21. tydzień ciąży

21. tydzień ciąży

W 21. tygodniu ciąży twoje dziecko waży już około 350-400 gramów i mierzy około 26-27 cm. Jego ruchy stają się coraz silniejsze i bardziej regularne, a ty możesz je coraz wyraźniej odczuwać. Pod jego skórą tworzy się warstwa tłuszczu, która będzie chronić maluszka i pomagać w regulacji temperatury po porodzie.

To czas, kiedy możesz zauważyć zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, więc dbanie o zrównoważoną dietę jest kluczowe. Badania prenatalne, takie jak szczegółowe USG połówkowe, mogą dostarczyć cennych informacji o rozwoju i zdrowiu twojego dziecka, a także mogą pomóc w ocenie ewentualnych ryzyk i przygotowaniu się na dalszy przebieg ciąży.

Twoje dziecko w 21. tygodniu ciąży

Twoje dziecko w 21. tygodniu ciąży ma około 26,5 centymetra. Waga dziecka to mniej więcej 360 gramów. Na tym etapie Twój maluch szybko przybiera na wadze.

Połyka wody płodowe, ćwicząc układ pokarmowy. Potrafi wypić większą ilość płynu, gdy jest on smaczniejszy. Dziecko rozróżnia już smak słodki, słony, kwaśny i gorzki. Najbardziej lubi smak słodki.

Szybkie ruchy, które odczuwasz niekiedy wewnątrz brzucha to... czkawka. Stanowi ona świetne ćwiczenie płuc i maluch nie odczuwa jej jako czegoś nieprzyjemnego.

Istotną zmianą, która pojawia się w 21. tygodniu jest to, że szpik kostny maleństwa stopniowo zaczyna wytwarzać niezbędne dla zdrowia i życia komórki krwi.

Skóra płodu nadal pokryta jest mazistą substancją zwaną mazią płodową, która zawiera duże stężenie przeciwciał i chroni maleństwo przed ewentualnymi czynnikami infekcyjnymi znajdującymi się w płynie owodniowym. Zapobiega również zadrapaniom i skaleczeniom, kiedy zaczynają rosnąć paznokietki. W 21. tygodniu ciąży twój maluszek ma już brwi i rzęsy, jednak jego oczy nadal są zamknięte.

Ręce i nogi dziecka stają się proporcjonalne a szybko rozwijające się mięśni oraz połączenia neuronów sprawiają, że ruchy maleństwa stają się co raz bardziej skoordynowane. Dzięki temu coraz częściej i silniej czujesz kopnięcia i uderzenia.

Jak na USG wygląda płód w 21. tygodniu ciąży

Co się dzieje z twoim organizmem w 21. tygodniu ciąży?

Witaj w 21. tygodniu ciąży. Twój brzuszek pewnie już trudno ukryć, Kiedy leżysz zapewne już zauważasz zmiany w okolicach pępka, niebawem, wraz z rośnięciem dziecka będzie coraz bardziej wypychany na zewnątrz.

Twoja macica leży już prawie 1,3 centymetra powyżej pępka. Nie tylko twój brzuch rośnie. Również stopy i dłonie mogą stawać się większe przez obrzęki.nn

Być może obudziło cię chrapanie i to wcale nie twojego partnera… Wszystko przez to, że na tym etapie ciąży możesz mieć obrzękniętą śluzówkę w nosie. Spróbuj spać na wyższej poduszce i kładź się na lewym boku. Ta pozycja nie tylko tobie powinna ułatwić oddychanie, ale również jest korzystniejsza dla twojego dziecka, bo pozwala na lepszy przepływ krwi i składników odżywczych do łożyska.

Możesz mieć teraz wrażenie, że masz ochotę ciągle jeść. To zupełnie naturalne, ale staraj się nie do końca folgować zachciankom. Do tej pory powinnaś przytyć około 6 kilogramów.

Nadal pamiętaj, że zdrowa dieta w ciąży to podstawa! Dostarczaj swojemu (i nie tylko) organizmowi odpowiednią ilość wapnia, żelaza i białka. Kontroluj spożycie tłuszczu i cukru. Wyobraź sobie, że przygotowujesz się do startu w maratonie (bo tak jest w rzeczywistości!)

Być może zauważyłaś, że między Tobą a Twoim nienarodzonym dzieckiem pojawia się... nić przyjaźni. Czasami zdarza się, że masz ochotę z maluszkiem porozmawiać. Niektóre kobiety prowadzą ze swoimi dziećmi "dialog wewnętrzny", posyłając do nich swoje myśli i uczucia.

W tym okresie możesz zauważyć wzrastające zainteresowanie własnym dzieciństwem. Masz ochotę na wspomnienia z tamtych czasów. Częściej rozmawiasz z osobami znającymi Cię jako dziecko. A może myślisz nawet o skompletowaniu swoich pamiątek z dzieciństwa? To są bardzo ważne etapy Twojej drogi do macierzyństwa.

Możesz już odczuwać skurcze Braxtona Hicksa. Są to skurcze, które uelastyczniają mięśnie macicy i fizycznie stymulują nienarodzone dziecko. Za każdym razem, kiedy występują, dziecko doświadcza czegoś podobnego do masażu:)

reklama

Zwiększone pragnienie w ciąży

To zupełnie normalne, że na tym etapie ciąży pojawia się większy apetyt i wraz z nim wzrasta nieznacznie pragnienie. Powinnaś wypijać około 6-8 szklanek wody dziennie. Jeżeli jednak zauważysz, że ciągle chce ci się pić powiedz o tym lekarzowi.

Zwłaszcza, jeśli twój mocz ma ciemno żółty kolor, co może świadczyć o odwodnieniu. Jeśli oddawanemu moczowi towarzyszy nieprzyjemny zapach mogło dojść do zakażenia dróg moczowych. A jeżeli towarzyszy ci ciągłe pragnienie i często korzystasz z toalety może to być sygnał, że pojawiła się cukrzyca ciążowa. Dlatego tak ważne, żebyś swoje obserwacje zgłosiła, jak najszybciej.

Wzdęcia podczas ciąży

Oczywiście wzdęcia i gazy nie pojawiają się jedynie w ciąży, ale w tym okresie znacznie częściej dają o sobie znać. W dużej mierze odpowiedzialny jest za to progesteron, który rozluźnia wszystkie mięśnie gładkie w organizmie, w tym w przewodzie pokarmowym. To spowalnia proces trawienia, więc żywność przebywa jelitach dłużej, dochodzi do fermentacji i resztę już sama wiesz… Dodatkowo rosnąca macica uciska na jelita, co również działa hamująco na proces trawienia.

Jeśli chcesz sobie pomóc zrezygnuj z jedzenia warzyw wzdymających, np: fasolki, kalafiora, czy kapusty. Uważaj na pokarmy bogate w gluten i błonnik, bo są zazwyczaj rozkładane w jelicie grubym, więc czas trawienia się wydłuża. Zrezygnuj z dan smażonych i tłustych oraz fastfoodów. Słodziki, słodkie napoje gazowane, i guma do żucia też powodują wzdęcia.

Jak złagodzić wzdęcia w ciąży?

  • Pamiętaj o piciu 6-8 szklanek niegazowanej wody dziennie
  • Zrezygnuj z pokarmów i napojów, które powodują dolegliwości
  • Jedz mniejsze porcje, za to częściej
  • Posiłki spożywaj w spokoju, dokładnie przeżuwając pokarm
  • Noś wygodne, luźne ubrania, które nie powodują uciskania brzucha
  • Ćwicz, bądź aktywna fizycznie

W razie problemu sięgnij po naturalne środki wiatropędne: rumianek , Mięta (jeśli cierpisz na zgagę ,to mięta jest niewskazana), koper, cynamon. W razie czego spytaj lekarza o bezpieczne środki dla ciężarnych. Prawdopodobnie zapisze ci preparat zawierający simetikon

Kiedy zadzwonić do lekarza?

Jest kilka sytuacji, podczas których wzdęcie jest oznaką czegoś poważniejszego niż reakcją na jedzenie. Jeżeli:

  • wzdęciu towarzyszy silny ból brzucha
  • pojawia się uczucie ucisku w podbrzuszu połączone z silną biegunką i skurczami brzucha
  • nadmiarowi gazów towarzyszą wymioty, zaparcia i krwawe stolce natychmiast skontaktuj się z lekarzem!

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? dołącz do forum dla przyszłych mam

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: