Najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie Rzeczniczki Praw Dziecka pokazują naturę i skalę negatywnych wyzwań, z jakimi młodzi ludzie mierzą się w przestrzeni cyfrowej.
Z raportu RPD wynika, że wśród najbardziej szkodliwych zjawisk w sieci młodzież wskazuje: hejt (84 %), stalking (77 %) oraz publikowanie treści bez zgody przedstawionej osoby (74 %). Tylko 1 % ankietowanych nie dostrzega w internecie żadnych zagrożeń.
Badanie, w którym wzięło udział 1604 uczniów w wieku 12-17 lat ujawniło, że na niepokojące treści napotykają częściej:
- dziewczęta niż chłopcy (85 % vs. 77 %),
- uczniowie szkół ponadpodstawowych częściej niż podstawówek (86 %. vs. 75 %).
Jeśli chodzi o największe zagrożenia, dziewczęta częściej wskazują na hejt (90 % vs. 78 %) oraz tworzenie i przerabianie zdjęć przez AI (55 %vs. 48 %). Chłopcy bardziej obawiają się włamań na profile (73 % vs. 64 %) i oszustw internetowych (71 %. vs. 62 %).
– Wyniki badań jasno pokazują, że młodzież na co dzień zmaga się z poważnymi zagrożeniami w środowisku cyfrowym, gdzie spędza dużą część swojego wolnego czasu. Hejt, stalking czy nieautoryzowane publikowanie treści to realne problemy wpływające na nasze poczucie bezpieczeństwa – podkreśla Jakub Dołęga, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży przy RPD. – Dlatego tak ważne jest, byśmy nie zostawali z tym sami. Potrzebujemy otwartego dialogu międzypokoleniowego i realnego wsparcia – zarówno od dorosłych, jak i rówieśników. Musimy stworzyć przestrzeń, w której każdy młody człowiek będzie wiedział, gdzie szukać pomocy i jak reagować na przemoc w sieci. To nasze wspólne wyzwanie i odpowiedzialność.
Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, zwraca uwagę na konieczność zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpiecznego środowiska online (czy wiesz, na co zwrócić uwagę, kiedy dziecko korzysta z mediów społecznościowych i internetu lub czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?). To temat szczególnie ważny przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego 11 lutego, ale także na co dzień.
Choć 44 % młodych deklaruje, że zawsze lub prawie zawsze mają kogoś, do kogo mogą zwrócić się w razie problemów w sieci (7 % ankietowanych twierdzi, że nigdy lub prawie nigdy nie ma takiej możliwości), niemal 20 % nastolatków chciałoby wziąć udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa online.
Warto pamiętać, że każda potrzebująca osoba może liczyć na pomoc Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD (nr. 800 12 12 12), gdzie eksperci dyżurują całą dobę, 7 dni w tygodniu, również na czacie.