29. tydzień ciąży
W 29 tygodniu rozwija się część mózgu odpowiedzialna za osobowość i inteligencję dziecka
29 tydzień ciąży to czas intensywnych przygotowań. Twoje dziecko waży około 1,1-1,2 kg i mierzy 39 cm. Jego mięśnie i płuca rozwijają się, a mózg tworzy miliony nowych połączeń. Od tego tygodnia większość lekarzy zaleca wizyty co dwa tygodnie, aż do ósmego miesiąca ciąży, kiedy to będziesz odwiedzała położnika raz na tydzień.
Twoje uczucia wahają się pomiędzy zniecierpliwieniem (wydaje Ci się, że jesteś w ciąży "od zawsze") a obawą przed porodem. No cóż, nikt nie powie Ci, kiedy urodzisz, ale jedno jest pewne: kiedyś z pewnością to nastąpi.
Co się dzieje z twoim organizmem w 29. tygodniu ciąży?
Inny kaliber to waga (i rozmiary) matki. W 29. tygodniu być może nadszedł moment, kiedy stojąc możesz przestać widzieć swoje stopy spod rosnącego brzuszka. Ponieważ macica rośnie w szybkim tempie niedługo zauważysz, że, trudno ci jest wziąć głęboki oddech. Odczujesz, że o wiele mniej jesteś w stanie zjeść, a z drugiej strony, że ucisk macicy na pęcherz zmusza cię do częstszych wizyt w toalecie.
Kopnięcia twojego maluszka mogą być czasami bardzo dotkliwe, ale to ostatnie momenty, kiedy może swobodnie poruszać się w macicy, a ty dzięki jego aktywności możesz liczyć jego ruchy.
Zmiany hormonalne mogą sprawić, że twoja skóra stanie się sucha i swędząca. Postaraj się ją nawilżać, a jeśli świąd nie zniknie udaj się do lekarza, bo to może być objaw cholestazy.
Pamiętaj, że to czas, kiedy zapotrzebowanie żywieniowe dziecka wzrosło i potrzebujesz w diecie zadbać o wystarczającą ilość białka, kwasu foliowego, żelaza i witaminy C. Koniecznie pamiętaj o wapniu. Sięgaj po mleko, sery, jogurty i zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, czy jarmuż. Nie wahaj się i jedz (zdrowe posiłki), kiedy poczujesz głód. Teraz potrzebujesz dodatkowych kalorii.
Kłopoty ze snem w ciąży - bo jak tu spać z tą piłką z przodu? Na brzuchu odpada, na wznak - bolą plecy... Spróbuj ułożyć się na boku, z poduszką między nogami i pod brzuchem. Wygodnie?
Krwawienie w czasie ciąży zawsze niesie pewne obawy. Silne krwawienie po 20 tygodniu ciąży jest określany jako krwotok lub przedwczesny poród. Może się pojawić plamienie. Każde pojawienie się krwi jest powodem do kontaktu z lekarzem.
Twoje rozmyślania nad hierarchią wartości pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego miejsca dla czekającej Cię roli matki. To od Ciebie zależy, czy stojące przed Tobą zadania będą ważnym wydarzeniem w Twoim życiu, czy traktowane jako konieczny obowiązek. Od tego też zależy czy będziesz się czuła szczęśliwą matką.
Twoje dziecko w 29. tygodniu ciąży
Jak wygląda dziecko w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży? Maluszek nie rośnie już tak szybko, jak w poprzednich tygodniach. Waga dziecka wynosi mniej więcej kilogram i ma on około 38,6 cm długości (z wyprostowanymi nogami). W ostatnich tygodniach przed porodem jego waga zwiększy się dwu, a czasem nawet trzykrotnie.
U dziecka wykształcony jest zmysł odczuwania temperatury. Jeżeli środowisko, w którym znajduje się maluch znacznie się oziębi lub ogrzeje - reakcja będzie podobna, jak w przypadku działania innych stresujących czynników. Staje się również coraz bardziej wrażliwy na światło i dźwięk.
w 29. tygodniu ciąży nadal dojrzewają mięśnie, płuca, przewód pokarmowy i inne narządy wewnętrzne. Powstały już zawiązki zębów mlecznych i zaczynają się tworzyć zawiązki zębów stałych. Trzeci trymestr ma decydujące znaczenie dla rozwoju układu kostnego dziecka. Codziennie w jego kościach odkłada się 250 mg wapnia.
W 29. tygodniu rozwija się część mózgu odpowiedzialna za osobowości i inteligencję dziecka. Dziecko zaczyna wyglądać bardziej, jak noworodek niż płód. Spowodowane jest to rosnącą warstwą tłuszczu, która wygładza jego skórę. Powoli zanika maź płodowa i meszek pokrywające ciałko. Czasem resztki meszku występują u dzieci po porodzie.
Coraz częściej możesz czuć kopnięcia. To etap wzmożonej ruchliwości maluszka, który ma jeszcze wystarczająco dużo miejsca w macicy żeby móc trenować kończyny. Czasami przez zbyt łapczywe picie płynu owodniowego dostaje czkawki. Czy wiesz, że każde dziecko ma unikalną sekwencję ruchów?
Przeczytaj więcej o ruchach dziecka.
Zaparcia i hemoroidy
Koniecznie znajdź sposób żeby radzić sobie z zaparciami i hemoroidami, które są częstymi dolegliwościami w trzecim trymestrze ciąży. Pij więcej płynów i jedz produkty zawierające błonnik. Jogurt pomaga na zaparcia i w dużym stopniu również na hemoroidy.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy, to bolesny obrzęk żył odbytu i odbytnicy. Szacuje się, że około 50% kobiet zmaga się z nimi podczas ciąży
Oznaki hemoroidów:
- Ból i dyskomfort w okolicach odbytu
- Swędzenie wokół odbytu
- Jasnoczerwona krew w stolcu
- Guzek w pobliżu odbytu, który utrudnia siedzenie i chodzenie
Jak zapobiegać hemoroidom podczas ciąży?
- Jedz dużo pokarmów bogatych w błonnik (pełnoziarniste, świeże owoce, zielone warzywa liściaste), aby uniknąć zaparć
- Pij dużo płynów
- Unikanie długiego stania lub siedzenia
- Śpij leżąc na boku
- Wykonuj Ćwiczenia Kegla, bo dzięki temu poprawisz krążenie krwi
Jak pozbyć się hemoroidów podczas ciąży?
- Kilka razy w ciągu dnia polewaj miejsce chłodną wodą.
- Zawiń w płótno kawałek lodu i zastosuj, jako zimny kompres przykładając go na kilka minut do bolesnego miejsca.
- Siadaj na poduszce lub kółku do pływania, żeby zmniejszyć nacisk na odbyt.
- Przemywaj odbyt wyciągiem z kory dębu.
- W aptece spytaj o żele i maści ziołowe, które mogą stosować kobiety w ciąży.
Jeśli problem będzie się powiększał koniecznie powiedz o nim ginekologowi. Możesz też porozmawiać z innymi mami na forum - to nie tylko możliwość wymiany porad, doświadczeń i spostrzeżeń, ale i pozytywnej energii. Kto cię lepiej zrozumie niż inna kobieta, która spodziewa się dziecka?
Żylaki w ciąży
Być może dodatkowo będziesz musiała zadbać o swoje żyły. Prawie 40% kobiet w ciąży doświadcza wystąpienia żylaków. Związane jest to ze zwiększonym naciskiem na żyły przez rosnąca macicę, rozluźnienie mięśni przez zmiany hormonalne oraz zbyt długie stania na nogach.
Żylaki mogą być bolesne, dlatego zamiast je leczyć lepiej ich unikać. Wykonuj regularne ćwiczenia, zrezygnuj z długiego siedzenia lub stania. Odpoczywaj z nogami położonymi powyżej bioder.
Koniecznie zadzwoń do lekarza:
- Jeśli zauważysz, że dziecko rusza się zbyt gwałtownie lub nagle przestaniesz odczuwać przez dłuższy czas ruchy (więcej o ruchach dziecka),
- Jeśli pojawią się skurcze brzucha, które będą stawały się coraz częstsze a towarzyszyć im będzie ból podbrzusza, brzucha, pleców i/lub krwawienie
- Jeśli poczujesz ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, a także częstego parcie na mocz, to może być infekcja dróg moczowych
- Jeśli zaczniesz odczuwać ekstremalne pragnienie i suchość w ustach połączoną z zaburzeniami widzenia, zawrotami głowy, czy nudnościami. To może oznaczać cukrzycę ciążową
- Powtarzające się krwawienie z pochwy, skurcze brzucha lub pleców. Być może to przodujące łożysko
Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
Bibliografia
- Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
- Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
- Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
- http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
- Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu, dr hab. n. med. P. Wałęga, lek. M. Romaniszyn, dr n. med. P. Wręczycka-Cegielny
- Poród jako zadanie, dr Żelisława Golańska, psycholog kliniczny, "Opieka pielęgniarska nad noworodkiem" wydanej przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2007
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień