Poród francuski - sprawdź na czym polega

Poród francuski - sprawdź na czym polega

Poród francuski, nazywany porodem brzusznym i porodem FAUCS, jest sposobem rozwiązania ciąży, który łączy w sobie cesarskie cięcie i poród naturalny. W jego przebiegu nie dochodzi do otwarcia jamy otrzewnej jak w klasycznym cięciu cesarskim. To sprawia, że ma wiele zalet, choć nie jest pozbawiony wad. Na czym polega i jak przebiega?

Co to jest poród francuski?

Poród francuski, nazywany porodem brzusznym i porodem FAUCS (French Ambulatory Cesarean Section), jest kompilacją cesarskiego cięcia i porodu naturalnego. Ta metoda rozwiązania ciąży, która łączy w sobie elementy chirurgii urologicznej, kardiochirurgii oraz chirurgii plastycznej, została opracowana przez doktora Denisa Faucka.

Pierwsze cięcia cesarskie metodą FAUCS, będące ambulatoryjną techniką cesarskiego cięcia, zostały przeprowadzone pod koniec lat 90. XX wieku. W Polsce po raz pierwszy przeprowadzono go w marcu 2020 roku, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Wykonali go lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Poród francuski – gdzie się go przeprowadza?

Poród metodą FAUCS na świecie i w Polsce wciąż jest nowością. Choć uznawany jest za prostszy niż klasyczne cięcie cesarskie, ma pewne ograniczenia. Te polegają głównie na trudnościach w nauce tej techniki oraz jej wykonywaniu podczas rutynowego cięcia cesarskiego. Z tego powodu w Polsce jest tylko kilka klinik, w których przeprowadza się tego typu zabiegi.

Na czym polega poród francuski?

Poród francuski FAUCS jest to odmianą cięcia cesarskiego pozaotrzewnowego, to jest bez otwierania jamy otrzewnowej (lekarze odchylają mięśnie i pęcherz moczowy, aby móc naciąć macicę).

Podczas porodu lekarz nacina skórę brzucha poprzecznie, a powłoki brzuszne podłużnie. Wówczas przychodzi czas na współpracę z ciężarną, to jest parcie i wypchnięcie główki, co naśladuje poród naturalny. Kobieta używa siły mięśni, żeby wypchnąć dziecko, przez co jest zaangażowana w cały proces porodu bardziej niż podczas klasycznego cięcia cesarskiego.

Metoda FAUCS umożliwia wdrożenie mechanizmu podobnego do porodu naturalnego, ponieważ główka dziecka jest w niej wypychana, a nie wyciągana z macicy, jak ma to miejsce w standardowej procedurze. W czasie CC dziecko jest wyciągane natychmiast z jamy macicy, przy porodzie francuskim jest to rozłożone w czasie.

Dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski wyjaśnia:

- Staramy się naśladować mechanizm naturalnego porodu. Wykonujemy bardzo niewielkie nacięcie macicy. Pacjentka jest wcześniej uczona obsługiwania specjalnego ustnika, nazywanego przez rodzące gwizdkiem, który zwiększa tłocznię brzuszną. Współpracując z operatorem w trakcie cięcia wypycha dziecko z macicy siłą mięśni brzucha. W ten sposób, główka niejako naśladuje mechanizm biologicznego przechodzenia przez kanał rodny, w związku z tym dzieci są bardziej rodzone niż wyciągane z macicy (główka rodzi się fizjologicznie, jak dzieje się przy porodzie naturalnym).

Co to jest francuski gwizdek?

Podczas porodu brzusznego kobieta w trakcie cięcia używa specjalnego ustnika (tzw. gwizdka), dzięki czemu prze i siłą mięśni brzucha rodzi główkę dziecka. Jak działa gwizdek francuski?

W czasie narodzin dziecka gwizdek pozwala rodzącej lepiej kontrolować oddech, co wpływa na lepsze dotlenienie tkanek, a to z kolei łagodzi odczuwanie bólu porodowego. 

- Gwizdek wkłada się pacjentce do ust i podczas wydobywania płodu, kobieta musi w niego dmuchać, wykonywać oporowany wydech. Dłuższy wydech wpływa na ustawienie przepony, aktywizuje mięśnie brzucha i generuje siłę wypierającą ułatwiającą wydobycie dziecka.

Kiedy przeprowadza się poród FAUCS?

Poród francuski przeprowadza się przy planowanych cięciach cesarskich. Nie stosuje się go w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia dziecka (gdy cięcie powinno być jak najszybsze). Sam poród francuski trwa dłużej niż cięcie cesarskie, więc metoda ta nie nadaje się do nagłych sytuacji, jak i stanów zagrożenia życia mamy lub dziecka.

reklama

Poród francuski a cięcie cesarskie, wady i zalety FAUCS

Cesarskie cięcie jest poważną operacją. Wiąże się z nią wiele niedogodności, ale i powikłań. Poród brzuszny to metoda mniej bolesna i mniej inwazyjna, która ma wiele zalet.

Przede wszystkim umożliwia kobiecie szybszy powrót do formy (poród francuski oznacza mniej dokuczliwe dolegliwości bólowe), oznacza także mniejsze ryzyko powikłań dla mamy (np. ryzyko porażennej niedrożności jelit czy zrostów otrzewnej ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych u kobiety). W przypadku dziecka FAUCS również niesie mniejsze ryzyko późniejszych powikłań, takich jak choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, astma bądź autyzm.

- Cesarskie cięcie ma powikłania dla mamy i dziecka. Są to późne powikłania, jak cukrzyca, choroby tarczycy, astma oskrzelowa, spektrum autyzmu czy ADHD. Poród francuski może być metodą, która liczbę powikłań zmniejszy - powiedział dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Jakie są jeszcze różnice pomiędzy porodem FAUCS a cesarką? Podczas akcji porodowej nie jest konieczne stosowanie cewnika Foleya do cewnikowania pęcherza moczowego.

Preferowanym znieczuleniem jest znieczulenie zewnątrzoponowe, co oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych takich jak na przykład popunkcyjne bóle głowy po zabiegu.

Po operacji lekarze - zamiast klasycznych szwów na skórze – używają specjalnego kleju. Pozostaje ni kosmetyczną bliznę, niewymagającą opatrunku (kobieta może np. wziąć prysznic już po kilku godzinach).

- Dzięki klejonemu połączeniu skóry położnice mogą wziąć prysznic natychmiast po porodzie brzusznym. Ten rodzaj zamknięcia skóry nie wymaga szczególnej opieki lub opatrunku. Jest mniej bolesny i mniej podatny na infekcje.

Jeśli chodzi o powrót do sprawności po porodzie francuskim, to po pierwsze pionizacja po zabiegu ma miejsce znacznie szybciej niż w przypadku cięcia cesarskiego (nie wymaga przebywania w pozycji leżącej).

Po drugie świeżo upieczona mama może szybciej spożywać pokarmy, przyjmuje też mniej środków przeciwbólowych, co oznacza, że w niedługim czasie po przyjściu dziecka na świat może się nim zająć samodzielnie (po CC zwykle konieczna jest pomoc osób trzecich w pierwszej dobie po porodzie). Połóg przebiega też mniej łagodniej niż po cesarce.

Kolejną zaletą porodu francuskiego jest to, że pozostaje po nim jedynie niewielka blizna, która nie wymaga opatrunku, a ambulatoryjne cięcie cesarskie umożliwia pacjentki mogą wrócić do domu nawet po 12 godzinach, w Polsce po około 48), czyli tak samo jak w przypadku porodów siłami natury.

Specjaliści dostrzegają także wady porodu francuskiego. Jest nią to, że procedura:

  • nie może zostać wdrożona w nagłych przypadkach,
  • trwa dłużej niż klasyczne cięcie,
  • wymaga specjalistycznego przeszkolenia lekarzy.

Biorąc pod uwagę zalety i wady francuskiego porodu specjaliści są zgodni co do tego, że FAUCS ma znacznie mniejszy wpływ chirurgiczny w porównaniu z MLC.

 

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat porodu, połogu i opieki nad noworodkiem, niemowlakiem i starszym maluchem? Koniecznie odwiedź stornę główną Babyboom.pl.

 

Bibliografia

  1. Poród brzuszny. Na czym polega nowoczesne, cesarskie cięcie?, zdrowie.wprost.pl
  2. Poród brzuszny – czyli cięcie cesarskie metodą FAUCS, www.forumginekologii.pl
  3. Poród francuski w szpitalu w Kielcach. Nowa metoda realizowana tylko w kilku ośrodkach, www.rynekzdrowia.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: