Pielęgnacja krocza po porodzie

Pielęgnacja krocza po porodzie

Pielęgnacja krocza po porodzie jest niezwykle ważna, ponieważ wspomaga proces gojenia, zapobiega infekcjom oraz łagodzi ból i dyskomfort, a także minimalizuje ryzyko powikłań. Poprawia także komfort codziennego funkcjonowania, pozwala szybciej wrócić do pełnej sprawności i cieszyć się macierzyństwem bez zbędnego dyskomfortu. To dlatego warto stosować odpowiednie środki higieniczne, a i wiedzieć, co robić i czego unikać oraz co powinno niepokoić. 

Co się dzieje z kroczem po porodzie?

Krocze to obszar skóry i mięśni pomiędzy pochwą a odbytem. Podczas porodu rozszerza się, żeby mogło przedostać się dziecko. Jeżeli nie rozciągnie się dostatecznie, może ulec rozerwaniu lub będzie wymagało nacięcia. Rozerwanie może obejmować skórę krocza i wargi sromowe, czasami może uszkodzić wargi sromowe, rzadko dojść aż do odbytu.

Jak wygląda krocze po porodzie? Z pewnością jest obrzęknięte i bolesne, może być również nacięte lub popękane, co wymaga czasu na gojenie. Często pojawia się tkliwość oraz uczucie dyskomfortu, zwłaszcza podczas siedzenia i chodzenia. W pierwszych dniach może występować krwawienie oraz wydzielina połogowa, która jest naturalnym elementem procesu regeneracji. 

Rana po nacięciu lub pęknięciu zazwyczaj goi się w ciągu kilku tygodni, ale pełna regeneracja tkanek może trwać dłużej. Najsilniejszy ból zazwyczaj występuje w drugiej dobie po porodzie i trwa 7-10 dni. Całkowite wygojenie zajmuje około 6 tygodni (tyle, co połóg), natomiast dyskomfort może być odczuwany nawet do 6 miesięcy po porodzie.  

Dlaczego pielęgnacja krocza po porodzie jest ważna?

Pielęgnacja krocza po porodzie jest niezwykle ważna, ponieważ przyspiesza gojenie się ran. Jeśli podczas porodu doszło do nacięcia krocza lub pęknięcia, odpowiednia higiena pozwala na szybszą regenerację tkanek i zmniejsza ryzyko powikłań. Zapobiega także infekcjom. Okolice intymne są szczególnie narażone na rozwój bakterii, zwłaszcza po porodzie, kiedy występują odchody połogowe. Regularne mycie i wietrzenie rany ogranicza ryzyko infekcji.

Właściwa pielęgnacja krocza łagodzi również ból i dyskomfort. Zimne okłady, nasiadówki z rumianku lub kory dębu oraz stosowanie specjalnych maści przyspieszają gojenie i zmniejszają obrzęk oraz uczucie pieczenia. Minimalizuje też ryzyko powikłań. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do stanów zapalnych, ropienia rany lub problemów z gojeniem, co może wymagać interwencji medycznej. 

Nie można zapomnieć, że odpowiednia pielęgnacja krocza po porodzie poprawia komfort codziennego funkcjonowania i szybciej wrócić do pełnej sprawności i cieszyć się macierzyństwem bez zbędnego dyskomfortu. Dobrze zadbane krocze pozwala szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania i poprawia samopoczucie świeżo upieczonej mamy.

reklama

Jak pielęgnować krocze po porodzie?

Po porodzie kluczowa jest odpowiednia higiena. W pierwszych dniach noś przewiewną, bawełnianą bieliznę lub siateczkowe majtki połogowe. Na czas odpoczynku zrezygnuj z bielizny (jeśli tylko możesz, wietrz ranę. Dopływ powietrza przyspiesza gojenie). Aby przyspieszyć gojenie, ważna jest odpowiednia higiena, ale i unikanie podrażnień.

Często zmieniaj podpaski. Pamiętaj o stosowaniu wkładek bez kleju, aby nie ograniczać przepływu powietrza. 

Po skorzystaniu z toalety lub prysznica obmywaj całą powierzchnię krocza. Czym przemywać krocze po porodzie? Najlepiej letnią wodą z delikatnym płynem do higieny intymnej lub naparem z rumianku czy kory dębu, które mają działanie łagodzące i przeciwzapalne. Ważne jest, aby unikać silnych środków myjących i zawsze osuszać skórę delikatnym ręcznikiem, nie pocierając.

Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli. Bierz co najmniej jeden prysznic każdego dnia, najlepiej po wypróżnieniu.Unikaj gąbek i myjek, które mogą gromadzić bakterie. Jeśli korzystasz z toalety lub zmieniasz podpaskę, zawsze przed i po umyj ręce. 

Staraj się wypróżniać codziennie (pierwsze pójście do toalety jest niezłym przeżyciem, ale nie jest groźne). Delikatnie osusz krocze papierem toaletowym, zaczynając w kierunku odbytu (kierunek jest ważny żebyś nie wprowadziła bakterii z odbytu do pochwy). Unikaj zaparć – możesz do jedzenia dodawać błonnik. Pij od 6 do 8 szklanek wody dziennie.

Wykonuj ćwiczenia Kegla, ale uwaga! Trening mięśni dna miednicy nie powinny być rozpoczynane bezpośrednio po porodzie, ponieważ mogą powodować silny ból i być nieskuteczne. Zaleca się rozpoczęcie ich po około 7-10 dniach, gdy krocze się zagoi. Początkowo warto wykonywać krótkie serie napinania i rozluźniania mięśni w pozycji sprzyjającej ich relaksacji.  

Jak zmniejszyć ból krocza po porodzie?

Rana po nacięciu krocza goi się zazwyczaj w ciągu tygodnia, choć czas ten zależy od jej rozległości oraz indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu. Jeżeli bardzo doskwiera ci ból i opuchlizna, możesz:

 

  • robić sobie 10-20 minutowe okłady z kostek lodu, zamrożonej butelki owiniętych w kawałek materiału,
  • przy siedzeniu korzystać z dmuchanego kółka do pływania, dzięki temu nie będziesz naciskać na ranę,
  • stosować preparaty wspomagające gojenie w formie płynów lub proszków.
  • podmywać się letnią wodą (pamiętaj o osuszaniu) po korzystaniu z toalety, ponieważ mocz może podrażniać ranę,
  • sięgać po paracetamol w formie doustnej lub czopków, w razie trudnego do zniesienia bólu.

reklama

Krocze po porodzie – co powinno niepokoić?

Po porodzie niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja krocza, aby wspomóc proces gojenia i uniknąć powikłań. Istnieją jednak sytuacje, które mogą budzić niepokój i wymagają konsultacji lekarskiej. Na co uważać?

Temperatura wody. Do przemywania krocza używaj letniej wody. Jeśli na dłoni wydaje się ciepła, może być zbyt gorąca i powodować ból oraz podrażnienie rany.

Niepokojące objawy. Jeśli odczuwasz świąd, zauważysz nieprzyjemny zapach wydzieliny lub okoliczne tkanki stają się bardziej wrażliwe, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Stan szwów. Jeśli w ciągu trzech tygodni po porodzie obszar wokół szwów pozostaje podrażniony, nie czekaj, tylko skontaktuj się ze specjalistą.

Nasilający się ból. Gdy zamiast ustępować, ból się nasila, towarzyszą mu cuchnące upławy, obrzęk lub pogorszenie samopoczucia, może to świadczyć o infekcji i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Do lekarza należy zgłosić się w przypadku gorączki lub stanu podgorączkowego, który nie jest związany z infekcją piersi czy ogólnoustrojową. Niepokojące są także ropne, brzydko pachnące odchody połogowe lub nadmierne krwawienie. Konsultacji wymaga utrzymujący się ból podbrzusza niezwiązany z karmieniem oraz ból krocza, który nie ustępuje mimo środków przeciwbólowych. Warto także zwrócić uwagę na zmiany w wyglądzie rany po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu, takie jak obrzęk, nasilający się ból, uczucie rozpierania, zaczerwienienie czy ropna wydzielina.

Krocze po porodzie – czego unikać?

Po porodzie należy unikać tamponów. Do zakończenia połogu i kontroli lekarskiej stosuj jedynie wkładki higieniczne. Tampony mogą zwiększać ryzyko infekcji. Niewskazana jest także kąpiel w wannie. Zanurzanie rany w wodzie może sprzyjać zakażeniom, dlatego zamiast kąpieli korzystaj z prysznica. Nie należy także korzystać z ciepłych okładów na podbrzusze, które mogą nasilać krwawienie połogowe oraz nieodpowiednich pozycji. Unikaj siadania w kucki oraz pozycji wymagających szerokiego rozstawienia nóg, aby nie nadwyrężać rany i nie opóźniać jej gojenia. Dbając o higienę i przestrzegając tych zaleceń możesz uniknąć komplikacji i wspomóc organizm w regeneracji po porodzie.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: