Jak obliczyć termin porodu?

Jak obliczyć termin porodu?

Jak obliczyć termin porodu? Okazuje się, że choć istnieje kilka metod, które wykorzystują tak lekarze, jak i przyszli rodzice, podanie dokładnej daty porodu nie jest możliwe. Można ją jedynie ustalić w dużym przybliżeniu. Jaki jest najprostszy sposób na obliczenie daty urodzenia dziecka? Dlaczego to ważne?

Co to jest termin porodu?

Termin porodu to przewidywany termin narodzin dziecka. Jak podkreślają lekarze ustalenie go ma jednak znaczenie wyłącznie orientacyjne. Wyznaczona data to jedynie przybliżony termin porodu. W ustalonym czasie rodzi się zaledwie do 5% dzieci. Większość porodów następuje w okresie dwóch tygodni przed lub po wyznaczonej dacie.

Ustalenie dokładnej, „sztywnej” daty porodu nie jest możliwe. Dlaczego? To proste! Ludzki organizm rządzi się swoimi prawami, które wymykają się matematyce czy statystyce.

Znaczenie terminu porodu w ciąży

Dlaczego należy znać termin porodu i wiek ciąży? Wiedza, na kiedy przypada najpewniejszy termin porodu jest ważna, ponieważ pozwala na przygotowanie się do porodu, urlopu macierzyńskiego czu ojcowskiego, ale i szeroko rozumianej opieki nad dzieckiem. To jednak nie wszystko.

Specjaliści zwracają uwagę na jeszcze inny kontekst. Ustalenie daty porodu i wieku ciążowego ma duże znaczenie dla optymalnego sposobu postępowania w przypadku nieprawidłowego przebiegu ciąży, zagrożenia poronieniem lub porodem przedwczesnym, zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu, a także w okresie okołoporodowym.

- Niewłaściwie wyliczony termin porodu jest przyczyną podejmowania niepotrzebnych działań zmierzających do przyspieszenia rozwiązania ciąży: indukcji porodu czy cięcia cesarskiego. [1]

Który tydzień ciąży według daty porodu?

Ciąża trwa około 266 dni (38 tygodni), licząc od dnia zapłodnienia i 280 dni (40 tygodni) od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, co przekłada się na okres 9 miesięcy. Oznacza to, że termin porodu przypada między 38. a 42. tygodniem ciąży.

Okres ciąży dzieli się na 3 trymestry. Pierwszy trymestr trwa do końca 13 tygodnia ciąży. Drugi trymestr rozpoczyna się w 14 tygodniu i trwa do końca 26 tygodnia. Trzeci trymestr rozpoczyna się od 27 tygodnia i trwa aż do porodu. Odbywa się najczęściej między 40. a 42. tygodniem ciąży. Ginekolodzy przypominają, że zawsze liczy się skończone tygodnie i miesiące ciąży, a nie rozpoczęte.

Ciążę trwającą powyżej 294 dni (42 tygodni), licząc od daty ostatniej miesiączki, uważa się za ciążę przenoszoną(ciążę po terminie). Wówczas częściej dochodzi do powikłań, co wiąże się ze zwiększoną zachorowalnością oraz umieralnością płodu i noworodka.

Metody obliczania terminu porodu

Istnieje wiele metod obliczania terminu porodu, które wykorzystują różne narzędzia. Które są najbardziej popularne?

Obliczanie terminu porodu od ostatniego dnia miesiączki - reguła Naegelego

Jednym ze sposobów na obliczenie daty urodzenia jest reguła Naegelego (nazywana metodą Naegelego), która opiera się na pierwszym dniu ostatniej miesiączki.

Według reguły Naegelego ciąża trwa 280 dni od daty ostatniej miesiączki, czyli 40 tygodni. Termin porodu metodą Naegelego oblicza się na podstawie wzoru:

termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki - 3 miesiące + 1 rok + 7 dni

Oznacza to, że by określić, kiedy dziecko przyjdzie na świat, należy od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki odjąć 3 miesiące, po czym dodać rok i 7 dni.

Ten sposób sprawdza się u kobiet, które miały regularne cykle miesiączkowe (trwające 28 dni, wówczas owulacja przypada na 14. dzień cyklu). Jeśli miesiączka nie pojawi się w spodziewanym terminie, oznacza to, że ciąża trwa już 4 tygodnie.

Jak obliczyć termin porodu przy nieregularnych cyklach

A jak oblicza się termin porodu u kobiet, które mają nieregularne cykle, ale i dłuższe bądź krótsze?

W przypadku cykli dłuższych niż 28 dni termin porodu ulega przesunięciu w przód. Oznacza to, że do terminu obliczonego ze wzoru dodaje się tyle dni, o ile dłuższy był każdy cykl.

W przypadku cykli miesiączkowych krótszych niż 28 dni termin porodu ulega przesunięciu w tył. Oznacza to, że od terminu porodu obliczonego ze wzoru odejmuje się tyle dni, o ile krótszy był każdy cykl.

Termin porodu od dnia zapłodnienia

Jedną z metod ustalania daty rozwiązania jest obliczanie terminu porodu od dnia zapłodnienia, to jest dodawanie 266 dni do daty, w której doszło do stosunku, w wyniku którego zostało poczęte dziecko

Kalkulator porodu - najprostszy sposób na obliczenie daty urodzenia

Aby wyznaczyć datę rozwiązania, można również wykorzystać kalkulator terminu porodu dostępy online. Jak działa ginekologiczny kalkulator ciąży? Zwykle wystarczy wpisać wymaganą datę (np. ostatniej miesiączki), a kalkulator automatycznie oblicza przewidywany termin porodu.

Istnieje kilka rodzajów kalkulatorów porodu. To na przykład:

  • kalkulator porodu na podstawie tygodnia ciąży,
  • kalkulator porodu na podstawie daty zapłodnienia (daty poczęcia),
  • kalkulator porodu na podstawie owulacji,
  • kalkulator porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki.

Dostępna jest także opcja termin porodu z USG (kalkulator ginekologiczny).

reklama

Metody obliczania terminu porodu stosowane przez lekarzy

Do określenia wieku ciąży i terminu porodu lekarz ginekolog wykorzystuje zazwyczaj dwa sposoby. Zarówno wiek ciąży, jak i datę porodu wyznacza się na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i koryguje na podstawie wyniku badania USG wykonanego w 1. trymestrze ciąży.

USG a obliczenie terminu porodu

Obecnie lekarze dysponują aparaturą USG, która pozwala na zmierzenie wielkości pęcherzyka ciążowego oraz długości dziecka, określanego jako CRL (Crown-Rump Length, długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu).

CRL jest tym bardziej wiarygodna, im wcześniej została zmierzona (optymalnie do 10. tygodnia ciąży). Z czasem, w miarę rozwoju ciąży i wzrostu płodu, CRL staje się niemożliwa do określenia. Wówczas lekarz wykorzystuje takie pomiary jak dwuciemieniowy wymiar główki płodu (BPD), długość kości udowej (FL) i poprzeczny wymiar móżdżku płodu (TCD).

Jeśli chodzi o USG w ciąży i jego znaczenie dla obliczenia terminu porodu, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

  1. Badanie ultrasonograficzne ma szczególnie duże znaczenie w przypadku kobiet, które nie miewały regularnych cykli miesiączkowych (wówczas reguła Naegelego ma ograniczoną użyteczność).
  1. Choć termin porodu ustalony w trakcie badań USG jest dość miarodajny, nie daje 100-procentowej pewności.
  1. Wiek ciąży wyliczony na podstawie różnych pomiarów w II lub III trymestrze może być niedokładny z powodu różnego tempa wzrastania płodu wewnątrz jamy macicy (płody hipo- i hipertroficzne).

Obliczanie terminu porodu od pierwszych ruchów dziecka

Jak obliczyć termin porodu bez miesiączki? Gdy do lekarza zgłasza się kobieta, która nie pamięta daty ostatniej menstruacji czy apłodnienia, termin porodu oraz wiek ciąży lekarz oblicza na podstawie wysokości dna macicy oraz ruchów dziecka.

Jednym z przekonań przekazywanych kobietom z pokolenia na pokolenie było twierdzenie, że pierwsze ruchy dziecka występują dokładnie w połowie trwania ciąży. Dziś wiadomo, że ruchy dziecka stają się dla matki wyczuwalne od około 20. tygodnia ciąży (pierwiastki odczuwają je zwykle ok. 19.20. tygodnia ciąży, wieloródki zazwyczaj około 17.18. tygodnia ciąży).

Ruchy dziecka początkowo są delikatne i subtelne, z czasem przybierają na sile. Stają się mocniejsze, bardziej zdecydowane. Trudno je pomylić ze wzdęciami czy gazami w jelitach. moment odczuwania pierwszych ruchów płodu

Jak podkreślają lekarze, wiek ciąży ustalony na podstawie daty odczuwania pierwszych ruchów płodu i wysokości dna macicy są metodami obarczonymi dużym ryzykiem błędu. Dotyczy to szczególnie kobiet bardzo szczupłych i skrajnie otyłych, ciąży mnogiej, występowania wielowodzia i małowodzia czy guzów macicy).

Obliczanie terminu porodu po in-vitro

W przypadku monitorowania cyklu miesiączkowego i stosowania technik wspomaganego rozrodu, termin porodu można ustalić na podstawie takich danych, jak:

  • wzrost temperatury ciała (występujący najczęściej 1 dzień po owulacji),
  • dokładna data owulacji (potwierdzona ultrasonograficznie),
  • dokładna data współżycia płciowego,
  • dokładna data inseminacji wewnątrzmacicznej lub zapłodnienia pozaustrojowego in-vitro i transferu zarodka.

W takich przypadkach termin porodu oblicza się, dodając 266 dni (38 tygodni) do dnia zapłodnienia (ewentualnie owulacji).

 

[1] Jak ustalić wiek dziecka i termin porodu? Dr n. med. Bartłomiej Barczyński, mp.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: