22. tydzień ciąży

22 tydzień to kamień milowy w rozwoju sensorycznym dziecka. Czy twój brzuszek jest już widoczny?

22. tydzień ciąży

Ciesz się i odpoczywaj

W 22. tygodniu ciąży twoje dziecko waży już około 430-500 gramów i mierzy około 28 cm. Jego zmysły intensywnie się rozwijają – zaczyna reagować na dźwięki i światło z zewnątrz. Skóra dziecka, choć wciąż cienka i przezroczysta, zaczyna wytwarzać ochronną warstwę mazi płodowej.

Dno macicy znajduje się około 2 cm powyżej pępka. Możesz zauważyć, że twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrasta, dlatego dbanie o zdrową i zbilansowaną dietę jest szczególnie ważne. Tygodniowo będziesz przybierać na wadze około 230 gramów.

Twoje dziecko w 22. tygodniu ciąży


Waga dziecka to około 430 gramów, maluszek ma ok. 27 cm długości. To może wydać się nieprawdopodobne, ale Twoje dziecko... słyszy. Na początku reaguje ono na bardzo silne dźwięki, z biegiem czasu potrafi usłyszeć nawet ściszony głos.

Dlatego mów do dziecka, śpiewaj kołysanki, puszczaj ulubioną muzykę (naukowcy twierdzą, że malutkie dzieci wyraźnie preferują muzykę klasyczną, na przykład Vivaldiego i Mozarta). To może się przydać po porodzie! Badania wskazują, że noworodek ssie mocniej i szybciej się uspokaja słysząc dźwięki znane mu z życia płodowego.

Pamiętaj równocześnie, że dziecko słyszy także mniej przyjemne dźwięki. Silny i nagle pojawiający się odgłos może przyspieszyć akcję serca dziecka, wywołać gwałtowne ruchy całego ciała a także zbudzić dziecko ze snu!

22. tydzień można uznać za kamień milowy w rozwoju sensorycznym. Ze względu na dojrzewanie zakończeń nerwowych rozwija się zmysł dotyku. Dziecko coraz częściej dotyka swoją twarz, czy chwyta pępowinę. Nadal rozwija się jego wzrok i potrafi odróżnić światło od ciemności, ale nadal w tęczówkach brakuje pigmentacji.

Jego wątroba rozpoczyna produkcję enzymów niezbędnych do rozbicia bilirubiny, w tym czasie również rozwija się intensywnie trzustka.

Brwi i rzęsy są już dobrze widoczne, a włoski rosną na główce. Jednak nadal nie mają zabarwienia. Ze względu na pojawienie się tkanki tłuszczowej skóra staje się mniej przejrzysta.

Jak na USG wygląda płód w 22. tygodniu ciąży

Co się dzieje z twoim organizmem w 22. tygodniu ciąży?

W dwudziestym drugim tygodniu cąży twój brzuszek staje się widoczny. Macica leży około 2 centymetrów powyżej pępka. Tygodniowo będziesz przybierać na wadze około 230 gramów. Pomimo tego, że waga nie rośnie gwałtownie, możesz mieć poczucie, że... zwiększyły się twoje stopy. Częściowo za to odpowiedzialna jest relaksyna, która wpływa na rozluźnienie stawów i więzadeł, dodatkowo mogą się w tym okresie pojawiać lekkie obrzęki ciała.

Zwiększona objętość krwi spowalnia przepływ krwi w żyłach, co prowadzi do spadku ciśnienia krwi, więc czasami możesz odczuwać uderzenia gorąca i mieć zawroty głowy

Około 22. tygodnia ciąży wykonuje się tzw. połówkowe badanie USG. Dzięki temu można ocenić stan zdrowia i rozwój płodu. W tym okresie można się już uważnie przyjrzeć wszystkim ważnym do życia narządom i wykryć większość wad wrodzonych.

Coraz uważniej obserwujesz świat i otaczających Cię ludzi. Być może inaczej ich spostrzegasz. Stwierdzasz, że nie wszyscy, z którymi kiedyś tak przyjemnie spędzałaś czas potrafią zrozumieć Cię w tym momencie. A może masz ochotę na ograniczenie swoich kontaktów towarzyskich?

Być może teraz czego innego oczekujesz od poszczególnych osób? Te zmiany świadczą o Twojej potrzebie przygotowania się do nowej sytuacji.

 Rozmawiaj z innymi mamami, które oczekują dziecka - odwiedzaj forum. Takie rozmowy o ruchach dziecka, ile która przytyła, czego się boicie, mogą ci dać wiele radości i... spokoju.

Około 65% zdrowych kobiet w ciąży zatrzymuje wodę lub skarży się na obrzęki, chociaż ich ciśnienie krwi jest normalne. Dlatego nie należy się tym specjalnie martwić.

UWAGA: Jeśli zauważysz nagły obrzęk, natychmiast jedź do lekarza, aby upewnić się, że nie jest związany z wysokim ciśnieniem krwi. 

Łożysko przodujące, zagrożenie przedwczesnym porodem... to zaledwie dwie z wielu przyczyn, dla których lekarz może zalecić ciężarnej leżenie w łóżku.

Przestrzeganie tego zalecenia bywa trudne, ale w większości przypadków skutek zostaje osiągnięty - rodzi się zdrowe dziecko. Dolegliwości związane z koniecznością leżenia można złagodzić następującymi sposobami:

  • zbieraj jak najwięcej rzetelnych wiadomości na temat swojego stanu - to Cię uspokoi,
  • przy łóżku zgromadź jak najwięcej przedmiotów, które pozwolą Ci zabić nudę: książki, walkmana, telefon i komputer, a także - jedzenie i picie,
  • pamiętaj, że większość "ciąż wysokiego ryzyka" kończy się szczęśliwie - narodzinami zdrowego dziecka,

reklama

Zgaga w II trymestrze ciąży


We wczesnej ciąży odpowiedzialny za to był wysoki poziom progesteronu, króry spowodował rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem i cofanie się treści pokarmowej. Po 20. tygodniu ciąży dodatkowo dokłada się rosnąca macica, która uciska na żołądek wypychając czasem jego zawartość do przełyku.

Jakie pokarmy powodują zgagę w ciąży

  • smażone i ciężkostrawne posiłki
  • czosnek
  • cebula
  • sery żółte
  • czekolada
  • mięta pieprzowa
  • ostre przyprawy
  • owoce cytrusowe
  • napoje z kofeiną i gazowane
  • czekolada

7 porad, jak uniknąć zgagi podczas ciąży

  1. Jedzenia kilka małych posiłków
  2. Podczas spożywania posiłków nie śpiesz i dokładnie przeżuwaj pokarm
  3. Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie, ale nie podczas posiłków
  4. Siadaj z prostymi plecami i podparciem i po jedzeniu nie kładź się i nie pochylaj
  5. Leż trzymając głowę i klatkę piersiową wyżej niż pozostałe części ciała
  6. Zakładaj luźne stroje
  7. 
Dbaj o prawidłowe przybieranie na wadze

Zaparcia w ciąży

Ta dolegliwość równie często pojawia się w ciąży i jest jednym z wcześniejszych jej objawów. Ten problem dotyczy ciebie, jeśli wypróżniasz się zadziej niż 3 razy w tygodniu, kał jest twardy, masz poczucie, że nie udaje się do końca oddać stolca. Sporadycznie może się pojawić krwawienie z odbytu (to mogą być hemoroidy - skontaktuj się z lekarzem), zmniejszony apetyt oraz wzdęcia i bóle w dolnej części brzucha.

Wpływ na to znowu ma progesteron, który rozluźnia jelita i sprawie, ze wolniej przesuwa się przez nie masa kałowa. Zaparciom sprzyja również siedzący tryb życia, spożywanie suplementów żelaza, picie zbyt małej ilości wody oraz powiększająca się macica , która uciska na jelita.

Porady, jak uniknąć zaparć:

  • Pij przynajmniej 8 szklanek wody dziennie
  • Sięgaj po pokarmy z błonnikiem
  • Pij soki owocowe (winogrono, śliwka, morela)
  • Pij letnią wodę z wyciśniętym sokiem z połówki cytryny
  • Jedz dużo suszonych owoców, takich jak suszone śliwki, daktyle i rodzynki, morele
  • Zrezygnuj z białego pieczywa, dużej ilości mięsa, czekolady i pestek słonecznika lub dyni, które długo zalegają w jelitach

Jeśli potrzebujesz wsparcia, poszukaj go na Forum dla mam.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: