarmowy zaczynają się rozwijać.
reklama
Bóle brzucha?
Trzeci tydzień ciąży to etap jeszcze zbyt wczesny, by w ciele kobiety zaszły jakieś widoczne zmiany (choć niektóre kobiety twierdzą, że potrafią poczuć/określić nawet moment poczęcia). Ale możesz już zacząć odczuwać pierwsze niedogodności! Tak, już w 3. tygodniu ciąży mogą się pojawić nudności, wymioty czy brak apetytu spowodowane przez zmiany hormonalne, często brane za objawy infekcji wirusowej. W tym czasie możesz zauważyć upławy, mogą się również pojawić bóle brzucha i podbrzusza. Za wszystko odpowiedzialne są hormony.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży sięgnij koniecznie po kwas foliowy i wprowadź do swojej diety produkty mleczne, zielone warzywa liściaste, czerwone mięso, rośliny strączkowe, które są doskonałym źródłem kwasu foliowego, wapnia, białka i żelaza, które są niezbędne do rozwoju mocnych kości, mięśni i tkanek w dziecku. Zdrowa dieta może pomóc okiełznać wahania nastroju wywołane przez zmiany hormonalne.
Przeczytaj więcej o objawach ciąży.
Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
Zapraszamy też do dołączenia do naszego forum dla mam a jeśli dopiero się starasz się o dzidziusia, dołącz do forum dla starających się.
Bibliografia
- Poczęcie dziecka, dr n. med. Bartłomiej Barczyński, I Katedra i Klinika Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
- http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
- Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, "Ginekologia Polska" 2011, s. 82
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- Bartel H.: Embriologia kliniczna. PZWL, Warszawa 2009
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/gas-pain-during-pregnancy
- https://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/abdominal-pain-during-pregnancy/
- https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-discomforts-causes#1
- Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
- Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
- Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
- http://www.imid.med.pl/pl/dla-pacjenta/porod-w-instytucie/ciaza-kwas-foliowy
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień