Zanim będziesz w ciąży

Zanim będziesz w ciąży

Poczęcie, ciąża i narodziny dziecka są jednym z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w życiu dwojga kochających się ludzi. Dlatego też warto przygotować się do tego wspólnie i świadomie. Wprawdzie więcej badań i wizyt lekarskich czeka przyszłą mamę ale zdrowie i nastawienie partnera odgrywa niemniej ważną rolę w przygotowaniach do poczęcia dzidziusia,

Co zrobić jeśli planujesz ciążę lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży?

Na kilka miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę powinnaś przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub wyjąć wkładkę domaciczną, aby Twój organizm wrócił do normy. Niedługo po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zwiększa się ryzyko ciąży mnogiej.

Jakie badania wykonać planując ciążę?

Podstawowe badania zalecane do wykonania przed zajściem w ciążę to:

  • badanie grupy krwi Twojej i partnera,
  • poziom glukozy,
  • badanie ogólne moczu,
  • morfologia oraz płytki krwi,
  • krzepliwość krwi – taka informacja może się okazać przydatna w sytuacji, gdy we wczesnej fazie ciąży pojawiają się krwawienia, które zwykle są objawem poronienia zagrażającego. Może się jednak okazać, że powodem krwawienia jest niska krzepliwość krwi kobiety,
  • badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy,
  • badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii,
  • badania na obecność przeciwciał różyczki,
  • hormonalne badania tarczycy – jeśli wykażą niedoczynność, płodność kobiety może być obniżona,
  • podstawowe badania hormonalne, określające poziomy hormonów kobiecych,
  • badanie na obecność antygenu HBS,
  • cytologia i czystość pochwy,
  • USG narządu rodnego i piersi,
  • badania genetyczne – u kobiet po 35 roku życia

Kiedy lekarz może zlecić szczepienia przed ciążą?

Na podstawie wyników niektórych badań, lekarz podejmie decyzję o leczeniu lub może zalecić szczepienia. Jeśli chodzi o szczepienia, ważne jest zachowanie pewnego odstępu czasu pomiędzy szczepieniem a zajściem w ciążę:

  • najwcześniej, bo minimum pół roku przed planowaną ciążą, kobieta powinna zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (zalecane szczególnie kobietom pracującym w dużych skupiskach ludzi). Szczepienie ma na celu ochronę przed zakażeniem WZW w ciąży, ale też podczas zabiegów przy porodzie.
  • jeśli wynik badania na przeciwciała różyczki będzie ujemny – trzeba się zaszczepić. Po tym szczepieniu planowane poczęcie trzeba odłożyć o 3 miesiące. Szczepienie to chroni przed zarażeniem się różyczką, która jest wyjątkowo groźna dla płodu. Zarażenie się różyczką podczas pierwszych 12 tygodni ciąży jest bardzo niebezpieczne – oznacza możliwość urodzenia dziecka głuchego, ociemniałego lub upośledzonego.
  • jeśli ciąża planowana jest na okres jesienno – zimowy, warto zaszczepić się również na grypę. To szczepienie powinno zostać przeprowadzone min 2 miesiące przed planowanym poczęciem. Szczepionka chroni przed zachorowaniem i łagodzi stany chorobowe, zmniejsza ryzyko ciężkich powikłań pogrypowych zarówno matki jak i u dziecka.

Rzuć palenie i unikaj palenia biernego

Wraz z dymem papierosów do organizmu dostaje się około 4 tys. substancji trujących. Badania dowodzą, że związki trujące zawarte w dymie z papierosów przenikają do wszystkich komórek organizmu, również jajowych. Palenie zmniejsza ilość tlenu we krwi, który jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu. Palenie w ciąży znacznie zwiększa ryzyko poronienia. Badania wykazały również, że dzieci matek palących w ciąży wolniej rosną i częściej zapadają na choroby alergiczne. Rzuć palenie, zanim zajdziesz w ciążę! 

Nie pij alkoholu

Picie alkoholu zwiększa ryzyko poronienia. Płód jest najbardziej wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych między 17 a 56 dniem po zapłodnieniu. W tym czasie niewiele kobiet wie, że jest w ciąży, lub dopiero w tym okresie zaczyna stosować środki profilaktyki.

Uważaj na leki, zwłaszcza w drugiej połowie cyklu

Jednak nie przerywaj stosowania leków zalecanych dotąd przez specjalistów bez wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem. Po prostu powiedz lekarzowi, że starasz się o dziecko, a on uwzględni to w przypisywanych ci lekach. Nawet z pozoru „niewinne” tabletki od bólu głowy, czy polopiryna, mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu. Dowiedz się więcej o lekach z kategorii A - To leki, które możesz stosować w ciąży.

Odżywiaj się zdrowo i dietetycznie

Utrzymuj prawidłową wagę w ciąży i kondycję. Ogranicz spożycie tłuszczów, cukrów, kofeiny, jedz więcej warzyw i owoców. Po prostu odżywiaj się zdrowo. Jeżeli masz nadwagę, schudnij, zanim zdecydujesz się na ciążę. Jeżeli masz niedowagę, zadbaj o uzyskanie prawidłowej wagi – łatwiej będzie zajść w ciążę. Sama nie decyduj o przyjmowaniu suplementów witaminowych. Jeśli jesteś wegetarianką w ciąży , powinnaś pić regularnie mleko, lub zażywać pod kontrolą lekarza witaminę B12.

Przygotowania do ciąży - film

Jak przygotować się do ciąży? Czy palenie utrudnia zajście w ciążę? Czy stosować specjalną dietę? Na pytania użytkowniczek odpowiada dr n. med. Tomasz Zając - Twój ginekolog.

reklama

Przyjmuj kwas foliowy

Dzienna dawka 0,4 mg kwasu foliowego przyjmowana przez kobietę w ciąży, może uchronić twoje dziecko przed ciężkimi wadami centralnego układu nerwowego, które powstają w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu.

Unikaj kontaktu z kocią kuwetą

Nie jedz surowego mięsa, myj dokładnie owoce warzywa. Ustrzeżesz się w ten sposób przed zarażeniem toksoplazmozą.

Unikaj stresu i hałasu o dużym nasileniu

Zbyt duży stres zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Unikaj szkodliwych substancji i chemikaliów

Należy również unikać sauny, solarium i gorących kąpieli.

reklama

Odwiedź stomatologa

Próchnica jest źródłem zakażenia, która może doprowadzić do infekcji u płodu i spowodować poród przedwczesny.

Zdrowie partnera 

Nałogi, niezdrowy tryb życia oraz czynniki fizyczne i chemiczne wpływają negatywnie na organizm mężczyzny, co może przyczynić się do zaburzeń płodności i nieprawidłowego rozwoju Waszego dziecka. Proces tworzenia plemników zajmuje około dwóch miesięcy, więc planujcie zmiany trybu życia z odpowiednim wyprzedzeniem :-) 

Napisałam ten artykuł z myślą o Was, drodzy przyszli Rodzice. Bardzo ważne jest, aby czuć odpowiedzialność za życie swojego dziecka. Właściwe postępowanie, nawet w tak codziennych sprawach jak właściwe odżywianie, czy racjonalny wysiłek fizyczny zwiększają szansę na prawidłowy przebieg ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: