20. tydzień ciąży

Sprawdź, ile powinnaś ważyć w 20 tygodniu i co zrobić z dolegliwościami.

20. tydzień ciąży

Gratulacje, osiągnęłaś połowę swojej ciąży! W 20. tygodniu dno macicy sięga już pępka i przez kilka następnych tygodni będzie podnosiło się mniej więcej o centymetr co tydzień. Twoje dziecko waży teraz około 300 gramów i mierzy około 25 cm. Ruchy dziecka stają się coraz bardziej wyraźne, co świadczy o jego zdrowym rozwoju.

To także moment na połówkowe badania prenatalne (jeśli nie zrobiłaś ich wcześniej) , które pozwolą dokładnie ocenić stan zdrowia maluszka.

Sporo kobiet w drugim trymestrze ciąży odczuwa większą ochotę na seks. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie ma powodu, żeby z niego rezygnować! Więcej o seksie w ciąży.

Twoje dziecko w 20. tygodniu ciąży

Twoje maleństwo w dwudziestym tygodniu ciąży waży już prawie 300 gramów i mierzy 16,5 centymetra. Na jego główce zaczynają wyrastać włosy, wkrótce pojawią się brwi, rzęsy, oraz paznokcie. W tym okresie ciąży szczególnie szybko rozwijają się zmysły.

W odpowiednich częściach mózgu wykształcają się komórki nerwowe odpowiadające za "obsługę" poszczególnych narządów zmysłów. W piątym miesiącu ciąży bardzo dynamicznie rozwija się układ nerwowy, a liczba neuronów rośnie w tempie 2,5 milionów na minutę.

Dziecko ćwiczy swój zmysł równowagi. Zapamiętuje ruchy kołysania w czasie poruszania się mamy i jej oddychania. Kołysanie niemowlaka będzie dla niego ważnym elementem życia po narodzeniu, który złagodzi trudności z przystosowaniem się do nowego życia.

Maluszek potrafi również reagować na zmianę temperatury otoczenia. Jego żywa reakcja na Twój zbyt ciepły lub zbyt zimny prysznic, jest jak najbardziej uzasadniona. Jeśli narodzić się ma dziewczynka, w jej jajnikach znajduje się już kilka milionów niedojrzałych jajeczek, wykształca się również pochwa.

W 20. tygodniu wszystkie główne narządy są już uformowane. Teraz płód zaczyna rosnąć i przybierać na wadze i oczywiście nadal się rozwijać. Kostki ucha wewnętrznego są już całkowicie rozwinięte. Nosek zaczyna nabierać kształtów.

Powieki są nadal zamknięte, ale już za kilka tygodni maleństwo otworzy oczy. Rozwijają się kubki smakowe na tym etapie i dziecko spożywa coraz większą ilość płynu owodniowego. W ten sposób trenuje układ pokarmowy. W 20,

.tygodniu ciąży wątroba, trzustka, żołądek i jelita są już zamknięte w powłokach brzusznych.

Delikatna skóra dziecka pokryta jest mazią płodową, woskową, białą substancją wytwarzaną przez gruczoły łojowe płodu. To właśnie ona chroni przed negatywnym wpływem wód płodowych. Podczas porodu ułatwia przechodzenie dziecka przez kanał rodny i bezpośrednio po urodzeniu zapewnienia prawidłowe zakwaszenie skóry uniemożliwiając rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych.

Serduszko maleństwa jest już na tyle silne, że bicie można usłyszeć w trakcie badania stetoskopem.

USG w 20. tygodniu ciąży

Wreszcie nadchodzi czas zrobienia USG połówkowego, jeśli nie wykonałaś go wcześniej to 20. tydzień ciąży jest idealny. USG połówkowe wykonuje się pomiędzy 18.-22. tygodniem ciąży. Jest wrobione w celu oceny wzrostu płodu, jednocześnie jest badaniem przesiewowym w kierunku niektórych wad wrodzonych (np wad cewy nerwowej, czy zespołu Downa). Jednocześnie ma określić przybliżoną masę płodu, jak i termin porodu.

USG pozwala także lekarzowi dokładnie obejrzeć kończyny, paluszki u rąk i nóg, kręgosłup, narządy wewnętrzne oraz ocenić pracę pępowiny, łożyska i ilość płyn owodniowego, aby upewnić się, że dziecko dostaje wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Jak na usg wygląda płód w 20. tygodniu ciąży

reklama

Co się dzieje z twoim organizmem w 20. tygodniu ciąży?

Dno macicy w 20. tygodniu sięga pępka i przez kilka następnych tygodni będzie podnosiło się mniej więcej o centymetr. Wiele kobiet doświadcza w tym czasie bólu pępka oraz bólu krocza. To wina rozluźnionych więzadeł. Spacery, nagłe ruchy, kaszel, czy kichanie mogą wywołać ból.

W czasie ciąży niektóre kobiety doświadczają kłopotów ze wzrokiem. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, być może będziesz musiała z nich zrezygnować - zmniejszona ilość płynu w oczach powoduje, że stają się niewygodne, ale nie kupuj nowej pary okularów - po porodzie wszystko powinno wrócić do normy.

Być może zauważyłaś, że od jakiegoś czasu Twoje poczucie szczęścia nabiera innego wymiaru. Teraz nie wszystko Cię cieszy, jak dawniej, powody smutku też są inne. Wybiegasz myślami w przyszłość. Częściej zastanawiasz się, jak chciałabyś wychować swoje dziecko. Myślisz także o odpowiedzialności, która z chwilą narodzin dziecka będzie Ci towarzyszyć nieustannie. To trudne kwestie, ale warte wcześniejszego przemyślenia.

Twoja waga w 20. tygodniu ciąży

Teraz, gdy jesteś w połowie ciąży, masz już prawdopodobnie śliczny, okrągły brzuszek. Przeciętna kobieta od początku ciąży utyła pomiędzy 5,5 - 6 kg lub trochę więcej. Należy pamiętać, że każda kobieta przybiera na wadze w innym tempie. Jeśli możesz, staraj się, żeby do końca ciąży przytyć maksymalnie 16 kilogramów.

reklama

Krwawienie z dziąseł podczas ciąży

Podczas ciąży dziąsła są bardziej podatne na ból, obrzęk, a nawet sporadyczne na krwawienie. Praktycznie, jak za większość dolegliwości jest odpowiedzialny progesteron do spółki z estrogenami. Dodatkowo swoje robi zwiększona nawet o 50% objętość krwi. W rezultacie to zwiększa ryzyko zapalenie dziąseł.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł w ciąży?

  • Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej z elektryczną szczoteczką do zębów,
  • Szczotkuj zęby przez co najmniej dwie minuty
  • Używaj nici dentystycznych, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii w przestrzeniach między zębami.
  • Płucz jamę ustną preparatami polecanymi dla kobiet w ciąży
  • Jedz pokarmy bogate w wapń
  • Suplementacja witaminy C też powinna być pomocna

Pójdź do dentysty:

Oczywiście warto iść na początku ciąży, a potem, co jakiś czas kontrolować stan jamy ustnej. Jednak są sytuacje, które powinny cię skłonić do natychmiastowego pojawienia się w gabinecie dentystycznym:

  • Silny ból zęba
  • Silny stan zapalny, obrzęk lub ból dziąseł
  • Długotrwałe krwawienie z dziąseł

Więcej o krwawieniu dziąseł w ciąży

Rozstępy

Rozstępy są nieodłączną częścią większości ciąż, więc jeśli się pojawią po prostu postaraj się je zaakceptować. Początku mogą wyglądać, jak fioletowe, czy różowe pręgi, ale w końcu staną się srebrzyste lub białe. Mogą się pojawić na brzuchu, piersiach, czy udach, a czasem nawet na skórze pleców.

Twoje geny w dużej mierze zadecydują, czy się ujawnią, czy będziesz szczęściarą, którą ominie ten defekt kosmetyczny. Wiele kobiet wierzy, że rozstępy są bezpośrednio związane z przyrostem masy ciała podczas ciąży, ale to nie jest prawda. I chociaż znajdziesz miliony sposobów, jak się ich pozbyć, to nie ma szans żeby zniknęły całkowicie.

To, co możesz zrobić to dbać o odpowiednie nawilżenie skóry preparatami, które są rekomendowane dla kobiet w ciąży. Dzięki temu uda ci się częściowo im zapobiec.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: