Noworodek

W domu pojawił się nowy członek rodziny, w dodatku to Twoje pierwsze dziecko? Pewnie zyskasz wiele porad na temat tego, jak zajmować się noworodkiem od bliskich Ci kobiet, ale mimo tego zachęcamy, abyś zajrzała do nas.

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak pielęgnować noworodka, jak często kąpać dziecko zaraz po porodzie, jak radzić sobie z kolką u noworodka, czy wreszcie, jak często karmić w pierwszych dniach życia. To też miejsce, w którym dowiesz się, jak usypiać dziecko czy też jak się z nim bawić.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na naszym forum poświęconemu ciąży lub też w komentarzach pod artykułami.

Noworodek – rozwój i pielęgnacja

reklama

Popularne tematy:

Jak się przygotować na powitanie noworodka?

Oczekiwanie na dziecko to piękny czas, który warto wykorzystać na przygotowania do powitania malucha na świecie. Urządzenie pokoju lub kącika dla dziecito dla młodych rodziców czysta przyjemność.

Czy wiesz, co powinno się znaleźć w wyprawce dla noworodka -  jakie ubranka, akcesoria i kosmetyki? Kiedy wybrać się na zakupy? Co kupić, by maluszek czuł się komfortowo i spał spokojnie? Lepiej zdecydować się na łóżeczko, kołyskę, a może… pudełko? Szczególnie dużo uwagi trzeba poświęcić zakupowi wózka dla noworodka i fotelika samochodowego – jakie modele spiszą się na medal? Podpowiemy ci, na co zwrócić szczególną uwagę.

Witaj na świecie bobasie! Pierwsze chwile w szpitalu

Nareszcie się doczekałaś! Twoje dziecko przyszło na świat. Średnia masa urodzeniowa dzieci urodzonych w Polsce wynosi od 3300 do 3400 g, a średnia długość ciała to około 50 cm. Chłopcy rodzą się ciężsi od dziewczynek o około 250 g i są o około 5% dłużsi. Noworodek ważący poniżej 2,5 kg to dziecko z niską wagą urodzeniową.

I co teraz? Aby cieszyć się zdrowiem, w pierwszej dobie życia dzieci zostają poddane wielu zabiegom i badaniom. Po co i kiedy są stosowane? Na czym polegają? Koniecznie zapoznaj się ze szczegółowym planem działań personelu medycznego. Będziesz bardziej spokojna wiedząc, co czeka twoje dziecko w ciągu pierwszych godzin życia.

Pierwszą procedurą szpitalną, jakiej podlega noworodek, jest wstępna ocena stanu zdrowia. Lekarze posługują się tak zwaną skalą Apgar, której wyniki pozwalają ocenić, w jakiej kondycji jest maluch i czy nie jest mu potrzebna natychmiastowa pomoc.

Na postawie skali Apgar sprawdza się (w skali 0-2 pkt.) pięć głównych parametrów dotyczących kondycji noworodka: oddychanie, czynność serca, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i odruchy fizjologiczne.

W pierwszej dobie maluszkom podaje się także dwa szczepienia: przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jednak część noworodków szczepienie BCG dostanie po pierwszej dobie, ale przed wyjściem ze szpitala. Dotyczy to sytuacji, kiedy neonatolog z jakichś względów potrzebuje dłuższego czasu na obserwację noworodka.

W drugiej dobie u dzieci wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Natomiast u noworodków, które ukończyły 72 godziny robi się badanie w kierunku fenyloketonurii.

Jak wygląda noworodek? Co może zaskoczyć?

Choć twój synek czy córka są dla ciebie najpiękniejsze na świecie, jednak jesteś nieco zaskoczona jego wyglądem.

Jak wygląda noworodek tuż po urodzeniu? Ma opuchnięte powieki, małe krwiaczki na buzi, siną i pomarszczoną skórę i niekształtną główkę. Możesz też zaobserwować spuchniętą mosznę u synka i obrzmiałe wargi sromowe u córeczki. Jest to normalną reakcją na twoje hormony, które wciąż krążą w organizmie noworodka. Jego ciało pokrywa maź płodowa. Ale to nie wszystko. Ciało maluszka mogą pokrywać cienkie, puszyste włoski, które nazywają się lanugo i znikną w ciągu kilku następnych tygodni.

Twoje dziecko może mieć łysą główkę lub bujną czuprynkę. Jednak te pierwsze włosy zmienią się po jakimś czasie i będą miały zupełnie inną fakturę i kolor. Oczy twojego maleństwa są granatowe, szare lub błękitne. Jednak  kolor oczu dziecka będzie się zmieniać, aż do 3 roku życia.

Cóż, trzeba to sobie otwarcie powiedzieć: tuż po porodzie dziecko nie jest zbyt urodziwe. Ale spokojnie, to naturalne - defekty urody szybko miną.

Niepokoje mamy noworodka, czyli dlaczego nie dostałam instrukcji obsługi?

Pierwsze dni po narodzinach dziecka to dla opiekujących się nim rodziców piękny, ale i stresujący czas. Cudownie jest tulić wyczekiwane maleństwo, ale i łatwo ugiąć się pod ciężarem odpowiedzialności i lęku przed nieznanym. Można również paść ofiarą wyobrażeń, które nie do końca znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dzierżę w dłoni wypis ze szpitala, tulę do siebie kwilący tobołek. I ten wachlarz uczuć: duma, spełnienie, ciepło w sercu, a w głowie lekki chaos. I niepokojące myśli – czy dam radę? Czy będę umiała odczytać potrzeby dziecka? Czy będę dobrą, odpowiedzialną mama? I dlaczego nie dostałam instrukcji obsługi noworodka?

Jeśli i ty czujesz się oszołomiona izaniepokojona, spokojnie! Jesteśmy z tobą, by podpowiadać, jak sobie radzić, gdy noworodek jest już pod twoją opieką w domu. Z nami będziesz gotowa (prawie) na wszystko.

Noworodek w domu - wyobrażenia kontra rzeczywistość

Po porodzie mama i dziecko spędzają w szpitalu mniej więcej trzy dni, co zależy od sytuacji oraz stanu ich zdrowia. A w domu...

Wyobrażałaś sobie, że kiedy tylko na świecie pojawi się dziecko, będziesz je tulić, bawić się z nim, opowiadać mu o świecie? Tymczasem wychodzi na to, że noworodek pierwsze kilkanaście dni postanowił spędzić zupełnie inaczej. Pierwszy tydzień życia noworodka, a właściwie pierwsze tygodnie  (po miesiącu maluch przestaje być noworodkiem, a staje się niemowlakiem) są zaskakujące.

Pierwsze tygodnie życia dziecka: w rytmie spania i karmienia

Jak wygląda rytm dnia noworodka? Maluch niemal ciągle śpi (nawet 20 godzin na dobę!), budzi się co kilka godzin tylko na chwilę, by zjeść i dać się przewinąć. Nie denerwuj się, to normalne. Noworodek potrzebuje odpoczynku po narodzinach, a i czasu, by i dostosować się do nowej sytuacji. Ty także odpocznij, nabierz sił – z pewnością będą ci zaraz potrzebne, ponieważ w miarę upływu czasu i rozwoju twoje dziecko będzie coraz bardziej aktywne.

Czego jeszcze możesz się spodziewać w pierwszych tygodniach życia noworodka? Okazuje się, że zdumiewać może nie tylko harmonogram dnia i wygląd małego człowieka, ale także dziwne, tzw. odruchy noworodkowe. To:

  • odruch Moro (odruch zaskoczenia) wyzwalany przez  nieoczekiwany hałas, nagły ruch lub uczucie upadku. U większość dzieci ten odruch zanika między 4 a 6 miesiącem.
  • odruch szukania - delikatne pogłaskanie w policzek powoduje, że maluszek przekręca główkę w kierunku bodźca. Objaw utrzymuje się do 3 do 4 miesiąca.
  • odruch chwytania - wyzwalany jest, kiedy w dłoń noworodka wsadzimy palec lub grzechotkę, dziecko zaciska rączkę w piąstkę. Odruch zanika między 3-6 miesiącem.
  • odruch ssania - dotknięcie okolic ust noworodka powoduje otwieranie ust i wykonywanie ruchów ssania.
  • odruch kroczenia (odruch chodzenia) trzymanie dziecka w pozycji pionowej ze stopami na płaskiej powierzchni powoduje podnoszenie jednej stopy, a potem drugiej, jakby robił krok lub chodził. Odruch utrzymuje się do 2 miesiąca życia.
  • odruch Babińskiego - po połaskotaniu wewnętrznej strony stopy noworodek  energicznie napina palce, rozprostowuje  i kieruje stopę na siebie. Odruch zanika pomiędzy 7-24 miesiącem.

Część maluszków po położeniu na brzuchu będzie mogła na chwilę unieść głowę.

Może cię również zaskoczyć, że dziecko w ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu straci na wadze od 5-10% masy urodzeniowej. Gdy jest karmione piersią, wróci niej pod koniec 2 tygodnia, szybszy przyrost zauważa się u maluchów karmionych mieszanką.

Pierwszy tydzień to również czas, kiedy się pojawia tak zwana żółtaczka fizjologiczna. Dotyczy ona 60%  noworodków. Zwykle pojawia się od dwóch do trzech dni po urodzeniu i trwa od tygodnia do 10 dni. W większości przypadków ustępuje samoistnie (lub czasami po łagodnym leczeniu) bez żadnych skutków ubocznych.

Niepokojące dolegliwości - ratunku! Co robić?

Pierwsze dni spędzone z pewnością dostarczą ci wielu emocji i wrażeń,  chwil szczęścia, ale i niepokoju. Lęk będzie pojawiał się zawsze, gdy zaobserwujesz niepokojące zmiany bądź dolegliwości.

Typowe są białe plamki w buzi maluszka (to mogą być pleśniawki), wysypka na skórze (to najczęściej potówki) czy łupież (spokojnie, to tylko ciemieniucha). Strachu może ci też napędzić niespodziewana konsystencja kupy, ulewanie pokarmu, odparzenia pupy czy bóle brzuszka i kolka, która najczęściej pojawia się około 2. tygodnia życia u donoszonego noworodka (lub później u maluszków urodzonych przedwcześnie). Czy powinnaś panikować? Jak pomóc dziecku? Jak sobie z nimi radzić, no i kiedy iść do lekarza? Podpowiemy!

Pamiętaj jednak, że gdy dzieje się coś niepokojącego bądź nie potrafisz sobie poradzić z jakąś sytuacją, zgłoś się z maluchem do lekarza bądź porozmawiaj z położną środowiskową. Lepiej dmuchać na zimne (pamiętaj, że twój spokój jest bardzo cenny).

Pielęgnacja i opieka

Tematem, wokół którego koncentruje się życie świeżo upieczonych rodziców jest pielęgnacja noworodka. Pojawia się mnóstwo pytań. Kiedy i jak kąpać dziecko? Czy lepiej jest kąpać noworodka rano czy wieczorem? Jak go przewijać? Kiedy noworodka można zabrać na pierwszy spacer? Jak się nie pogubić w zaleceniach dotyczących pielęgnacji kikuta pępowinowego? Które wytyczne są obowiązujące? Jak dbać o oczy, nos i uszy, a także miejsca intymne? Opieka nad noworodkiem w domu wymaga sporo uwagi. Jeśli o nią chodzi, znamy odpowiedzi na wszystkie wasze pytania.

Czego potrzebuje noworodek?

Jakiej opieki wymagać będzie noworodek podczas pierwszych dni po porodzie? Wydawać by się mogło, że jedyne, o co należy dbać w początkowych tygodniach życia dziecka, to pełny brzuszek, spokojny sen oraz czysta pielucha.

Wbrew pozorom noworodek ma także potrzeby psychiczne. Poza tym pierwsze dni życia także dla niego są niemałym szokiem. Po opuszczeniu bezpiecznego brzucha mamy musi się dostosować do kompletnie nieznanego środowiska. Jak możesz mu pomóc?

Maluch lubi być nie tylko nakarmiony i przewinięty, ale i przytulany, otaczany opieką, czułością i miłością. Możesz mu pomóc, dając swoją uwagę i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest także nawiązanie relacji.

Jak nawiązać więź? Mów do dziecka, uśmiechaj się, całuj i przytulaj. Wykorzystuj krótkie chwile, kiedy maluszek jest aktywny, na nawiązanie z nim więzi i podtrzymanie komunikacji. Jednym z fantastycznych sposobów na praktykowanie bliskości z maluszkiem jest kangurowanie. Pierwsze powinno trwać od porodu do zakończenia pierwszego karmienia. Zaleca się jednak, by kontakt „skóra do skóry” był kontynuowany przez pierwsze 3 miesiące życia dziecka.

Celebrowanie więzi i bliskość z noworodkiem ma cudowny wpływ nie tylko na dziecko, ale i na samopoczucie matki. Jeśli i ty borykasz się z pytaniami typu „Dlaczego podczas pierwszych dni z noworodkiem odczuwam przygnębienie zamiast tryskać radością?”, koniecznie poczytaj o baby blues i depresji poporodowej. Dbaj także o siebie, bądź dla siebie wyrozumiałą i troskliwa. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Bezpieczeństwo noworodka - na co zwrócić uwagę?

Dla debiutujących mam pierwsze dni spędzone z dzieckiem są prawdziwym wyzwaniem. Ponieważ maluszki nie są jeszcze zwinne, ruchliwe i mobilne, ich bezpieczeństwo w domu schodzi na drugi plan. Rodzice nie przypuszczają, by dziecku, które niemal ciągle śpi, mogło się coś przydarzyć.

To błąd - nie pozwól, by twoja czujność została uśpiona. Już od pierwszych dni przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i koniecznie przeczytaj, na co zwrócić uwagę.

Karmienie maluszka - pytania, problemy i dylematy

I jeszcze jedna ważna kwestia: karmienie dzieci. To temat rzeka (mleka), niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy też nie. Karmienie mlekiem mamy jest uznanym na świecie „złotym standardem” w żywieniu niemowląt, stąd tak ważny jest dobry start i rozpoczęcie mlecznej przygody. Nie zawsze jednak wszystko idzie gładko.

Dlaczego karmienie piersią nie przychodzi nam łatwo? Jak mogę się przygotować na karmienie piersią w domu podczas pierwszych dni w domu noworodka? Dlaczego mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka? Co może zaskoczyć podczas laktacji? Jakie mogą się pojawić problemy (nawał, brak pokarmu czy zastój)? Na co zwrócić uwagę na początku karmienia? To tylko niektóre z pytań, które dręczą świeżo upieczone mamy.

A jeśli nie możesz bądź nie chcesz dziecka w ten sposób? Nie rób sobie wyrzutów i przeczytaj, jak wybrać mleko modyfikowane, butelkę i smoczek, a także jak zadbać o wasz komfort.

10 najczęstszych obaw matek noworodków i jak sobie z nimi radzić. Poradnik dla świeżo upieczonych mam

10 najczęstszych obaw matek noworodków i jak sobie z nimi radzić. Poradnik dla świeżo upieczonych mam

Zostałaś mamą, a wraz z radością pojawiły się obawy. Nasz poradnik pomoże Ci poczuć się pewniej w nowej roli i cieszyć się macierzyństwem.

Jak podnosić noworodka

Jak podnosić noworodka

Nad tym, jak podnosić noworodka do odbicia po karmieniu czy jak wyjmować go z łóżeczka, zastanawia się wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy debiutują w tej roli. I słusznie. Zdecydowanie warto być wyczulonym na tę kwestię, ponieważ nieprawidłowe działania mogą mieć poważne konsekwencje. Warto pamiętać, że prawidłowe podnoszenie dziecka ma duże znaczenie dla jego rozwoju i bezpieczeństwa.

Jak powinien wyglądać dzień noworodka?

Jak powinien wyglądać dzień noworodka?

Dowiedz się, jak powinien wyglądać plan dnia noworodka. Przeczytaj o karmieniu, kąpieli i codziennych rytuałach, które zapewnią maluszkowi poczucie bezpieczeństwa.

Ile ubranek dla noworodka? Jakie rozmiary kupować?

Ile ubranek dla noworodka? Jakie rozmiary kupować?

Sprawdź, jakie ubranko kupić dla noworodka. Kompletny poradnik: rozmiar 56, wyprawka, co warto kupować. Idealne ubranka dla noworodka

Pierwsze zabawki dla niemowlaka - czym bawi się noworodek?

Pierwsze zabawki dla niemowlaka - czym bawi się noworodek?

Wybór odpowiednich zabawek dla noworodka może jednak stanowić wyzwanie dla wielu rodziców. Co kupić, kiedy i dlaczego warto?

Co kupić dla noworodka zaraz po narodzinach?

Co kupić dla noworodka zaraz po narodzinach?

Przygotowanie wyprawki dla noworodka, to jest wybór odpowiednich produktów, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo maluszka, może być wyzwaniem. Co kupić?

Wyprawka dla noworodka - co powinno znaleźć się na liście

Wyprawka dla noworodka - co powinno znaleźć się na liście

Wyprawka dla noworodka to zestaw niezbędnych przedmiotów i akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad maluszkiem. Co powinno się w niej znaleźć?

Stękanie noworodka podczas snu - o czym świadczy i co poradzić?

Stękanie noworodka podczas snu - o czym świadczy i co poradzić?

Stękanie noworodka podczas snu często wywołuje niepokój rodziców. Czy ten specyficzny dźwięk może brzmieć alarmująco czy też jest normą?

Bilirubina u noworodka - objawy rodzaje normy

Bilirubina u noworodka - objawy rodzaje normy

Bilirubina u noworodka, gdy jej poziom jest podwyższony, może wskazywać na różne stany fizjologiczne i patologiczne. Co trzeba wiedzieć?

Ciemiączko u noworodka - na co zwrócić uwagę?

Ciemiączko u noworodka - na co zwrócić uwagę?

Ciemiączko u noworodka to miękka przestrzeń pokryta skórą, znajdująca się pomiędzy kośćmi czaszki na główce. Co powinno niepokoić?

Kiedy do lekarza z noworodkiem?

Kiedy do lekarza z noworodkiem?

Kiedy wezwać lekarza do noworodka

Jakie kosmetyki dla noworodka? Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka

Jakie kosmetyki dla noworodka? Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka

Materiał sponsorowany 

Skóra malucha jest bardzo wrażliwa, a jej pielęgnacja wymaga doboru odpowiednich kosmetyków. Czym się kierować i jakich substancji w składzie unikać?

Jak dbać o pępek noworodka? Wytyczne

Jak dbać o pępek noworodka? Wytyczne

Zalecenia dotyczące pielęgnacji pępka zmieniają się co jakiś czas. Nasze mamy i babcie stosowały gencjanę czy spirytus. Dziś zaleca się suchą pielęgnację. Co warto wiedzieć?

Szczepienia w pierwszej dobie życia – które i dlaczego są konieczne?

Szczepienia w pierwszej dobie życia – które i dlaczego są konieczne?

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych noworodkom w 1. dobie życia podaje się dwa szczepienia. Co warto o nich wiedzieć? Dlaczego są konieczne?

Śmiertelność noworodków na świecie i w Polsce

Śmiertelność noworodków na świecie i w Polsce

Co roku umiera ponad 2,5 miliona noworodków. Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiec? Jak wygląda sytuacja w Polsce i na świecie?

Pierwszy tydzień życia noworodka

Pierwszy tydzień życia noworodka

Pierwszy tydzień życia, dla noworodka jest niemałym szokiem. Musi się dostosować do kompletnie nieznanego środowiska. Możesz mu pomóc przytulając w swoich…

Prawidłowe przewijanie noworodka

Prawidłowe przewijanie noworodka

Zmiana pieluszki u dziecka, zwłaszcza niedługo po waszym powrocie ze szpitala, może wydawać się lekko przerażająca. Pamiętajcie jednak, że to tylko kolejne…

Ciemieniucha - leczenie, objawy i przyczyny

Ciemieniucha - leczenie, objawy i przyczyny

Żółte łuski przypominające łupież, ciemieniucha, może się pojawić u dziecka już kilka dni po urodzeniu. Czy wiesz jak ją rozpoznać i jak się jej pozbyć?

10 zabawnych rzeczy, którymi zaskoczy cię noworodek

10 zabawnych rzeczy, którymi zaskoczy cię noworodek

Wszystkie noworodki są piękne: mają cudownie delikatną skórę, niesamowicie gładkie włoski, nieskażoną podeszwę stóp i w ogóle są doskonałe. Po prostu perfekcyjnie…

Żółtaczka fizjologiczna noworodka

Żółtaczka fizjologiczna noworodka

Żółtaczka fizjologiczna nie jest groźnym stanem chorobowym. Niekiedy jednak zażółcenie skóry może wskazywać na żółtaczkę patologiczną, która wymaga terapii.

Odruchy noworodka

Odruchy noworodka

Prawidłowe odruchy po porodzie

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka stresuje wielu rodziców. Wiadomo, że o maluszka trzeba dbać w sposób szczególny. Tylko jak to zrobić? Postaramy się pomóc.

Czym jest skala Apgar i co ocenia u noworodka?

Czym jest skala Apgar i co ocenia u noworodka?

Od 0 do 10 punktów w skali Apgar ocenia stan dziecka w pierwszych minutach po urodzeniu . Czy wiesz za co noworodek dostaje punkty? Przeczytaj

Masaż noworodka. Dlaczego i jak go wykonać?

Masaż noworodka. Dlaczego i jak go wykonać?

Na dzieci delikatny dotyk rąk działa relaksująco i terapeutycznie. Przeczytaj jak wykonać prawidłowy masaż noworodka. Dlaczego warto?

Noworodek. Pierwsze dni w domu

Noworodek. Pierwsze dni w domu

Babyboom.pl o noworodku - jego śnie, płaczu, pępku, jedzeniu, trądziku niemowlęcym i pielęgnacji. Pierwsze dni z życia noworodka. Przeczytaj i poczuj się pewnie

Wózek dla noworodka - jak wybrać, by spisał się na medal?

Wózek dla noworodka - jak wybrać, by spisał się na medal?

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek dla noworodka? Co jest ważne, a co absolutnie niezbędne, by maluch czuł się komfortowo i był bezpieczny?

Czy warto kąpać noworodka od razu po porodzie?

Czy warto kąpać noworodka od razu po porodzie?

Eksperci są zdania, że kąpiel noworodka zaraz po porodzie nie jest ani konieczna, ani wskazana. Powołują się na badania naukowe. Dlaczego to takie ważne?

Kangurowanie. Co to jest i jak wpływa na noworodki i niemowlęta

Kangurowanie. Co to jest i jak wpływa na noworodki i niemowlęta

Bliskość jest ważna, a dotyk działa cuda. To dlatego kangurowanie jest tak bardzo ważne. Zobacz, jak wygląda i jak wpływa na noworodki i niemowlęta

Noworodek. Co się dzieje po porodzie. Procedury i badania

Noworodek. Co się dzieje po porodzie. Procedury i badania

Noworodek w pierwszej dobie życia zostaje poddany wielu procedurom. Zobacz na czym polegają

Badania przesiewowe noworodków: co musisz o nich wiedzieć?

Badania przesiewowe noworodków: co musisz o nich wiedzieć?

W Polsce każdy noworodek poddawany jest badaniom przesiewowym, dzięki którym można wykryć wiele niebezpiecznych chorób. Co musisz wiedzieć o badaniach przesiewowych noworodków?

Jak dbać o noworodka latem

Jak dbać o noworodka latem

Wysoka temperatura i prażące słońce mogą być bardzo niebezpieczne dla małego dziecka, dlatego noworodki i niemowlęta wymagają latem szczególnej troski. Jak pomóc…

Kupka noworodka

Kupka noworodka

Kupa u noworodka to jeden z tematów, które rodzice poruszają najczęściej. Jak powinna wyglądać? Czy normalne jest, że pojawia się tak często?

Wyprawka dla noworodka – co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka dla noworodka – co powinno się w niej znaleźć?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to wielka przyjemność, ale i spore wyzwanie. Co powinno się w niej znaleźć? Kiedy zacząć kompletowanie wyprawki?

Na co uważać opiekując sie noworodkiem

Na co uważać opiekując sie noworodkiem

Przywozimy maleństwo ze szpitala – bezpiecznie zapięte w foteliku samochodowym ze specjalną wkładką, ciepło ubrane i owinięte. Układamy je w przygotowanym dla niego…

Noworodek – pierwsze dni

Noworodek – pierwsze dni

Pierwsze dni po narodzinach dziecka to dla opiekujących się nim rodziców piękny, ale i stresujący czas. Co warto wiedzieć?

Noworodek – bezpieczeństwo pierwszych dni

Noworodek – bezpieczeństwo pierwszych dni

Pierwsze dni niemowlaka w domu. Jak zadbać o bezpieczeństwo niemowlaka.

Badania przesiewowe noworodków

Badania przesiewowe noworodków

Badania noworodków w szpitalu. Badania neonatologiczne.

Odparzenia u noworodka

Odparzenia u noworodka

Odparzenia jak pielęgnować

Białe plamki w buzi

Białe plamki w buzi

Pleśniawki jak leczyć niemowlaka

Kolka

Kolka

Kolka niemowlęca - jak sobie z nią radzić Zobacz, jak rozpoznać kolkę, dowiedz się, jakie są sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą.

Potówki

Potówki

Jak wyglądają potówki. Krostki u niemowlaka.

Psychiczne potrzeby dziecka

Psychiczne potrzeby dziecka

Podstawowe potrzeby niemowlaka. By niemowlak czuł się bezpiecznie.

Sen noworodka

Sen noworodka

Ile śpi noworodek i jak często się budzi? W jakiej pozycji kłaść maluszka do snu, spać razem, czy osobno? Przeczytaj »

Noworodek. Jak wygląda?

Noworodek. Jak wygląda?

Jak noworodek wygląda po porodzie? Opuchnięte powieki, małe krwiaczki na buzi, sina, pomarszczona skóra, niekształtna główka i... To cię zaskoczy!

Pierwsze spacery z noworodkiem

Pierwsze spacery z noworodkiem

Spacer powinien być stałym elementem każdego dnia malucha ze względu na korzyści, jakie ze sobą niesie. Świeże powietrze jest dobre zarówno dla dziecka, jak i dla…

Bezpieczna kąpiel noworodka

Bezpieczna kąpiel noworodka

Pierwsze kąpiele noworodka często są wyzwaniem zarówno dla maleństwa, jak i dla jego rodziców. Dzięki naszym poradom i odrobinie praktyki szybko mogą stać się…