Zwiastuny porodu
Jeżeli do narodzin maluszka zostało już niewiele czasu (jesteś w trakcie 38. tygodnia ciąży lub tuż po nim), mogą pojawić się u Ciebie sygnały świadczące o gotowości organizmu do porodu. Musisz jednak wiedzieć, że Twój organizm do tego wydarzenia zaczął przygotowywać się znacznie wcześniej. Jakie są objawy porodu? Te zdecydowane, które trudno przeoczyć, a i te subtelne?
Wczesne objawy porodu
Pierwsze objawy porodu pojawiają się dość wcześnie. Typowe dla nich jest to, że... możesz ich nie zauważyć. O czym mowa? Jakie są wczesne zwiastuny porodu?
Obniżenie brzucha
Ważną oznaką zbliżającego się porodu jest obniżenie się dna macicy. Jeśli zostaniesz pierwszy raz mamą, to zazwyczaj 2-4 tygodnie przed porodem główka dziecka wchodzi w kanał szyjki macicy i ustawia się do porodu. Wówczas brzuch się obniża, a macica przestaje uciskać narządy jamy brzusznej i przeponę. Plusem jest to, że łatwiej ci oddychać. Niestety możesz zacząć czuć dużo większe parcie na pęcherz, więc szykuj się na częstsze wizyty w toalecie.
Gdy Twój brzuch się "obniży", miną problemy z oddychaniem, powinna przestać męczyć Cię zgaga. Jednocześnie możesz odczuwać zwiększone parcie na pęcherz moczowy i większą skłonność do zaparć.
Wzmożone skurcze i ból pleców
Zbliżający poród zwiastuje także większa ilość skurczy i ból pleców, który jest bardziej dokuczliwy, niż dotychczas. Bóle mięśni i stawów związane są z rozciąganiem oraz przygotowaniem miednicy do porodu.
W gorszej sytuacji są wieloródki, ponieważ to właśnie one mogą dużo silniej odczuwać skurcze i ból w dolnej części pleców oraz w pachwinach, gdy zbliża się poród.
Zmęczenie lub nadmiar energii
Czujesz się wyjątkowo zmęczona lub masz nadmiar energii przed ustalonym terminem porodu? To normalne.
Kiedy zbliża się termin porodu, jak bumerang może wrócić uczucie znane wielu mamom z pierwszych tygodni ciąży, czyli – zmęczenie. Wielki brzuszek, ciągły ucisk na pęcherz, bóle i skurcze mogą dawać ci się we znaki. Mogą się pojawić problemy ze snem, więc jeśli masz możliwość, spróbuj drzemać w ciągu dnia.
W ostatnich tygodniach ciąży możesz być w grupie mam, które przed porodem czują niesamowitą energię i najczęściej w takich chwilach biegają na zakupy, sprzątają mieszkanie czy dyrygują wszystkimi dookoła.
Zatrzymanie wzrostu wagi ciała
Nietypowym objawem zbliżającego się porodu jest także to, że pod koniec ciąży często kobiety przestają przybierać na wadze, a niektóre nawet potrafią stracić nawet ponad kilogram. Zwykle jest to związane ze zmniejszaniem się ilości płynu owodniowego i nie wpływa na masę urodzeniową dziecka.
Rozwarcie szyjki macicy i odejście czopa śluzowego
Kolejnym objawem porodu jest to, że szyjka macicy rozszerzasię, a i odchodzi czop śluzowy. Dzieje się to w ciągu kilku dni lub tygodni przed porodem. Podczas wizyt ginekolog będzie sprawdzał, jak postępuje proces, żeby móc monitorować twoją gotowość do porodu.
Przed rozpoczęciem porodu szyjka macicy jest zwykle mocno zaciśnięta i zamknięta czopem śluzowym. Gdy zyskuje gotowość do otwarcia podczas porodu, czop śluzowy zostanie wydalony. Może to nastąpić w różnych momentach (na kilka godzin przed rozpoczęciem porodu, na kilka dni, a nawet na tydzień przed porodem).
Czop śluzowy jest śliski, elastyczny, bardziej gęsty niż surowe białko jaja kurzego, może być bezbarwny lub żółtawy. Zdarza się, że odpada równocześnie z odejściem wód płodowych.
reklama
Późniejsze objawy zwiastujące poród
Objawy porodu są także bardziej zdecydowane - te wskazują na zbliżającą się godzinę zero. Co wskazuje na to, że akcja porodowa rozpocznie się już niedługo?
Odejście wód płodowych
Wody mogą wyciekać w sposób gwałtowny lub powolny. Ważne jest, aby umieć odróżnić czop śluzowy od wód płodowych (jeżeli wody zaczynają odchodzić, należy zgłosić się do szpitala, nawet jeśli nie ma innych objawów zbliżającego się porodu). Wody płodowe są konsystencji zwykłej wody, najczęściej bezbarwne i czyste. Jeżeli kolor wód płodowych jest zielonkawy, zawiadom o tym położną.
Większa częstotliwość skurczy, które przechodzą w porodowe
Jednym z ważniejszych objawów rozpoczynającego się porodu są skurcze macicy. Jeżeli odczuwane przez Ciebie skurcze są krótkie i nieregularne, nasilają się i mijają, są to tak zwane skurcze przepowiadające, które nie są jeszcze prawdziwymi skurczami porodowymi.
Skurcze pojawiające się na początku porodu są znacznie silniejsze od skurczy Braxtona Hicksa, czyli skurczy przepowiadających. Mogą powodować bolesność w podbrzuszu lub uporczywy, tępy ból krzyża.
Skurcze porodowe w miarę postępowania porodu stają się coraz częstsze i silniejsze, stają się coraz bardziej regularne, a przerwy między nimi są coraz krótsze.
Jak rozpoznać skurcze porodowe?
Jeżeli chcesz mieć pewność, czy pojawiające się u Ciebie skurcze są zwiastunem rozpoczętej akcji porodowej, zmień rodzaj aktywności na przeciwny do aktualnego. Jeżeli właśnie odpoczywałaś, wstań i zajmij się jakąś czynnością. Jeżeli wróciłaś niedawno ze spaceru, połóż się i odpocznij. Jeżeli skurcze trwają nadal, zwiększając częstotliwość pojawiania się, to znak, że poród się rozpoczął.
Zrelaksuj się, oddychaj głęboko i pomyśl o nadchodzącej chwili pierwszego spotkania z maleństwem.
Biegunka przed porodem
Jeśli chodzi o nietypowe objawy porodu, jest nim biegunka lub luźniejsze stolce, spowodowane uwolnieniem hormonu - prostaglandyny. To sposób organizmu na oczyszczenie się i usunięcie złogów kałowych z jelit. Dzięki temu dziecko ma większą swobodę i łatwiej przechodzi przez kanał rodny.
Biegunka może pojawić się mniej więcej 24h - 48h przed rozpoczęciem akcji porodowej.
reklama
Zwiastuny porodu - punkt po punkcie, krok po kroku
Jeśli chodzi o nietypowe objawy porodu, jest nim biegunka. To sposób organizmu na oczyszczenie się i usunięcie złogów kałowych z jelit. Dzięki temu dziecko ma większą swobodę i łatwiej przechodzi przez kanał rodny.
Mniej więcej 24h - 48h przed wystąpieniem akcji porodowej może pojawić się u Ciebie biegunka lub luźniejsze stolce, spowodowane uwolnieniem hormonu - prostaglandyny.
Oznaki porodu - punkt po punkcie, krok po kroku
Odejście czopu śluzowego - możesz zaobserwować u siebie wzmożone upławy. Gdy szyjka uzyska gotowość do otwarcia podczas porodu, czop śluzowy zostanie wydalony. Może to nastąpić w różnych momentach (nawet na kilka dni przed rozpoczęciem porodu, a zdarza się, że odpada równocześnie z odejściem wód płodowych). Jeśli wydzielina jest różowa lub ma pasemka krwi, oznacza to że poród odbędzie się najprawdopodobniej w ciągu doby.
Odejście wód płodowych - nastąpić to może w sposób gwałtowny (chluśnięcie) lub powolny (wyciekanie). Jeżeli wody zaczynają odchodzić, należy zgłosić się do szpitala, nawet wtedy, gdy nie towarzyszą temu inne objawy zbliżającego się porodu. Są jednak kobiety, którym wody płodowe samoistnie nie odchodzą. Często pęcherz płodowy przebija położna w trakcie porodu.
Biegunka, rozstrój żołądka, mdłości - 24h - 48h przed wystąpieniem akcji porodowej organizm w naturalny sposób dąży do wypróżnienia przed porodem. Sensacje te mają na również próba uwolnienia się od napięcia ciała.
Zmiana nastroju. Możesz być pobudzona, bądź wręcz przeciwnie – oszołomiona. Możesz odczuwać dreszcze i "roztrzęsienie", bóle głowy, kołatanie serca. Czujesz się inaczej niż zwykle.
Skurcze macicy, ból brzucha – w miarę upływu czasu skurcze stają się coraz częstsze, regularne i mocniejsze. Mogą powodować bolesność w podbrzuszu lub uporczywy, tępy ból krzyża.
Ból w okolicy krzyżowej, który promieniuje do pachwin i nóg. Ma to związek z tym, że obniżająca się macica uciska zakończenia nerwowe zlokalizowane w dole pleców. Dolegliwości występują głównie w nocy i podczas długiego przebywania w jednej pozycji.
Skąd mam wiedzieć, że to już poród? Film
Na pytania z forum odpowiada dr n. med. Tomasz Zając - (www.facebook.com/doktorZajac)
reklama
Jakie są fazy porodu?
Każdy poród naturalny obejmuje kilka etapów. Warto wiedzieć, na co się przygotować. To pomaga w oswojeniu strachu. Czym charakteryzują się poszczególne fazy porodu?
Jakie są fazy porodu? Poród naturalny ma 4 fazy. Pierwsza rozpoczyna się od regularnych skurczów macicy, dzięki którym szyjka zaczyna się skracać i rozwierać. Z czasem skurcze porodowe zwiększają swoją intensywność i częstotliwość, przechodząc do tak zwanych skurczów partych i drugiej fazy porodu.
Gdy dziecko pojawi się już na świecie, rozpoczyna się trzecia faza porodu. Jej istotą jest urodzenie łożyska. Czwarta faza to proces obkurczania się macicy, co rozpoczyna 6-tygodniowy połóg.
Jak długo trwa poród? Jak długo trwają jego wszystkie fazy? To kwestia indywidualna. O ile niektóre kobiety rodzą kilka godzin, u innych od pierwszych skurczy do powitania dziecka na świecie mija doba. W dużej mierze zależy to od tego, czy ciężarna rodzi pierwszy raz czy kolejny.
Co robić, jeśli podejrzewasz, że rozpoczyna się poród?
Jeśli obserwujesz objawy porodu, skontaktuj się z położną lub lekarzem. Jeśli weszłaś w pierwszy okres porodu, zwany fazą utajnioną:
- Weź prysznic lub poleż w wannie.
- Zjedz coś lekkiego, przyda ci się i zapas energii, i przytomność umysłu.
- Spróbuj poczytać, zdrzemnąć się, obejrzeć film bądź pospacerować.
- Powiadom męża/partnera/bliską osobę, niech będą świadomi, że zbliża oto się godzina zero!
- Skurcze są bolesne? Myśl o tym, że już niedługo będziesz trzymać w ramionach swoje dziecko.
- Mierz częstotliwość i długość skurczów. Jeśli są regularne, bolesne i odczuwasz je przez 30 do 70 sekund częściej niż 5 x w ciągu godziny w przypadku pierwszego porodu lub co 10 minut przy kolejnym – koniecznie jedź do szpitala.
Zaprogramuj się na pozytywne myślenie i... Powodzenia, za kilka - kilkanaście godzin przytulisz swoje maleństwo!
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień