Ciąża a wiek, czyli w jakim wieku najlepiej zostać mamą
Czy istnieje idealny wiek na ciążę?
Szalenie trudno jest określić, kiedy jest idealny czas na zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Najpierw są studia, pierwsza praca, dorabianie się, kredyty, ale i korzystanie z życia, a potem... Niestety biologia rządzi się swoimi prawami i wiek nadal ma znaczenie. Biologicznie na zajście w ciążę jesteś gotowa już jako nastolatka. Nie jest to jednak na to najlepszy czas. Tylko czy - obiektywnie – taki w ogóle istnieje? Jaką mamą jest być najlepiej: dwudziestoletnią, trzydziestoletnią, a może zdecydować się na tę rolę dopiero po czterdziestce? Ów optymalny moment to sprawa indywidualna i wypadkowa wielu czynników: biologicznych, psychologicznych i społecznych. Przyjrzyjmy im się lepiej.
W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę i zostać mamą?
Tak naprawdę każdy – w kontekście ciąży i porodu - wiek ma swoje zalety i wady. Mając lat 20, jesteś w fantastycznej formie, masz sporo zapału i energii, by opiekować się dzieckiem, jednak twoja sytuacja zawodowa i finansowa raczej nie będzie jeszcze ustabilizowana. No i może brak ci jeszcze cierpliwości, wciąż cię gdzieś gna...
Z kolei decydując się na dziecko już jako dojrzała kobieta, wprawdzie będziesz mieć doświadczenie i komfortową sytuację życiową, ale – prawdopodobnie – trudniej będziesz znosić ciążę i poród, a także późniejszy wysiłek związany z pielęgnacją dziecka.
reklama
Ciąża w wieku 20 - 24 lat
To jest wiek – pod względem biologicznym – najlepszy by zajść w ciążę. Najlepszy, bo najbardziej płodny. Twoje miesiączki są regularnie, w większości owulacyjne. Podczas ciąży występuje niskie ryzyko nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej, a młode mamy dobrze znoszą ciążowe dolegliwości. W tej grupie występuje też najniższy wskaźnik poronień (poniżej 9,5%), a także najmniejsze prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą genetyczną (w porównaniu ze starszymi kobietami).
Jednak niewiele kobiet decyduje się w tym wieku na dziecko. Trudno się dziwić - mało kto na tym etapie życia jest już samodzielny finansowo... Być może jesteś zaabsorbowana studiami, początkiem kariery zawodowej, życiem towarzyskim, ważny jest dla ciebie wygląd, pasje i samorozwój. Myślisz, że na dzieci i poważne zobowiązania masz jeszcze czas, wszak musisz się wyszaleć, wyszumieć, tyle jeszcze chcesz doznać i przeżyć.
Ciąża w wieku 25 - 29 lat
Lekarze są zdania, że to optymalny wiek, by urodzić pierwsze dziecko. Jesteś młoda, płodna, energiczna i pełna sił witalnych i masz już za sobą wiele życiowych doświadczeń. Ciążę i poród zniesiesz dobrze, a po narodzinach dziecka szybko wrócisz do formy.
To, czy poczujesz, że jesteś gotowa na dziecko, będzie w dużej mierze zależało od twojej sytuacji życiowej. Jeśli masz partnera, pracę i ustabilizowaną sytuację życiową, prawdopodobnie to jest właśnie twój czas!
Ryzyko poronienia dziecka wynosi około 10%, czyli w stosunku do grupy kobiet młodszych, wzrosło nieznacznie. Narodziny dziecka z Zespołem Downa wynosza przeciętnie 1 in 1,250 narodzin, a z innymi wadami rozwojowymi 1 in 476
reklama
Ciąża w wieku 30 - 34 lata
Po przekroczeniu trzydziestki twoja płodność spada, na szczęście zmiana ta zachodzi stopniowo. Jeśli potrzebne jest ci leczenie niepłodności, szanse na sukces są większe niż w przypadku kobiet starszych, np. podczas zapłodnienia in vitro (IVF) szansa na zajście w ciążę wynosi około 28 % , a dla kobiet dla osób powyżej 40 roku życia wskaźnik spada do 6 do 8 %.
Kwitniesz, pracujesz, twoja sytuacja życiowa jest ustabilizowana, ty i partner jesteście gotowi na dziecko. Nie rozpraszają cię ambicje czy życie towarzyskie. Masz sporo energii i wiedzy życiowej, żeby wszystkiemu podołać.
Ryzyko poronienia dziecka znów wzrosło i wynosi 11,7%. Urodzeniedziecka z zespołem Downa wynosi 1 na 952, a z innymi aberracjami chromosomowymi 1: 385.
Ciąża w wieku 35 - 39 lat - wady i zalety
Choć nadal czujesz się młoda i pełna werwy, to w chwili, gdy skończysz 35 lat, przekroczysz próg płodności. Od tego czasu ta zacznie dynamicznie spadać. Dwukrotnie też zwiększa się ryzyko nadciśnienia krwi w ciąży, w tej grupie wiekowej cukrzyca ciążowa występuje nawet trzy razy częściej, zwłaszcza, jeśli kobieta przed ciążą miała nadwagę.
Mogą pojawić się powikłania ciąży – zwłaszcza, jeśli będzie to pierwsze dziecko. Wzrasta, mniej więcej dwukrotnie, też prawdopodobieństwo porodu poprzez cesarskie cięcia (najczęściej z powodu zbyt długo przebiegającej drugiej fazy porodu i dlatego, że więzadła i struktury miednicy nie są już dostatecznie elastyczne).
W tym wieku lekarz zaleci ci wykonanie badań prenatalnych, ponieważ znacząco wzrosło ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa lub z innymi zaburzeniami chromosomalnymi.
Także wzrasta możliwość poczęcia bliźniąt, a nawet trojaczków. Prawdopodobnie ma to związek z hormonalną stymulacją jajników, która zmienia się wraz z wiekiem kobiety, zwiększając szansę na to, że będzie uwalniana więcej niż jednak komórka jajowa. Ryzyko poronienia sięga 18%, wzrasta też ryzyko martwych urodzeń.
Są jednak też plusy, bo chociaż ciąża po 35 roku życia jest uważana za ryzykowną, to nauka odkrywa nowe korzyści związane z późnym macierzyństwem. Po pierwsze udowodniono, że posiadanie dziecka w tym wieku wydłuża życie matki, a dodatkowo badania przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Kalifornii pokazały, że poród po 35 roku życia poprawia zdolności umysłowe matki.
reklama
Zajście w ciążę w wieku 40 - 44 lata
W tym wieku matką zostaje mniej niż 1% kobiet, a prawdopodobieństwo zajścia w ciążę spada do zaledwie 5%. Masz duże doświadczenie życiowe, jesteś dojrzałą kobietą. Prawdopodobnie będziesz dla swojego dziecka matką bardziej cierpliwą i wyrozumiałą niż – dajmy na to – dwudziestolatka, ale… być może trochę nadopiekuńczą.
Ciąża prawdopodobnie sprawi, że odmłodniejesz (jeśli tylko zapomnisz o stresie i lękach). Dlaczego tak się dzieje? Otóż nie tylko dlatego, że dojrzała mama nie chce wyglądać jak babcia swojego dziecka, więc dba o siebie. To także sprawka estrogenów, które sprawiają, że kobieta po prostu promienieje.
Przebieg ciąży w dużej mierze zależy od kondycji fizycznej matki, stanu zdrowia, nawyków zdrowotnych. Kobiety, które zdecydowały się na posiadanie dziecka w tym wieku, zwłaszcza pierworódki, często narzekają na zmęczenie, gorzej znoszą dolegliwości ciążowe i szaleństwa hormonalne. Te zaś, które już rodziły dzieci, są narażone na hemoroidy, bolesne parcie na pęcherz, gorszą regenerację ciała po porodzie.
Około jedna trzecia wszystkich ciąż u kobiet w wieku 40-44 lata kończy się poronieniem. Istnieje wiele powodów, choćby uszkodzenie jajeczek czy słaby dopływ krwi do macicy. Istnieje duże ryzyko wystąpienia łożyska przodującego bądź oderwania łożyska. Dzieci urodzone przez kobiety w tej grupie wiekowej często rodzą się z niską wagą. Systematycznie wzrasta ryzyko wystąpienia wad wrodzonych (zespół Downa - 1 na 38 urodzeń).
Zajście w ciążę w wieku powyżej 45 lat
Masz świadomość własnych ograniczeń, dlatego martwisz się o zdrowie – siebie i nienarodzonego dziecka. Odsetek kobiet, które mają dzieci w tej grupie wiekowej wynosi 0,03%, a szanse na powodzenie leczenia niepłodności dramatycznie spada.
Kobiety w tym wieku powinny szczególnie dbać o zdrowie, przyjrzeć się układowi sercowo-naczyniowemu. Istnieje duże ryzyko wystąpienia cukrzycy lub chorób nerek. Nawet, jeśli wydaje ci się, że jesteś w szczytowej formie fizycznej, donoszenie dziecka będzie dla ciebie i tak trudniejsze, niż gdybyś miała dwadzieścia lat mniej.
Ponad połowa wszystkich ciąż u kobiet w wieku powyżej 45 kończy się poronieniem (przed 20 tygodniem ciąży). Ryzyko urodzenia martwego dziecka ulega podwojeniu, a prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń chromosomalnych gwałtownie wzrasta (1 dziecko na 30 urodzeń ma zespół Downa). Po pięćdziesiątce właściwie każda ciąża wymaga ścisłego nadzoru i opieki.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień