30. tydzień ciąży
Bóle kręgosłupa i swędzenie skóry to częste dolegliwości 30 tygodnia ciąży...
30 tydzień ciąży to moment, gdy twój maluch waży około 1,3-1,4 kg i mierzy około 40 cm. Jego rozwój wkracza w końcową fazę, a płuca przygotowują się do pierwszych oddechów. Możesz odczuwać coraz większy nacisk na przeponę, co utrudnia oddychanie, oraz dolegliwości takie jak zgaga i bóle pleców. Regularne wizyty u lekarza są kluczowe, aby monitorować zdrowie twoje i dziecka. Pamiętaj o dobrze zbilansowanej diecie i odpoczynku. Przygotuj się na ostatnie tygodnie ciąży, organizując przestrzeń dla maluszka i kończąc przygotowania do porodu.
Co się dzieje z twoim organizmem w 30. tygodniu ciąży?
Twoja macica leży obecnie około 10 cm nad twoim pępkiem. W 30 tygodniu możesz czasem czuć, że osiągnęła maksimum swojej wielkości. Jednak zarówno płód, łożysko, jak i macica będą się nadal powiększać przez najbliższe 10 tygodni. Średni przyrost wagi podczas ciąży wynosi od 11,5 do 16 kg. Około połowa tej masy to waga macicy, łożyska, dziecka i ilości płynu owodniowego. Od tej chwili będziesz przybierać na wadze około 500 gramów tygodniowo.
Jesteś w 30. tygodniu ciąży (zastanawiasz, który to miesiąc ciąży? Podpowiemy, że 7). Zwróć uwagę na swoje odżywianie w III trymestrze ciąży - potrzeby dziecka w trzecim trymestrze są szczególnie duże. Potrzebujesz dużo białka, witaminy C, żelaza i wapnia (każdego dnia ok. 200 mg wapnia odkłada się w kościach płodu).
Zadbaj o dietę zawierającą pokarmy bogate w wapń, takie jak: mleko, jogurty i sery o niskiej zawartości tłuszczu. Wapń ma zasadnicze znaczenie dla końcowych etapów rozwoju kości płodu. Sięgaj również po pokarmy z dużą zawartością żelaza (warzywa liściaste, fasola itp) i bierz zasugerowane przez lekarza suplementy żelaza. Dzięki temu dziecko będzie miało zgromadzone zasoby żelaza, które muszą mu wystarczyć przez pierwsze 6-9 miesięcy życia.
Pamiętaj o ćwiczeniach. Nie muszą być zbyt intensywne - zwłaszcza, że twoje ścięgna i stawy są bardziej narażone na uszkodzenia. Zupełnie wystarczający będzie długi spacer, krótki lecz intensywny marsz, 30 minut pływania czy joga dla przyszłych mam.
To idealny czas na rozmowy z mężem na temat zmian w Waszym życiu (zarówno teraz, jak i po porodzie). Być może warto zacząć pracę nad bardziej otwartym i bezpośrednim sposobem komunikacji między sobą ? Nie czekaj, aż mąż domyśli się, o co Ci chodzi. Lepiej konkretnie powiedzieć, czego oczekujesz i jak wyobrażasz sobie realizację tych oczekiwań. Ten sposób porozumiewania się z pewnością zaprocentuje, gdy większość Waszej energii pochłonie opieka nad noworodkiem.
W miarę zbliżania się magicznej daty i dnia pod tytułem "Poród", zmieniają się Twoje relacje z partnerem. Z kochanków stajecie się rodzicami. Warto w tym gorącym czasie pamiętać o sobie i pielęgnować Wasz związek. Wybierzcie się do kina czy kawiarni - później NAPRAWDĘ mogą być z tym kłopoty :-)
Czy myślałaś o tym, by swój stan i brzuszek w ciąży upamiętnić, robiąc sesję zdjęciową? Zdjęcia z ciążowym brzuszkiem to cudowna pamiątka!
Twoje dziecko w 30. tygodniu ciąży
Z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda dziecko. W 30 tygodniu ciąży dziecko ma już ponad 40 cm długości. Waga dziecka to ponad 1300 gram. Będzie teraz intensywnie przybierać na wadze - około 20 dekagramów tygodniowo i uwaga: dziecko urodzone w tym czasie ma 92% szans na przeżycie, jeśli znajdzie się pod troskliwą opieką lekarzy.
Jego szkielet twardnieje ze względu na odkładający się w nim wapń. Szpik kostny zaczyna produkcję czerwonych krwinek. Będą one transportować tlen i usuwać toksyny. Twoje dziecko zaczyna gromadzić żelazo, wapń i fosfor. Jego płuca nadal są w fazie dojrzewania.
Nadal kontynuuje ćwiczenia oddechowe, które często kończą się… czkawką. Możesz wtedy czuć trzepotanie lub rytmiczne leciutkie ruchy (czuć ruchy dziecka to cudowne przeżycie, prawda?). Powoli zaczyna zanikać meszek płodowy.
Te ostatnie kilka tygodni ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu, który dojrzewa teraz w szybkim tempie. Zauważa się intensywna aktywność kory mózgowe. Układ nerwowy sprawniej zarządza ruchami ciała, myśleniem, czy uczuciami.
W trzydziestym tygodniu ciąży, podczas USG możesz zobaczyć, jak maleństwo chwyta swoją drugą rękę lub nogi. Zamyka i otwiera oczy. Często gwałtowne ruchy gałek ocznych są znakiem, że coś mu się śni.
Zacznij mu już teraz śpiewać kołysanki. Maluszek będzie faktycznie w odpowiedzi na twój kojący głos będzie szedł spać. Jest to dobry sposób, który będziesz mogła wykorzystać po narodzinach, bo pewne dźwięki dziecku będą się kojarzyły z ukołysaniem do snu . Lewa półkula mózgowa przetwarza dźwięki mowy, a prawa – muzykę.
Mimo, że maluch przebywa w środowisku wodnym, wykształcony jest u niego zmysł... węchu. Doznania węchowe i zapachowe z okresu prenatalnego są pamiętane przez dziecko także po urodzeniu. Dzięki temu noworodek będzie potrafi rozpoznać po zapachu Ciebie i Twoje mleko.
Brwi i rzęsy są w pełni rozwinięte, a włosy na głowie coraz bardziej gęste. Głowa i ciało mają już proporcje, jak u noworodka.
Gestoza w ciąży
Około 65% zdrowych kobiet zatrzymuje w tym okresie ciąży płyny, chociaż ich ciśnienie krwi jest normalne. Mogą ci puchnąć nogi i ręce zwłaszcza pod koniec dnia lub w czasie upalnych dni. Jeżeli jednak zauważysz obrzęk twarzy, cierpisz na silne bóle głowy, odczuwasz ból w podbrzuszu i mdłości, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, bo mogą to być objawy stanu przedrzucawkowego, który jest niebezpieczny zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłej mamy.
Nieleczona może powodować:
- nawracające bóle głowy
- rozmazany obraz
- nudności, wymioty
- duszność
- bóle brzucha
- zaburzenia świadomości
- napady drgawek
Gestoza czasem wymaga leczenia szpitalnego. Chora otrzymuje leki na obniżenie ciśnienia oraz takie, które regulują gospodarkę wodno-elektrolitową.
Zmiany w ciele w 30 tygodniu ciąży
Oprócz rosnącego brzucha zauważasz, że zostaje przeniesiony środek ciężkości, więc możesz mieć problemy z równowagą i odczuwać bóle kręgosłupa. To działanie relaksyny - hormonu, który przyczynia się do rozluźnienia stawów i mięśni. Oprócz nieporadności jest również sprawcą powiększania się stóp u ciężarnych.
Chociaż po porodzie powinnaś wrócić do swojego rozmiaru buta, w niektórych przypadkach zmiana może być trwała. Mogą się pojawiać rozstępy, wysypki lub ciemne plamy na skórze tzw. ostuda. Możesz również czuć swędzenie skóry brzucha powodowane rozciąganiem skóry.
Swędzenie skóry w ciąży
Podobnie jak większość innych dolegliwości ciążowych zmieniające się poziomy hormonów odpowiadają za to, że skóra może się stać sucha i łuszcząca, a w rezultacie swędzieć. Dodatkowo dokłada się rosnąca macica, która rozciąga skórę brzucha.
Swędzenie najczęściej odczuwasz na skórze brzucha, piersi, wokół sutków, na plecach, udach i biodrach. Niekiedy również obejmuje nogi, ręce, stopy, szyję i głowę.
Jak pozbyć się swędzenia skóry w ciąży?
- unikaj drapania się
- zrezygnuj z gorących kąpieli i pryszniców,bo wysuszają skórę
- pij duże ilości wody
- stosowanie letni prysznic lub chłodne okłady w miejscach, gdzie czujesz świąd
- zakładaj tylko bawełniane, przewiewne ubrania
- stosuj łagodne płyny do mycia
- spróbuj kąpieli z dodatkiem płatków owsianych lub mąki owsianej
- stosuj bezzapachowe balsamy nawilżające
W ostateczności lekarz może przepisać ci lek przeciwhistaminowy lub miejscowo stosowane sterydy.
Więcej o swędzącej skórze w ciąży.
Czasami jednak swędzenie może być objawem cholestazy. Jeżeli swędzenie się powiększa (zwłaszcza jest odczuwalne nocą, dodatkowo obserwujesz ciemne zabarwienie moczu i blade stolce koniecznie skontaktuj się, jak najszybciej z lekarzem. Będzie sprawdzał, czy twoja wątroba nie jest zbyt obciążona. Nieleczona cholestaza jest groźna dla ciebie i dziecka.
Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
Dołącz do forum dla przyszłych mam
Bibliografia
- Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
- Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
- Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
- http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
- Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu, dr hab. n. med. P. Wałęga, lek. M. Romaniszyn, dr n. med. P. Wręczycka-Cegielny
- Poród jako zadanie, dr Żelisława Golańska, psycholog kliniczny, "Opieka pielęgniarska nad noworodkiem" wydanej przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2007
- Porod fizjologiczny M. Wielgoś, Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Czy aktywność fizyczna w ciąży jest bezpieczna?, lek. Kamil Jonas, dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć, Klinika Chorób Serca i Naczyń UJ CM w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień