24. tydzień ciąży
W 24 tygodniu ciąży twoje dziecko waży prawie 600 gramów i możesz zacząć czuć kopniaki i intensywne ruchy
W 24. tygodniu ciąży twoje dziecko waży już około 600-700 gramów i mierzy około 30 cm. Jego płuca zaczynają wytwarzać surfaktant, niezbędny do oddychania po narodzinach, a skóra staje się mniej przezroczysta dzięki tworzeniu się warstwy tłuszczu. Jeśli poród nastąpiłby teraz, to twoje dziecko, pod właściwą opieką, ma już sporą szansę na przeżycie (ok. 85%). Oczywiście lekarze zrobią wszystko, aby przedłużyć czas przebywania dziecka w macicy.
Dno macicy znajduje się około 4 cm powyżej pępka, a twój brzuch staje się coraz bardziej widoczny. Mogą pojawić się obrzęki nóg i kostek, a także zmiany w pigmentacji skóry. Pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych i dbaniu o siebie, aby zapewnić sobie i dziecku zdrowy i bezpieczny dalszy przebieg ciąży. Poród zbliża się wielkimi krokami.
Twoje dziecko w 24. tygodniu
Jak wygląda dziecko? Waga dziecka w dwudziestym czwartym tygodniu wynosi prawie 600 gramów, maluszek mierzy 30 cm. Jego słuch jest już na tyle czuły, że potrafi rozpoznać bicie Twojego serca, Twój głos i... burczenie w brzuchu. Skóra Twojego dziecka traci przejrzystość i dzięki pojawiającej się warstwie tłuszczu staje się coraz bardziej nieprzezroczysta.
W płucach rozwijają się naczynia krwionośne, przygotowujące dziecko do oddychania powietrzem (teraz dziecko wciąga do płuc płyn owodniowy).
W 24. tygodniu ciąży maluszek jest nadal całkowicie zależny od Ciebie. Mimo rozwiniętych wszystkich narządów, ich funkcje spełnia łożysko. Łożysko dba o prawidłowe odżywianie dziecka, przekazuje tlen z Twojej krwi i dba o zdrowie dziecka, zatrzymując większość szkodliwych dla dziecka substancji.
Czy wiesz, że badania pokazują, iż noworodki rozpoznają utwory, które wielokrotnie słyszały, kiedy przebywały w łonie matki? Jednocześnie jest prawie ukończony rozwój ucha wewnętrznego, które kontroluje równowagę i pozwala dziecku uświadomić sobie, kiedy jest po prawej stronie lub po lewej stronie lub czy unosi się na górze czy na dole, pływając w wodach płodowych w brzuchu mamusi.
Chociaż jego powieki są nadal zamknięte, to oczy w dużej mierze są już zbudowane. Nadal jednak brak pigmentacji tęczówki, a siatkówka nadal dojrzewa. Ponieważ maluch nie może jeszcze skorzystać ze wzroku, skupia całą swoją uwagę na zmyśle dotyku, coraz śmielej badając i korzystając z możliwości swoich malutkich rączek i nóżek.
Między innymi z tego powodu możesz czuć wzrost ruchów płodu, co jest zresztą normalne. Najczęściej wzmożony okres aktywności wypada pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Jednocześnie w tym czasie rozwija się zmysł smaku - powstają bowiem kubki smakowe.
Z newsów - maleństwo na tym etapie posiada już brwi, rzęsy i włosy, ale nadal pozostają białe ze względu na brak pigmentacji.
Jak na USG wygląda płód w 24. tygodniu ciąży
Co się dzieje z twoim organizmem w 24. tygodniu ciąży?
Wraz z rosnącym brzuszkiem, mogą - niestety - pojawić się rozstępy oraz ciemna pionowa linia biegnąca od pępka do kości łonowej. Ta ostatnia zniknie po porodzie, natomiast rozstępy pozostaną (choć bledsze), jako swoiste "medale macierzyństwa". Możesz spróbować im zapobiegać, stosując odpowiednie kremy (pytaj w aptekach i sklepach z artykułami dla dzieci).
Wizyty kontrolne u lekarza z pewnością umacniają w Tobie poczucie właściwej troski o siebie i nienarodzone dziecko. Dobrze, jeśli podczas rozmowy z lekarzem omówisz wszelkie niepokoje na bieżąco - będziesz spokojniejsza. Pamiętaj o badaniach.
24. tydzień ciąży (i później) to czas w którym wiele kobiet skarży się na uczucie braku tchu (nie bez znaczenia jest Twoja waga. Czy dużo przytyłaś? Poczytaj więcej o wadze w ciąży). To jest normalne i zwykle przychodzi po porodzie. Niektóre przyszłe mamy doświadczają kołatania serca. To uczucie, że twoje serce bije mocno i szybko.
Kołatanie serca w ciąży może się pojawić ze względu na dodatkowe obciążenie serca pompującego do 50% więcej objętości krwi. Zwykle ustępuje po kilku minutach, ale jeśli pojawia się często, lub trwa dłużej, skonsultuj się z lekarzem, bo czasami może wskazywać na chorobę serca.
Jeśli jeszcze pracujesz, pamiętaj, by szczególnie o siebie dbać. Prócz odpowiedniego ubrania, pamiętaj o wygodnych butach na niskim obcasie.
reklama
Ból więzadła obłego macicy w ciąży
Macica podczas ciąży powiększa się około 100 razy powodując silne rozciąganie rozciągnięcie mięśni i tkanki łącznej. Przez to możesz odczuwać silny dyskomfort w pachwinach, boku jak również w podbrzuszu, a przecież 24. tydzień ciąży to już po półmetku, więc ciało powoli będzie sie przygotowywac do porodu. Może pojawiać się też ostry, rwący ból, podobny do tych menstruacyjnych bądź zakwasów.
Co jeszcze wywołuje ból więzadła obłego macicy?
- Kaszel
- Kichanie
- Śmiech
- Nagła zmiana pozycji ciała
- Kopanie i poruszanie się dziecka
- Pełen pęcherz
- Świczenia fizyczne
Jak można sobie pomóc, kiedy boli więzadło obłe macicy?
- Staraj się unikać gwałtownych ruchów, zwłaszcza jeśli postanawiasz zmienić pozycję ciała
- Kładź się na lewym boku i podpieraj brzuszek poduszkami
- Dbaj o nawodnienie organizmu, a jednocześnie o regularne opróżnianie pęcherza
- Odpoczywaj
- Weź ciepłą kąpiel
- Noś pas podtrzymujący brzuch
- Rób regularne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha
Kiedy zadzwonić do lekarza?
Ból związany z rośnięciem macicy jest typową dolegliwością ciążową i po prostu kiedyś minie. Jest jednak kilka sytuacji, które koniecznie powinnaś zgłosić swojemu lekarzowi. Zadzwoń do doktora, kiedy ból narasta i się pogłębia. Pojawiają się: gorączka, wymioty, nudności czy dreszcze. Boli cię podczas chodzenia albo oddawania moczu. Orientujesz się, że masz więcej upławów, być może zauważasz, że plamisz i towarzyszy ci ból w dolnej części pleców. Te objawy mogą wskazywać na infekcje, jak i na rozpoczęcie się porodu przedwczesnego.
Problemy ze wzrokiem
Większość kobiet w ciąży nie zauważa żadnych zmian. Jednak hormony ciążowe wpływają także na nasze oczy. Część z nich ma podłoże fizjologiczne, część patologiczne. I tak zmieniający się poziom estrogenów zatrzymuje wodę w bogatych w kolagen tkankach i może spowodować astygmatyzm lub przejściową krótkowzroczność.
Astygmatyzm wpływa na to, że obraz, który widzimy wydaje nam się nieostry. Krótkowzroczność dla odmiany pozwala nam dobrze widzieć blisko położone elementy, a te w oddali wydają się nam zamglone. Oba objawy powinny zniknąć po porodzie.
Kolejna dolegliwość to uczucie suchości oka, co jest związane ze zmniejszonym wytwarzaniem łez. Oprócz tego możesz czuć, że oczy cię pieką bądź swędzą.
Jak sobie pomóc z problemami z oczami?
- Jeśli przed ciążą miałaś wadę wzroku koniecznie pojaw się u okulisty na badaniu kontrolnym
- Stosuj krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy żeby pozbyć się nieprzyjemnego poczucia podrażnienia gałki ocznej
- Jeśli zauważysz, że masz zmniejszone pole widzenia oddaj prowadzenie samochodu partnerowi lub przyjaciółce,
- Wybierz się do okulisty, jeśli zmiany są dokuczliwe
Przeczytaj też o wpływie porodu na wady wzroku.
Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
Jesteś w ciąży? dołącz do forum dla przyszłych mam
Bibliografia
- Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
- Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
- http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
- Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu, dr hab. n. med. P. Wałęga, lek. M. Romaniszyn, dr n. med. P. Wręczycka-Cegielny
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień