Połóg po cesarskim cięciu - co cię czeka
Czego się spodziewać w pierwszych tygodniach po cesarskim cięciu?
Po cesarskim cięciu w ciągu pierwszej doby będziesz przebywać w szpitalu - pod baczną obserwacją personelu medycznego. Do domu wyjdziesz najprawdopodobniej w 3 dobie. Pierwsze dni będą trudne, ponieważ wiążą się z bólem, krwawieniem i innymi dokuczliwymi dolegliwościami. Czego możesz się spodziewać w połogu po cesarskim cięciu? Na co zwracać szczególną uwagę?
Co to jest połóg?
Połóg to okres intensywnej regeneracji organizmu świeżo upieczonej mamy zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu (CC).
Każdy poród to dla organizmu kobiety duże wyzwanie. O ile wszystkie odczuwają spadek energii i zmęczenie, o tyle kobiety po cesarce często dochodzą do siebie i formy sprzed ciąży dłużej, są także bardziej obolałe i osłabione.
Połóg dzieli się na trzy etapy, niezależnie od formy porodu. To:
- połóg bezpośredni – 1. doba po porodzie,
- połóg wczesny – 1. tydzień po porodzie,
- połóg późny – od 2 do 6. tygodnia po porodzie.
Ile trwa połóg? Książkowo 6 tygodni, jednak połóg po cesarskim cięciu zajmuje nierzadko więcej czasu, nawet do dwóch miesięcy.
Zarówno samopoczucie, jak i tempo oraz czas powrotu do formy w dużej mierze zależy od rodzaju porodu (drogami natury czy przez cesarskie cięcie, z komplikacjami lub bez) oraz kondycji organizmu i stanu zdrowia kobiety, ale i trybu życia prowadzonego przed ciążą i w jej trakcie.
Połóg - w szpitalu
Bezpośrednio po porodzie, w czasie pobytu w szpitalu, będziesz przebywać pod opieką personelu medycznego: lekarzy i pielęgniarek. Czego możesz się spodziewać?
- Położna usunie cewnik.
- W ciągu doby zostaniesz poproszona o wstanie i pójście do toalety pod opieką. Rób to ostrożnie, bo możesz mieć zawroty głowy.
- Lekarz lub położna będą sprawdzać, jak wygląda rana po cięciu cesarskim
- Twoja macica zacznie się kurczyć do rozmiarów przed ciążą.
- Zaczniesz krwawić jasnoczerwoną krwią tzw. lochią. Noś podpaski, a nie tampony.
- Jeśli masz siłę, koniecznie spaceruj pomalutku. To przyspieszy proces gojenia rany.
- Możesz mieć problemy jelitowe i gazy. Po operacji to normalne. Stosuj lekkostrawną dietę po porodzie i regularnie się wypróżniaj. Jeśli masz kłopot, poproś o czopki glicerynowe. Ważne żebyś nie napinała mięśni brzucha.
- Może ci się opóźnić laktacja po cesarskim cięciu. Sporo kobiet po cesarce zaczyna mieć mleko dopiero w 3 dobie po porodzie. Jeśli jednak chcesz karmić piersią przystawiaj dziecko od początku, ono też ci pomoże.
- Przygotuj się, że będziesz się mocno pocić, to normalne. Pij też sporo płynów.
- Będziesz otrzymywać leki przeciwbólowe. Z pewnością rana operacyjna będzie bolała, zwłaszcza kiedy przestanie działać znieczulenie.
Kiedy znieczulenie przestanie działać, przy każdym ruchu będziesz czuła ból. Prawdopodobnie pojawią się także skutki uboczne. Po znieczuleniu ogólnym mogą wystąpić wymioty, także ból głowy i gardła. Użyte podczas porodu poprzez cesarskie cięcie znieczulenie zewnątrzoponowe może wywoływać silne bóle głowy i pleców. Po operacji w znieczuleniu podpajęczynówkowym możesz także odczuwać chłód, drżenie ciała lub uczucie bezwładności w nogach.
Przed powrotem do domu zostaniesz poinformowana, jak dbać o ranę po cesarskim cięciu.
reklama
Jak wygląda połóg po cesarskim cięciu?
Połóg po cięciu cesarskim przebiega bardzo podobnie jak połóg kobiety po porodzie drogami natury. Pojawiają się zatem bóle brzucha przypominające ból menstruacyjny oraz bóle lędźwiowe, będące skutkiem zwijania się macicy (czy wiesz, że macica w ciągu kilku tygodni od porodu skurczy się dziesięciokrotnie w stosunku do swojego rozmiaru w końcowym etapie ciąży?).
Ponieważ podczas ssania piersi przez dziecko wydziela się oksytocyna wywołująca skurcze macicy, dolegliwości bólowe mogą się nasilać podczas karmienia piersiąnoworodka.
Połóg po cesarce - krwawienia i odchody połogowe
W połogu po porodzie pojawiają się odchody połogowe, czyli krwawienie z dróg rodnych (inaczej zwane lochia). W ich skład wchodzi krew z miejsca przylegania łożyska do ściany macicy, rozrośnięta błona śluzowa macicy, resztki tkanek.
Poprzez odchody poporodowe macica oczyszcza się z niepotrzebnych tkanek. Po cesarce odchody zawierają zwykle dużo skrzepów krwi, są też bardziej obfite niż po porodzie naturalnym. Najpierw są krwistoczerwone, potem różowe, brązowe, aż w końcu stają się przezroczyste.
Obserwuj krwawienie poporodowe. Jego obfitość, kolor i natężenie to cenne wskazówki. Intensywność krwawienia będzie się zmieniać w czasie, tak jak i jego kolor. W pierwszych dniach po porodzie, odchody są krwiste i obfite. Z czasem, w miarę gojenia się ran, wydzielina stopniowo zmienia barwę, przechodząc najpierw w różową, następnie brązową, a na końcu żółto-białą, zmniejsza się też jej ilość.
W czasie wydalania przez organizm odchodów połogowych noś podkłady lub podpaski. Wymieniaj je co kilka godzin (czasami co 1-2 godziny). Zakładaj przewiewną bieliznę z wysokim stanem i regularnie ją wymieniaj.
Rana po CC
Po porodzie staraj się każdego dnia chociaż przez chwilę pochodzić – to przyspieszy gojenie rany. Dobra wiadomość jest taka, że po kilku dniach ból w okolicy cięcia powinien ustąpić lub wyraźnie się zmniejszyć.
W czasie gojenia odczuwalne jest swędzenie. Jeśli rana została zszyta zwykłymi szwami, po 6-8 dniach lekarz je wyciągnie. Pamiętaj, że rana po cesarce zaraz po operacji nie powinna być moczona, najlepiej przemywać ją środkiem dezynfekującym. Rana powinna się zagoić po 4–6 tygodniach od porodu. Najpierw będzie czerwona, potem różowa, a w końcu stanie się nieco jaśniejsza od skóry.
Jak pielęgnować ranę po cesarce? Przemywaj ją letnią wodą, najlepiej z szarym mydłem. Osuszaj ją delikatnie jednorazowym ręcznikiem. I jak najczęściej ją wietrz. Koniecznie noś bawełnianą bieliznę.
Hormony i baby blues po cesarce
Jak każda świeżo upieczona mama masz prawo mieć huśtawki nastrojów, odczuwać zmęczenie. W dużej mierze odpowiadają za to hormony. Gdy pojawia się wyrzut oksytocyny i endorfin, czujesz napływ miłości do dziecka. Później ich poziom spada i wydziela się prolaktyna, wpływająca na wahania hormonów tarczycy i nadnerczy. W okolicach 7. dnia po porodzie gwałtownie spada poziom hormonów płciowych – estrogen i progesteron.
W 3. lub 4. dobie po porodzie może pojawić się baby blues, zwane również depresją dnia trzeciego. Może trwać od kilku godzin do kilkunastu dni. Jest stanem całkowicie naturalnym i występuje nawet u 85% kobiet po porodzie.
Jeśli zły stan będzie trwał ponad 4 tygodnie skontaktuj się z lekarzem - to może być depresja poporodowa. Wśród jej objawów znajdują się zaburzenia snu i apetytu, obniżony nastrój oraz ciągły lęk o zdrowie dziecka. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet myśli samobójcze.
Karmienie piersią po cesarskim cięciu
Jeśli masz trudności z karmieniem piersią, skontaktuj się z konsultantem laktacyjnym. Pamiętaj, że ważne jest układanie dziecka do karmienia w taki sposób, aby nie uraził rany pooperacyjnej.
Kobiety rodzące przez cesarkę często korzystają z pozycji „spod pachy” oraz z pozycji leżącej na boku lub plecach. Bardzo ważne jest jak najszybsze przystawienie dziecka do piersi po porodzie.
Co ważne, około 2-4. doby po porodzie pojawia się nawał pokarmu, czyli nadprodukcja mleka. Piersi są wtedy obrzmiałe i napięte, a nawet cieplejsze niż normalnie. Może to powodować dyskomfort.
Jak zadbać o siebie po porodzie cesarskim?
Gdy po porodzie wrócisz do domu, bardzo ważne jest, byś swoją aktywność ograniczyła do minimum. Dobrze, żebyś skupiła się na opiece nad dzieckiem i sobą. Traktuj się z troską, wyrozumiałością i uwagą.
W czasie połogu musisz o siebie dbać, by czuć się możliwie jak najbardziej komfortowo i szybko wrócić do formy (według lekarzy ciało kobiety dochodzi do stanu sprzed ciąży około roku). Co robić? Na co zwrócić uwagę?
- Przede wszystkim odpoczywaj, kiedy czujesz się zmęczona i staraj się dużo spać.
- Dbaj o siebie, zrezygnuj z większości prac domowych, poproś o pomoc bliskich. Jeśli ktoś może kąpać maluszka i go nosić czy ugotować obiad, skorzystaj z tego.
- Pamiętaj o higienie intymnej. Podmywaj się kilka razy dziennie delikatnym płynem do higieny intymnej, a krocze osuszaj jednorazowym ręcznikiem papierowym.
- Pij dużo płynów i jedz zdrowe posiłki.
Obecnie możliwy jest takze francuski poród, będący odmianą cięcia cesarskiego pozaotrzewnowego, to jest bez otwierania jamy otrzewnowej.
reklama
Czego unikać po porodzie cesarskim?
Połóg to szczególny okres. W tym czasie kobieta musi o siebie dbać i unikać niektórych aktywności. O czym pamiętać?
- Unikaj stosunków płciowych do czasu, kiedy otrzymasz zgodę od lekarza. Sprawdź, jakie są bezpieczne pozycje seksualne po porodzie.
- Stosowania tamponów.
- Kąpieli w wannie do czasu wygojenia rany.
- Podnoszenia czegokolwiek cięższego niż twój maluszek. W czasie kilku tygodni po cesarce nie wolno dźwigać, szczególnie podnosić jakichś ciężarów z podłogi.
- Częstego korzystania ze schodów.
- Noszenia ciasnej odzieży, zwłaszcza że sztucznych materiałów, a także pasów poporodowych.
- Dotykania rany po przecięciu powłok brzusznych (jeśli musisz, rób to czystymi dłońmi).
- Wykonywania ćwiczeń bez konsultacji z lekarzem. Przez pierwsze 5-6 tygodni od zabiegu powinnaś bardzo się oszczędzać, unikać dźwigania i czynności czy ćwiczeń, które uaktywniają mięśnie brzucha.
Kiedy natychmiast dzwonić do lekarza?
Do lekarza należy się zgłosić, gdy po kilku, kilkunastu dniach od porodu blizna po cesarce jest wyraźnie czerwona, jej okolice są opuchnięte i ocieplone, pojawia się podwyższona temperatura lub z rany sączy się krew lub osocze.
Skontaktuj się z lekarzem także wtedy, gdy:
- dokucza ci silny ból głowy,
- pojawia się silny ból brzucha,
- zaobserwujesz podwyższenie temperatury, co może być objawem infekcji,
- nasila się ból i tkliwość w okolicy brzucha,
- pojawia się nieprzyjemny zapach z pochwy,
- podczas oddawania moczu czujesz szczypanie lub pojawia się krew w moczu,
- pojawia się bardzo silne krwawienie,
- odczuwasz lęk lub panikę.
Pamiętaj, że nawet jeśli połóg przebiega książkowo i nie pojawiają się żadne niepokojące dolegliwości, po 6 tygodniach po porodzie powinnaś zgłosić się do lekarza.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień