15. tydzień ciąży

Sprawdź, co dzieje się w piętnastym tygodniu ciąży

15. tydzień ciąży

W 15. tygodniu ciąży, zwiększony przepływ krwi w twoim ciele, może prowadzić do objawów, takich jak zmiany ciśnienia krwi, krwawienia z dziąseł lub nosa oraz bóle głowy.

Mdłości pierwszego trymestru powinny już ustąpić, ale jeśli nadal odczuwasz nudności lub wymioty, skonsultuj się z lekarzem.

Twoje dotychczasowe ubrania powoli zaczynają być ciasne. Z pewnością twoje ciało się zmienia i obwód talii się zmienia.  Jesli potrzebujesz wsparcia - dołącz do naszego  forum dla kobiet w ciąży.

Twoje dziecko w 15. tygodniu ciąży

Dziecko waży 70 gramów i mierzy 10 centymetrów. W 15. tygodniu ciąży dziecko jest wystarczająco rozwinięte, żeby usłyszeć bicie twojego serca, oddech i twój głos. Chociaż wciąż ma zamknięte powieki, to oczy powoli zaczynają reagować na światło. Uszy obecnie znajdują się wreszcie na swoim miejscu, a oczy niebawem będą umiejscowione w przedniej części twarzy dziecka.

Meszek zwany lanugo obejmuje plecy, ramiona, czoło i uszy płodu, będzie nadal pomagać utrzymać ciepłotę ciała, dopóki nie pojawi się warstwa tłuszczu.

Jego nogi stopniowo zaczynają być dłuższe niż ręce, a wszystkie stawy są na tyle rozwinięte, żeby pozwolić na wykonywanie ruchów. Dziecko wykonuje coraz bardziej złożone ruchy, obracając się , jednocześnie kopiąc i machając ramionami.

Maluszek zanurzony jest w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy, zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz macicy, a także dostarcza dziecku potrzebnych składników odżywczych. Powoli zaczynają się wykształcać kubki smakowe.

Płyn owodniowy jest przez dziecko połykany (około 1 litra dziennie). Dzięki temu płód ćwiczy swoje mięśnie, których po narodzeniu będzie używać podczas jedzenia czy oddychania. Jednocześnie ćwiczy chwytanie i ssanie, aby mógł te umiejętności wykorzystać po narodzinach. Kolejna nowość w 15. tygodniu ciąży to czkawka, które pojawia się, kiedy maleństwo zaczyna ćwiczyć oddychanie.

Jak na usg wygląda płód w 15. tygodniu ciąży

reklama

Co się dzieje z twoim organizmem w 15. tygodniu ciąży?

W 15. tygodniu ciąży dno macicy znajduje się w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem. Możesz już odczuwać niebolesne, szybkie skurcze macicy (zwane skurczami Braxtona Hicksa), które przygotowują twoje ciało s porodu. Jeśli odczuwasz je częściej niż 5 razy na godzinę lub/i pojawiają się regularnie i towarzyszy im ból pleców lub skurcze podbrzusza, skontaktuj się z lekarzem.

Z powodu rosnącej macicy i jej ruchliwego mieszkańca możesz doświadczyć wielu dziwnych doznań. Możesz odczuwać rozciąganie, skurcze lub bóle podobne do ciągnięcia. Część mam skarży się na ból w pachwinach. Takie dolegliwości mogą budzić obawy, ale najczęściej nie są groźne.

Kolejna dolegliwością ciążową są zaparcia. Można im zapobiegać pijąc dużo płynów (co najmniej 8 szklanek wody dziennie) i wykonując lekkie ćwiczenia (takie jak spacery czy pływanie). W przypadku przewlekłych zaparć, zwróć się o pomoc do lekarza, który przepisze Ci lekarstwo nieszkodliwe dla dziecka.

Twój brzuszek stale się powiększa, co zachęca inne kobiety do opowiadania o swoich doświadczeniach dotyczących ciąży i porodu. Czasami te zwierzenia dotyczą strasznych historii i możliwości zagrożeń. Jeżeli to wzbudza Twój lęk - poproś o zmianę tematu. Z pewnością nie będziesz chciała, aby Cię straszono.

Jeśli nie zrobiłaś go przed ciążą lub na jej samym początku, w 15 tygodniu ciąży  zrób badanie cytologiczne. Cytologia w ciąży to bardzo ważne, bezpieczne badanie, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy. Wcześnie uchwycony jest całkowicie wyleczalny, a badanie cytologiczne pozwala zauważyć nawet przedinwazyjne objawy.

Podczas badania lekarz pobierze za pomocą specjalnej szczoteczki wymaz z pochwowej części macicy oraz z kanału szyjki macicy. Na 72 godziny przed badaniem powinnaś powstrzymać się od współżycia. Badania nie należy robić, jeśli akurat przechodzisz kurację środkami dopochwowymi.

Twoja waga w 15. tygodniu ciąży?

W ciągu 15. tygodniu ciąży mogłaś przybrać na wadze 2,5 - 3 kilogramów ciąży. Jednakże, jest to całkowicie w porządku, jeśli utyłaś trochę bardziej.

Niektóre kobiety zyskują większą wagę na początku ciąży, inne przybieraj na wadze wolniej. Jeśli jesteś w ciąży z bliźniaczej lub mnogiej przyrost wagi w ciąży może być większy.

Generalnie do końca ciąży, jeżeli startujesz mając normalną wagę powinnaś w sumie przybrać od 10 -14 kilogramów. Jeśli nosisz pod sercem bliźnięta powinno to być między 15 a 23 kilogramy.

reklama

Zespół cieśni nadgarstka w czasie ciąży

Uczucie mrowienia często odczuwane w rękach i palcach u kobiet w ciąży jest znany jako zespół cieśni nadgarstka I chociaż to schorzenie może dotknąć każdego z nas i może wystąpić z różnych przyczyn, to podczas ciąży ta dolegliwość pojawia się u wielu kobiet.

Objawy bólowe często wzmagają się w nocy lub wcześnie rano. Jest to związane z innym rozmieszczeniem płynów, które w ciągu dnia gromadzą się głównie w dolnej części ciała. Tymczasem, kiedy leżysz zwiększa się nacisk w dłoniach i nadgarstkach.

Co jest przyczyną zespołu cieśni nadgarstka u kobiet w ciąży?

Zatrzymanie płynów i obrzęki z powodu zwiększonej objętości krwi, zmiany hormonalne, ucisk na włókna nerwowe powoduje uczucie mrowienia w palcach. Oprócz tego, większość kobiet doświadcza drętwienia lub osłabienie w palcach jednej lub obu rąk, które mogą utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Czasami może pojawić się ból palca i ramienia oraz kłopoty z poruszaniem kciukiem.

Zespół cieśni nadgarstka częściej dotyka kobiety, które borykały się z nadwagą przed ciążą, mają obciążenie dziedziczne, cierpiały na uraz nadgarstka, są w ciąży bliźniaczej lub w poprzedniej ciąży również dopadła je ta dolegliwość.

Jak sobie pomóc w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka w ciąży?

Nie ma możliwości całkowitego usunięcia problemu, ponieważ występuje z powodu normalnych zmian ustrojowych w ciągu tych dziewięciu miesięcy, ale możesz sobie pomóc. Oto kilka sposobów:

  • Orteza (usztywniacz) na nadgarstek - zakładana zwłaszcza na noc - może zmniejszyć ból i drętwienie
  • Moczenie naprzemienne w ciepłej i zimnej wodzie. Napełnij jedną miskę z gorącą wodą, a drugą lodowatą wodą. Następnie zanurzyć ręce w pierwszej misce przez 30 sekund, a następnie w drugiej też na 30 sekund. Nadgarstki muszą być zanurzone w wodzie.
  • Jeżeli ból występuje w jednej ręce, staraj się nie spać na niej, aby unikać zbytniego nacisku.
  • Być może lekarz zaordynuje ci środki przeciwbólowe takie jak paracetamol, albo wyśle do fizjoterapeuty

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Bóle brzucha w ciąży - film

Jak odróżnić bóle groźne, od niegroźnych i w jaki sposób reagować na te pytania odpowiada lekarz ginekolog, położnik - dr n. med. Tomasz Zając

Bibliografia

  1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
  2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
  3. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
  4. Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
  5. Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
  6. Objawy zespołu kanału nadgarstka w ciąży i połogu, Maciej Bręborowicz Katedra i Klinika Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Ginekologia Polska Nr 10/2013
  7. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: