Nieprawidłowo umieszczony kubeczek menstruacyjny, którego zadaniem jest zbieranie krwi miesiączkowej, może powodować komplikacje zdrowotne — ostrzegają lekarze.
Autorzy raportu opublikowanego w czasopiśmie BMJ Case Reports podkreślają, że popularność kubeczków menstruacyjnych jako ekologicznej alternatywy dla innych metod higienicznych stale rośnie. Warto jednak pamiętać, że z ich stosowaniem wiąże się ryzyko komplikacji zdrowotnych. Choć te zdarzają się rzadko, zgłaszano przypadki bólu, urazów pochwy, reakcji alergicznych, nietrzymania moczu, przemieszczenia wkładek wewnątrzmacicznych, infekcji oraz wycieku krwi. Na kolejne potencjalne zagrożenia związane ze stosowaniem takiego rozwiązania wskazuje przypadek młodej kobiety, u której rozwinęła się ureterohydronefroza: obrzęk nerki wynikający z zablokowanego odpływu moczu do pęcherza.
Opisywany przypadek dotyczył kobiety po trzydziestce, która przez sześć miesięcy doświadczała okresowego bólu w prawym boku i miednicy oraz zauważyła krew w moczu. W przeszłości usunięto jej kamień nerkowy, a jako metodę antykoncepcji stosowała miedzianą spiralę. W czasie najintensywniejszego krwawienia miesiączkowego używała kubeczka menstruacyjnego, opróżniając go co 2–3 godziny.
Badania nie wykazały obecności nowych kamieni nerkowych, ale ujawniły obrzęk prawej nerki i moczowodu oraz kubeczek menstruacyjny umiejscowiony tuż przy ujściu moczowodu do pęcherza. Kobietę poproszono o zaprzestanie stosowania kubeczka podczas kolejnej miesiączki i zgłoszenie się na kontrolę. Po miesiącu badanie wykazało zmniejszenie obrzęku i prawidłowy odpływ moczu z obu nerek, a jej objawy ustąpiły. To wskazuje, że kubeczek był przyczyną zablokowania moczowodu. Podczas kolejnej wizyty kontrolnej, która odbyła się sześć miesięcy później, pacjentka przyznała, że sporadycznie używała kubeczka menstruacyjnego przez 3–4 godziny jedynie na basenie, unikając regularnego stosowania z obawy przed nawrotem problemu.
Autorzy raportu podkreślają, że podobne przypadki były wcześniej rzadko opisywane, ale dostępne dane wskazują, że w większości z nich objawy ustępowały po zaprzestaniu używania kubeczka. W niektórych przypadkach kobiety wracały do jego stosowania (jedna z nich zdecydowała się na mniejszy rozmiar).
Obecnie kubeczki menstruacyjne są powszechnie dostępne bez konieczności konsultacji medycznej, co zdaniem specjalistów podkreśla potrzebę publikacji rzetelnych materiałów informacyjnych dla użytkowniczek na temat właściwego stosowania kubeczków menstruacyjnych, możliwych powikłaniach oraz konieczności dobrania jego odpowiedniego kształtu i rozmiaru kubeczków (ze względu na bliskość anatomiczną pochwy i moczowodu nieprawidłowe umiejscowienie kubeczka może utrudniać odpływ moczu).
źródło: medicalxpress.com