28. tydzień ciąży

Początek 3. trymestru! W 28 tygodniu dziecko mierzy około 37 cm i waży ponad kilogram

28. tydzień ciąży

28 tydzień ciąży to początek trzeciego trymestru. Twoje dziecko waży około 1 kg i mierzy około 38 cm. Twoje ciało również przechodzi istotne zmiany. Macica sięga już wysoko ponad pępek, co może powodować ucisk na przeponę i trudności z oddychaniem. Możesz odczuwać większe zmęczenie, bóle pleców oraz częstsze skurcze nóg, zwłaszcza w nocy. Warto zwrócić uwagę na prawidłową postawę ciała i unikać długotrwałego stania.

Pamiętaj również o regularnych wizytach kontrolnych, które teraz będą odbywać się częściej. Lekarz może zlecić badanie poziomu glukozy, aby wykluczyć cukrzycę ciążową, oraz monitorować ciśnienie krwi, aby upewnić się, że nie występują objawy stanu przedrzucawkowego.

Zwiększ spożycie pokarmów bogatych w żelazo, wapń i białko, aby wspierać zdrowy rozwój dziecka i zapobiegać anemii. Regularne ćwiczenia, takie jak spacery czy joga prenatalna, mogą pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i poprawie samopoczucia.

Co się dzieje z twoim organizmem w 28. tygodniu ciąży?

W 28. tygodniu ciąży dno macicy znajduje się obecnie 3 cm powyżej pępka. W związku z tym może niekiedy brakować Ci oddechu.

W Twoim życiu niejednokrotnie pojawiają się chwile zmęczenia, załamania czy mieszanych uczuć. Nie bez znaczenia może się okazać twoja waga i rosnący brzuszek (bywa ciężko), no i szalejące hormony, które sprawiają, że kłębi się w tobie wiele emocji, lęków i problemów. Walka z nimi może zabrać Ci sporo energii.

Być może lepiej w takich momentach zastanowić się, dlaczego masz problemy i co w związku z tym czujesz? Myśl o konkretnych uczuciach związanych z aktualnym wydarzeniem. Najważniejsze jest rozwiązywanie problemów na bieżąco. Koniecznie odwiedź forum, na którym spotkasz się z innymi mamami, porozmawiacie o swoich doświadczeniach, omówicie dolegliwości, a także tak ważne kwestie jak ruchy dziecka. To nieocenione źródło pozytywnych emocji.

Który to już miesiąc ciąży? Pomyśl o sesji zdjęciowej, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Twój brzuszek i ciążowe krągłości uwiecznione na zdjęciu będą fantastyczną pamiątką!

Twoje dziecko w 28. tygodniu

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko mierzy 37 cm i waży już ponad kilogram. Czy wiesz, że w tym tygodniu dziecko waży dziesięć razy więcej niż w 17 tygodniu? Przez najbliższe dni nadal będzie przybierać na wadze i zajmować coraz więcej miejsca w macicy. Teraz nadal cieszy się wolnością, w związku z czym coraz częściej możesz czuć jego ruchy i kopniaki. Oprócz tego twojego malucha zajmuje... ssanie kciuka. To świetne ćwiczenie przed ssaniem mleka z piersi lub butelki. Na ciele zaczyna zanikać meszek płodowy, pozostając jedynie na plecach. Nadal rosną włosy i paznokcie.

Jego płuca nadal dojrzewają i wydzielają coraz większe ilości surfaktantu czyli czynnika białkowo-lipidowego, który zapobiega ich sklejaniu. Jednak jest go jeszcze zbyt mało, więc jeśli dziecko urodzi się w 28 tygodniu będzie musiało dostać wspomaganie, bo nie potrafi jeszcze samodzielnie oddychać. Natomiast w macicy wychodzi mu to idealnie. O ile wcześniej oddechy pojawiały się nieregularnie, teraz jego oddech wskazuje na poziom aktywności.

Jego tętno w tej chwili jest tak silne, że twój partner jest wstanie je usłyszeć po przyłożeniu głowy do twojego brzucha. U części chłopców jądra z jamy brzusznej zstępują do moszny, natomiast u dziewczynek wykształcone są już wszystkie narządy rozrodcze.

Mózg dziecka szybko rośnie i przybiera pofałdowaną formę. Komórek nerwowych już nie przybywa, dokonują się natomiast przemiany jakościowe układu nerwowego. Dziecko coraz częściej reaguje na bodźce zewnętrzne. Przede wszystkim na głos i dotyk. Wiadomo, że kojący głos mamusi na tym etapie ciąży działa uspokajająco na maluszka.

Naukowcy twierdzą, że na tym etapie ciąży dzieci... śnią. Oznacza to, że podczas snu dziecka można wyodrębnić fazę REM, tak zwany okres marzeń sennych. Być może maluszek śni o Waszej wspólnej przyszłości?

Anemia w III trymestrze ciąży

Większość kobiet w tym czasie ma badanie krwi, które ma pokazać poziom hemoglobiny. Jeśli poziom jest niski wskazuje na anemię i potrzebę suplementacji do końca ciąży.

Objętość krwi w organizmie wzrasta o 50% w okresie ciąży, po to aby wspierać rozwój dziecka. To naturalne, że właśnie teraz potrzebuje więcej żelaza, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży, żeby wytworzyć wystarczającą ilość hemoglobiny we krwi. To ona przenosi tlen i niezbędne składniki odżywcze dla płodu. Niedobory żelaza mogą doprowadzić do powstania anemii.

Jakie są rodzaje anemii w ciąży?

Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza
Jak sama nazwa wskazuje, ten typ występuje wtedy, gdy z codziennej diety dziecko nie dostaje wystarczająco dużo żelaza.

Niedokrwistość spowodowana niedoborem witaminy B12
Niedobór witaminy B12 może również hamować wytwarzanie erytrocytów, szczególnie w okresie ciąży. Przyszłe mamy weganki i wegetarianki są bardziej narażone na rozwój tego typu niedokrwistości

Niedokrwistość spowodowana niedoborem kwasu foliowego
To anemia wynikająca ze zbyt małej ilości kwasu foliowego. Ten rodzaj niedokrwistości powoduje wytwarzanie nienormalnie dużych czerwonych krwinek, zwanych megaloblastami. Jej odmiana jest anemia złośliwa zwana chorobą Addisona-Biermera.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia niedokrwistości podczas ciąży?

  • Ciąża mnoga
  • Zajście w kolejną ciążę wkrótce po urodzeniu dziecka
  • Ciężkie wymioty
  • Anemia przed zajściem w ciążę
  • Dieta uboga w żelazo i witaminy
  • Zaburzenia wchłaniania witaminy B12 w jelicie
  • Zaburzenia wchłaniania żelaza

Jakie są oznaki i objawy anemii w czasie ciąży?

  • Ból i zawroty głowy
  • Obniżenie temperatury ciała
  • Mrowienie w rękach i kurcze w nogach
  • Nieregularne, przyspieszone bicie serca
  • Bladość skóra
  • Bladość dziąseł
  • Poczucie duszności
  • Trudności z koncentracją
  • Bezsenność

Jak zapobiegać anemii w ciąży?

Zadbaj o zdrową dietę zawierającą duże ilości ciemnozielonych warzyw liściastych (szpinak, pietruszka, kapusta), roślin strączkowych (zielony groszek) czerwonego mięsa, wątróbkę, ryby i produktów drobiowych (szczególnie ciemne mięso), ponieważ są bogate w żelazo. Jedz dużo witaminy C (lepiej się wtedy przyswaja żelazo), którą zwierają świeże, surowe warzywa i owoce. Sporo kwasu foliowego znajdziesz w awokado, pomarańczach i warzywach liściastych. Unikaj picia herbaty lub kawy, bo zmniejszają zdolność absorpcji żelaza w organizmie.

Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym, jakie powinnaś przyjmować witaminy i suplementy żelaza lub/i kwasu foliowego. Niestety podczas brania żelaza możesz oczekiwać skutków ubocznych. Należą do nich mdłości, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia oraz ciemnozielony lub czarny kolor stolca. Czasami wystarczy zmiana preparatu, więc o niedogodnościach poinformuj lekarza.

Przeczytaj o anemii w ciąży

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Zajrzyj na forum dla przyszłych mam.

Bibliografia

  1. Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
  2. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
  3. Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
  4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
  5. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
  6. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
  7. http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
  8. Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu, dr hab. n. med. P. Wałęga, lek. M. Romaniszyn, dr n. med. P. Wręczycka-Cegielny
  9. Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii, Bronisława Pietrzak, Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Beata Marciniak, Andrzej Witek, Bożena Leszczyńska-Gorzelak, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016 tom 1, nr 3, strony 115–121
  10. Zapotrzebowanie na żelazo u ciężarnych, Dr n. med. Andrzej Bacz

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: