35. tydzień ciąży
Hurra! Dla 90% dzieci poród w 35 tygodniu ciąży nie stanowi już zagrożenia
Jeśli zagrażał Ci poród przedwczesny, możesz już odetchnąć - 99% dzieci urodzonych w 35. tygodniu ciąży jest w stanie przeżyć poza macicą, w większości bez poważniejszych problemów. Twoje dziecko waży teraz około 2,4 kg i mierzy około 46 cm.
To czas, aby pomyśleć o tym, co będzie się działo po porodzie. Przygotowanie i zamrożenie kilku dań na obiad może okazać się bardzo pomocne.
Dbaj o dodatkowy odpoczynek i sen, ponieważ Twój organizm intensywnie przygotowuje się do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być częstsze i bardziej intensywne. Regularnie monitoruj ruchy dziecka i dbaj o swoje zdrowie. Konsultuj się z lekarzem w razie jakichkolwiek niepokojących objawów. Pamiętaj, że zdrowa dieta, nawodnienie i relaks są kluczowe w tym okresie.
Co się dzieje z twoim organizmem w 35. tygodniu ciąży?
Zapewne będziesz teraz częściej odwiedzać lekarza - może nawet co kilka dni. W końcu wielkimi krokami zbliża się ten wielki dzień - poród (choć zaczęłaś się już zastanawiać, który to właściwie miesiąc ciąży i czy ten stan przypadkiem nie będzie trwał już zawsze). Przy każdej wizycie położnik sprawdzi stopień dojrzałości szyjki macicy - jej skrócenia i rozwarcia. Zapyta cię także o ewentualne dolegliwości i niepokoje.
Niektóre kobiety odczuwają ból w miednicy. Dyskomfort lub ból jest zazwyczaj odczuwalny tuż poniżej linii włosów łonowych może mieć charakter kłucia denerwujące kłucie lub gwałtownego bólu. Sposób poruszania może nasilać ból spojenia łonowego. Może ci również dokuczać ból pleców, więc zadbaj o jego komfort, może to czas na masaż ciążowy?
Jesteś bardzo skoncentrowana na swoim wnętrzu. Zauważasz wszelkie skurcze przepowiadające (zastanawiając się, czy to przypadkiem nie JUŻ), ruchy dziecka, pobolewania i kłucia, z czujnością lokalizując miejsca ich występowania. Nie wszystkie wydarzenia świata zewnętrznego mają dla Ciebie istotne znaczenie. To zrozumiałe - czekasz na zwiastuny porodu.
Jeśli rodzisz po raz pierwszy jest szansa, że już w 35. tygodniu możesz zauważyć, że opuszcza się twój brzuch. To znak, że dziecko "wstawia się" do macicy. Zazwyczaj dzieci przyjmują położenie podłużne główkowe pomiędzy 32. a 36. tygodniem życia płodowego. Czasem się jednak zdarza, że zmieniają pozycję na kilka dni przed porodem. W momencie, kiedy maluszek zmieni pozycję zauważysz, że łatwiej ci złapać oddech, bo zmniejszy się jego nacisk na przeponę. Jednocześnie zwiększysz liczbę wyjść do toalety. Taki los:)
Jeżeli podczas ciąży słuchałaś muzyki twój maluszek prawdopodobnie ma swój ulubiony utwór. Jak się o tym przekonać? Puszczaj swoje ulubione kawałki i obserwuj zachowanie dziecka, dzięki temu poznasz jego muzyczne preferencje. Badania wykazują, że nienarodzone dzieci wolą słuchać muzyki spokojnej, o stałym rytmie i tempie podobnym do częstotliwości uderzeń serca mamy.
Twoje dziecko w 35. tygodniu ciąży
Twoje dziecko szybko przybiera na wadze, gromadząc tłuszcz. Waga dziecka w 35. tygodniu ciąży to około 2,5 kg. Maluszek mierzy koło 46 cm. Pomimo tego, że ma coraz grubszą tkankę tłuszczową, to jeśli w tym tygodniu przyszłoby na świat prawdopodobnie miałoby spore problemy z regulacją temperatury ciała i być może musiałoby trafić na jakiś czas do inkubatora. Nerki dziecka są już w pełni rozwinięte, funkcjonuje już wątroba, układ pokarmowy i krwionośny.
W 35 tygodniu ciąży maluch większość czasu spędza śpiąc, trenuje ssanie i pijąc na potęgę wody płodowe - przygotowuje się do życia "na zewnątrz". Maluch gromadzi też zasoby: magazynuje duże ilości wapnia i żelaza, niezbędnego do tworzenia krwinek czerwonych, dlatego wnikliwie przyjrzyj się swojej diecie.
Generalnie, choć maluszek ciężko "pracuje", jego rozwój spowalnia, a on sam przede rośnie i przybiera na wadze. Spokojnie czeka na spotkanie z Wami. 35. tydzień - zaledwie krok dzieli Was od wielkiego finału!
Mimo że układ nerwowy dziecka ciągle dojrzewa, jego płuca są już zwykle w stanie podjąć trud oddychania powietrzem. Dla 90% dzieci poród w 35. tygodniu ciąży nie stanowi zagrożenia. Odruchy maleństwa są skoordynowane, maluszek kręci głową, mocno chwyta i reaguje na dźwięki, światło, czy dotyk. Maluch funkcjonuje według określonego rytmu spania i czuwania (niestety, niewiele ma to wspólnego z porami dnia!).
Kręgosłup w ciąży - film
Na pytania o bólu kręgosłupa i pleców w trakcie ciąży odpowiada dr n. med. Tomasz Zając.
Ruchy dziecka
Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo to od 32. tygodnia powinnaś mierzyć ruchy płodu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś- to najwyższy czas zacząć. Połóż się na lewym boku, żeby zwiększyć dopływ krwi do maluszka i przez godzinę wypisuj wszystkie ruchy zarówno słabe, jak i mocne. Powinno być ich być przynajmniej 10 w ciągu 12 godzin, a 3 w czasie godziny. Jeśli jest ich mniej, wypij coś słodkiego. Po podniesieniu poziomu glukozy ruchy powinny się nasilić. Połóż się i licz ponownie.
Podczas pomiaru:
- Notuj liczbę ruchów
- Uważaj żeby ruchów nie pomylić ze czkawką lub burczeniem w brzuchu
- Jeśli niepokoją cie jakieś doznania zanotuj swoje odczucia
- Jeśli w ciągu godziny nie poczujesz przynajmniej 3 ruchów, albo zauważysz zmniejszenie ruchów w ciągu 12 godzin koniecznie, jak najszybciej skontaktuj się z ginekologiem. Podczas konsultacji zostanie ci wykonana Potrzebna jest wtedy kontrola zapisu czynności serca dziecka (KTG), czasem także badanie USG.
Badanie GBS
W tym tygodniu lekarz ginekolog powinien ci wykonać badanie GBS na obecność bakterii paciorkowca grupy B. Wynik wymazu pokaże, czy twoje drogi rodne zasiedlają bakterie GBS, których obecność podczas porodu jest mocno niewskazana. Bakterie paciorkowca podczas ciąży są niebezpieczny, mogą przedostać się do macicy i zagrozić zdrowiu maleństwa. Podczas porodu dziecko może się nimi zarazić połykając zakażony płyn owodniowy. To może doprowadzić do groźnych powikłań, np: infekcji układu oddechowego, czy nawet posocznica. Dlatego koniecznie pamiętaj o wykonaniu badań!
Zaparcia
Główną sprawczynią zaparć jest twoja rosnąca macica. To ona uciska jelita i nie pozwala im sprawnie funkcjonować. Dodatkowo suplementy żelaza też przyczyniają się do problemu. Nie mówiąc o hormonach ciążowych, które rozluźniają mięśnie wokół miednicy. To co się dzieje jest kompletnie naturalne, ale niestety bardzo niekomfortowe, zwłaszcza, że nieregularnie wypróżnienia mogą się stać przyczyną hemoroidów.
Koniecznie zadbaj o prawidłową dietę. Jedz produkty bogate w błonnik. Podobno sok z kiwi usprawnia perystaltykę jelit. Koniecznie pij dużo wody, co pomoże uregulować układ pokarmowy. Czy wiesz, że ciepłe płyny stymulują wypróżnienia? Probiotyki, kefir, jogurt, kiszonki również mogą pomóc. Na własną rękę nie bierz żadnych środków przeczyszczających. Jeśli problem się nasila lub pojawiły się hemoroidy poproś o pomoc swojego lekarza.
Obrzęki w ciąży
Czy przeszkadzają ci opuchnięte kostki i stopy? To znowu wina rosnącej macicy, która naciska na żyły miednicy i ogranicza przepływ krwi z nóg do serca. Żyły popchnąć płynu do kostek i stóp. W efekcie pojawiają się obrzęki, zwłaszcza widoczne pod koniec dnia. Nie muszą cię niepokoić, chyba że zauważysz obrzęk twarzy i wokół oczu lub zaobserwujesz, że twoje ręce i nogi puchną nietypowo. W takiej chwili natychmiast pojedź na izbę przyjęć do szpitala, aby wykluczyć stan przedrzucawkowy.
Jak zapobiegać obrzękom?
- Staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi ku górze,
- Noś wygodne buty, które nie uciskają stopy
- Na noc nie pij dużo wody
- Korzystaj z kąpieli
- Odstaw sól
Co możesz zrobić dla siebie w 35. tygodniu ciąży?
Naucz się relaksować
- Znajdź czas (około 15 minut)
- Wyłącz telefon
- Znajdź miejsce w domu, w którym będziesz się czuła komfortowo
- Puść jakąś kojącą muzykę
- Usiądź w siadzie skrzyżnym lub w fotelu z rękoma luźno leżącymi na kolanach
- Zamknij oczy i skup się na oddechu lub na muzyce, ewentualnie wyobrażaj, że przenosisz się w spokojne miejsce pełne miłości i radości
- Weź głęboki wdech przez nos i powoli wydychaj powietrze przez usta
- Staraj się codziennie znaleźć czas na taki sposób relaksacji
Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
Bibliografia
- Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
- Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
- Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
- http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
- Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu, dr hab. n. med. P. Wałęga, lek. M. Romaniszyn, dr n. med. P. Wręczycka-Cegielny
- Poród jako zadanie, dr Żelisława Golańska, psycholog kliniczny, "Opieka pielęgniarska nad noworodkiem" wydanej przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2007
- Poród fizjologiczny M. Wielgoś, Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018 tom 3, nr 4, strony 159–174
- Kiedy powstaje pokarm i jak się zmienia? lek. med. Monika Żukowska-Rubik dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień