31. tydzień ciąży
W 31 tygodniu ciąży twoje dziecko waży już 1,5kg i mierzy 40cm
W 31. tygodniu ciąży Twoje dziecko waży około 1,5 kg i mierzy 41 cm, intensywnie rozwijając swoje zmysły oraz układ nerwowy. Twój organizm adaptuje się do rosnącego brzuszka, co oznacza, że macica powiększa się, aby pomieścić rosnące dziecko, wpływając na Twoją postawę i równowagę oraz powodując większy nacisk na pęcherz i przeponę. Może to prowadzić do częstszego oddawania moczu, trudności z oddychaniem, bólu pleców, zmęczenia i skurczów łydek. To czas, aby szczególnie dbać o zdrową dietę bogatą w białko, żelazo i wapń, a także regularne wizyty u lekarza, monitorując przy tym ruchy dziecka, by zapewnić mu prawidłowy rozwój.
Twoje dziecko w 31. tygodniu ciąży
W 31. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już 41 cm a waży około 1,5 kilograma. Ono nie tylko przybiera na wadze, ale powoli traci meszek (tzw. lanugo), które pokrywa jego ciało od pierwszych tygodni ciąży. Obecnie włoski rosną głównie na jego główce. Rosną mu również paznokcie. Może się zdarzyć, że jedną z pierwszych rzeczy, którą po porodzie będziesz musiała wykonać u Twojego maleństwa będzie... manicure!
Twój maluch otwiera i zamyka oczy (otoczone już rzęsami i brwiami), ciekawie rozglądając się we wnętrzu macicy. Potrafi rozróżnić jasne i ciemniejsze cienie. Być może pamięć z tego okresu sprawia, że odpoczynek czy relaks w późniejszym życiu lepiej nam wychodzi, gdy przygasimy światła? Mózg, uszy i oczy maluszka rozwinęły się na tyle, że może już reagować na dźwięk i światło. To dlatego twoje dziecko reaguje, kiedy śpiewasz.
Potrafi już obracać główkę i zaczyna trenować ssanie kciuka. Rozwijają się jego nóżki i ramiona i zaczynają być proporcjonalne do reszty ciała. Oprócz kończyn rosną pozostałe narządy, np: pęcherz. Twoje dziecko potrafi wysiusiać około 2 filiżanek moczu codziennie. Jego system trawienny jest prawie rozwinięty, podobnie jak płuca.
Twój maluszek w 31. tygodniu ciąży powoli tworzy rytuały dotyczące spania. Gdy jest aktywny, czujesz, jak cię kopie, a kiedy śpi, że jest bardzo spokojny.
31 tydzień ciąży do końcówka pierwszego miesiąca III trymestru, poczytaj o tym, co dzieje się z Tobą i jak rozwija się Twoje dziecko:
Co się dzieje z twoim organizmem w 31. tygodniu ciąży?
Dla większości potencjalnych rodziców już w 31. tygodniu ciąży zaczyna się powoli okres oczekiwania na pojawienie się dziecka. Jeśli czujesz się niespokojna - dowiedz się jak najwięcej na temat radzenia sobie w czasie porodu.
Możliwe, że aż kipisz od emocji - koniecznie odwiedź forum, na którym mamy dzielą się swoimi niepokojami, radościami i przemyśleniami.
W 31. tygodniu ciąży organizm kobiety przechodzi szereg zmian, przygotowując się do zbliżającego się porodu. Macica sięga teraz wysoko, powodując większy nacisk na przeponę, co może utrudniać oddychanie.
Nacisk na pęcherz moczowy sprawia, że częściej musisz chodzić do toalety. Noszenie dodatkowego ciężaru może prowadzić do zmęczenia i bólów pleców. Możesz także doświadczać skurczów Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu.
Obrzęki nóg i stóp mogą się nasilić, zwłaszcza pod koniec dnia lub po długim staniu. Zmiany hormonalne mogą powodować wahania nastroju oraz problemy ze snem. Ważne jest, aby dbać o dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w białko, witaminy i minerały, oraz unikać długiego stania lub siedzenia.
Gdzie urodzić?
31. tydzień ciąży to dobry czas, żeby wybrać miejsce, w którym Twoje dziecko powita świat - bezpiecznie i w przyjaznym otoczeniu. Nie żałuj czasu i odwiedź okoliczne szpitale. Poproś o pokazanie sali porodowej, wypytaj o szczegóły:
- czy obowiązuje strój szpitalny, czy też możesz przynieść własną koszulę?
- czy u każdej rodzącej stosuje się lewatywę i nacinanie krocza?
- czy możesz wybrać pozycję porodu, czy też będziesz zmuszona do leżenia na plecach?
- czy istnieje możliwość rodzenia w obecności bliskiej osoby (pod jakimi warunkami)?
- jakie są możliwości łagodzenia bólu (poród w wodzie, znieczulenie zewnątrz-oponowe)?
- czy szpital promuje naturalne karmienie?
- Być może po wizytach w szpitalach zdecydujesz się rodzić w domu. Koniecznie omów tę sprawę ze swoim lekarzem, możesz także skontaktować się ze Stowarzyszeniem na rzecz Naturalnego Rodzenia i Karmienia.
Ćwiczenia mięśni Kegla - film
O ćwiczeniach mięśni Kegla w ciąży mówi Agata Golenda, instruktorka Klubu Mamoisele
Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 5-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu. Zacznij od 5 powtórzeń.
Napinaj mięśnie dna miednicy, przytrzymaj je w napięciu przez pięć sekund, a następnie puść – pozostań w spoczynku kolejne pięć sekund. Z czasem dojdź do kilkunastu powtórzeń. Kegel zalecał, by wykonywać codziennie 3 serie po 5–10 minut.
Te ćwiczenia nie tylko ułatwiają poród i zapobiegają opuszczaniu się narządów, ale również po porodzie zapobiegają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.
Ucisk na pęcherz w ciąży
Twoje ciało jest teraz przechodzi kilka istotnych zmian. Przeciętna kobieta do 31 tygodnia ciąży zyskuje od 7 do 12 kilogramów. Możesz mieć poczucie, że macica wypełniania ci cały brzuch. To dlatego, że unosi się o kilka centymetrów, spychając narządy wewnętrzne. Między innymi dlatego możesz mieć poczucie, że jest ci duszno lub brakuje tchu. Wraz z uciskiem rosnącej macicy na żołądek, coraz częściej może dokuczać Ci zgaga. Zapobiegaj jej pijąc dużo wody i jedząc niewielkie porcje - za to częściej.
Macica coraz bardziej naciska na twój pęcherz pozostawiając niewiele miejsca na mocz. Czekają cię coraz częstsze wizyty w toalecie. Spróbuj po oddaniu moczu odczekać chwilę i spróbować jeszcze raz. Bardzo ważne żebyś się nie wstrzymywała, bo grozi to stanem zapalnym dróg moczowych.
Bóle kręgosłupa w ciąży
Być może chodząc, charakterystycznie kołyszesz się na boki - przyczyną jest rozluźnienie więzadeł w miednicy (Twoje biodra rozszerzają się, aby zrobić miejsce dla dziecka i ułatwić ci poród). Mogą się pojawić bóle kręgosłupa, dlatego że rozwijająca się macica zmusza dolną część pleców do nienaturalnej postawy.
Jak sobie pomóc z bólami kręgosłupa około 31 tygodnia ciąży?
- Jeśli musisz dłużej stać staraj się przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą.
- Siadaj na krześle tak, bo plecom zapewnić solidne oparcie
- Podczas siedzenia postaraj się pod stopami postawić podnóżek
- Koniecznie zmieniaj pozycję. Bezruchu powoduje ucisk macicy i napięcie mięśni pleców
- Zadbaj o wygodne buty i koniecznie zrezygnuj z wysokich obcasów. Płaska podeszwa nie jest najlepsze, optymalnie obcas powinien wynosić 1,5 cm
- Unikaj dźwigania ciężarów
- Zrezygnuj z prac domowych, które wymagają pochylania się. Poproś żeby ktoś cię zastąpił podczas odkurzania, a szorowanie podłóg zostaw sobie na czas po porodzie
Ważne: Skontaktuj się z lekarzem jeśli:
- Ból towarzyszy lub nasila się podczas oddawaniu moczu. To może oznaczać, że kręgosłup nie jest problemem tylko pojawiła się infekcja dróg moczowych. Skonsultuj się z lekarzem. Zapewne poprosi cię o zrobienie posiewu i zaproponuje odpowiednią kurację.
- Bóle dolnego odcinka pleców są nie ustępują przy zmianie pozycji i stają się rytmiczne to może być sygnał rozpoczynającego się porodu. Koniecznie jedź do szpitala
- Silny ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do nóg może oznaczać pojawienie się rwy kulszowej. Skontaktuj się z ortopedą.
- Ból w obrębie spojenia łonowego może być objawem jego rozejścia. Dostaniesz prawdopodobnie leki przeciwbólowe i nakaz wypoczynku. W tym przypadku również skontaktuj się z lekarzem!.
Dla większości potencjalnych rodziców 31 tydzień oznacza początek okresu oczekiwania na pojawienie się dziecka. Jeśli czujecie się niespokojni - dowiedzcie się jak najwięcej na temat radzenia sobie w czasie porodu.
Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam!
Bibliografia
- Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
- Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
- Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
- http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
- Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu, dr hab. n. med. P. Wałęga, lek. M. Romaniszyn, dr n. med. P. Wręczycka-Cegielny
- Poród jako zadanie, dr Żelisława Golańska, psycholog kliniczny, "Opieka pielęgniarska nad noworodkiem" wydanej przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2007
- Porod fizjologiczny M. Wielgoś, Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Wpływ znieczulenia zewnątrzoponowego na przebieg porodu, Magdalena Świątek-Zdzienicka, Elżbieta Nowacka, Robert Jarzębski, Romana Krawczyńska-Wichrzycka
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień