26. tydzień ciąży
Dziecko urodzone w 26 tygodniu ciąży ma ponad 50% szans na przeżycie
W 26. tygodniu ciąży twoje dziecko waży około 800-900 gramów i mierzy około 33-35 cm. Jego płuca i układ nerwowy dojrzewają, a mózg intensywnie się rozwija. Dziecko zaczyna otwierać oczy i reagować na światło. Dno macicy znajduje się teraz około 6 cm powyżej pępka, co może powodować dyskomfort i nasilać zgagę. Możesz zauważyć obrzęki stóp i kostek, a także skurcze łydek, zwłaszcza w nocy.
Co się dzieje z twoim organizmem w 26. tygodniu ciąży?
W 26 tygodniu ciąży dno twojej macicy znajduje się już 6 cm nad pępkiem, a twój brzuch będzie rósł około 1,5 centymetra tygodniowo. Jak wygląda twoja waga? Dzięki zdrowej diecie powinnaś do tego tygodnia przybrać pomiędzy 8 do 10 kilogramów.
Podczas nadchodzących miesięcy powinnaś tyć około pół kilograma tygodniowo. Macica nadal będzie rosła, za to mięśnie brzucha będą się rozluźniać, przesuwając środek ciężkości ciała i tym samym uciskając na niektóre nerwy i więzadła. To w efekcie może powodować ból dolnej części pleców, miednicy, pachwin i bioder.
W 26. tygodniu powinnaś wykonać badania krwi, sprawdzić czynnik Rh i obciążenie glukozą. Pozytywny wynik z badań przesiewowych glukozy będzie wymagał sprawdzenia, żeby w razie czego wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę ciężarnych.
Niektóre kobiety na tym etapie ciąży zauważają gęstą żółtawą wydzielinę z piersi - to siara, pierwszy pokarm dla Twojego dziecka, bogaty w przeciwciała zapobiegające chorobom. Jeśli nie zauważasz u siebie siary - nie martw się, jej obecność w czasie ciąży nie ma wpływu na powodzenie w karmieniu piersią
Wiele kobiet, zaczyna odczuwać ciężar maluszka oraz zmianę położenia środka ciężkości i równowagi. Około 50 do 75% kobiet w ciąży skarży się na bóle pleców w jakimś momencie ciąży. Ból może być odczuwany w górnej lub dolnej części pleców (lub w obu) Czasem pojawia się rwa kulszowa - dowiedz się, jak zapobiegać bólom pleców w ciąży.
Twoje dziecko w 26. tygodniu ciąży
Jak wygląda dziecko? Ile waży? Maluch w 26. tygodniu ciąży waży 600-760 gramów i ma około 35 cm długości. W dalszym ciągu postępuje rozwój układu nerwowego. Dowodem na to jest wytworzenie się niektórych odruchów bezwarunkowych dziecka (ich obecność i prawidłowość sprawdzana jest w badaniu neurologicznym po porodzie). Wcześniaki urodzone w 26. tygodniu mają około 50% szans na przeżycie.
Dwudziesty szósty tydzień uważany jest za kamień milowy w rozwoju dziecka, bo właśnie teraz po raz pierwszy maleństwo otworzy oczy! Wcześniej powieki dziecka były zaciśnięte. Teraz może zobaczyć pomarańczowo - brązowy półmrok, jaki panuje wewnątrz macicy. Są jednak momenty, gdy w "mieszkanku" dziecka jest jaśniej - zależy to od grubości Twojego ubrania i oświetlenia pomieszczenia.
Dziecko nie lubi jasnego światła, potrafi zakryć oczy rękami lub odwrócić głowę od źródła światła. Jednocześnie następuje dalszy rozwój zmysłów. Czy wiesz, że twoje dziecko ma już wykształcony na tyle zmysł słuchu, że słyszy docierające z zewnątrz dźwięki?
Coraz bardziej są widoczne wzorce snu i czuwania. Dziecko będzie prawdopodobnie bardziej aktywne w nocy, a spać będzie w ciągu dnia ukołysane twoimi ruchami. W większości przypadków kopnięcia łatwiej ci będzie zaobserwować podczas odpoczynku. Niektóre z nich mogą być bardzo bolesne, bo maluch w tym okresie jest bardzo ruchliwy. Dobrze żebyś zaczęła liczyć ruchy w ciągu dnia, bo dzięki temu łatwiej zauważysz ewentualne nieprawidłowości.
reklama
Rwa kulszowa w ciąży
Jeśli pewnego ranka poczujesz w dolnej części pleców rozdzierający ból, która uniemożliwi ci normalne poruszanie to może być objaw rwy kulszowej. Winą możesz obarczyć rosnącą macicę, która w 26. tygodniu jest już znacznie powiększona i zaczyna uciskać na nerw kulszowy, powodując silny ból w dolnej części pleców, pośladków i nóg.
objawy ciąży związane rwą kulszową to:
- Drętwienie i / lub ból pośladków
- Promieniowanie bólu w dolnej części pleców, z tyłu ud i nóg
- Trudności w schylania się.
- Rosnący ból, gdy siedzisz zbyt długo
- Pieczenie i mrowienie odczuwane w nogach
Jak możesz sobie pomóc w takiej sytuacji?
- Zrób delikatny masaż
- Połóż zimny okład
- Nie siedź za długo
- Dbaj o prawidłową postawę ciała
- Noś wygodne buty.
- Śpij na twardym materacu lub nawet na podłodze, to powinno trochę pomóc
- Udaj się do fizjoterapeuty pracującego z ciężarnymi
Skurcze nóg w ciąży
Ta bolesna dolegliwość jest całkiem normalna w ciąży. Co ją powoduje? Najróżniejsze czynniki. Między innymi wytężona praca łożyska, czy rosnący poziom progesteronu. Skurcze może powodować niedobór wapnia i magnezu, odwodnienie a nawet przeszłe urazy nóg.
Najczęściej skurcze pojawiają się nocą i uważa się, że wpływ na to ma przemęczenie oraz zatrzymywanie płynów przez organizm przyszłej mamy.
Jak zapobiegać skurczom nóg w ciąży?
- Unikaj zbyt długiego stania
- Nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami
- Pij dużo płynów, aby pobyt uwodniony
- Rozciągaj mięśnie łydek kilka razy dziennie, zwłaszcza wieczorem
- Zadbaj o wygodne buty
- W swojej diecie zadbaj o pokarmy zawierające dużo wapnia, potasu i magnezu
Jak leczyć skurcze nóg?
- Skonsultuj się z lekarzem
- Zastosuj ciepłe kompresy na łydki
- Spróbuj masażu kostką lodu
- Delikatnie masuj łydki rękoma
- Leż na łóżku z uniesionymi nogami
- Zrób ćwiczenia rozciągające:
Usiądź i oprzyj nogi o podłogę. Następnie oprzyj na podłodze pięty, a czubki palców skieruj, jak najbardziej w stronę łydek. Wytrzymaj w tej pozycji przez około 10 sekund i rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie kilkukrotnie w ciągu dnia. Początkowo może być bolesne, ale poźniej będzie coraz łatwiej.
Kiedy zadzwonić do lekarza?
- Jeśli ćwiczenia i pozostałe sposoby nie dają rezultatu
- Kurczom towarzyszy tkliwość, obrzęk i zaczerwienienie nóg - być może masz kłopoty z krzepliwością krwi
- Skurcze w kostce i obrzęk stóp mogą wskazywać na żylaki
- Skurcze pojawiają się w trakcie silnej biegunki - możesz mieć odwodniony organizm
Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam.
Bibliografia
- Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
- Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
- Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
- http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
- Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu, dr hab. n. med. P. Wałęga, lek. M. Romaniszyn, dr n. med. P. Wręczycka-Cegielny
- Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, str.215–229
- Cukrzyca ciążowa, dr n. med. Barbara Katra, Klinika Chorób Metabolicznych UJ CM, Kraków
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień