Świąd ciała

Ostatnie zmiany: 30 stycznia 2020
Świąd ciała

Jeśli jesteś w ciąży i dokucza ci świąd skóry, dobrze trafiłaś! Podpowiemy ci, jak sobie radzić z tą irytujacą dolegliwością. Zwrócimy też uwagę na sygnały, które powinny cię zaniepokoić. Czy wiesz, że świąd skóry w ciąży nigdy nie powinien być lekceważony, bo może być oznaką poważnych problemów?

Dowiedz się, dlaczego w ciąży swędzi skóra

Ciało w czasie ciąży może dokuczliwie swędzieć w kilku powodów:

  • skóra w ciąży staje się delikatna, wrażliwa i wymagająca. To przede wszystkim wpływ hormonów, ale nie tylko. W ciąży inaczej regulowany jest przepływ krwi w układzie naczyń pod skórą, co wpływa na jej funkcjonowanie.
  • skóra, ponieważ jest bardzo wrażliwa, silniej reaguje na składniki kosmetyków. Ma to związek z wyższym poziomem estrogenów (to z jego powodu dochodzi do reakcji alergicznych).
  • często skóra swędzi, bo jest sucha. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar estrogenów spowalnia działanie gruczołów łojowych, co wpływa na zmniejszenie grubości płaszcza lipidowego (ochronnego) naskórka.
  • macica rośnie, dochodzi do rozluźnienia tkanki łącznej - skóra na brzuchu napina się i rozciąga. Bywa, że pojawiaja się na niej rozstępy.
  • świąd to także wina zmian zachodzących w enzymach wątrobowych.
  • bywa, że przyczyną swędzenia skóry na początku ciąży jest rozpoczynające się AZS (atopowe zapalenie skóry).
  • przyczyną świądu może byc zbyt szybkie przybieranie na wadze. Ciało sie napina i rozciąga. W rezultacie gwałtowny przyrost tkanki tłuszczowej sprawia, że swędzi całe ciało.

reklama

Czy wiesz, kiedy świąd ciała powinien martwić?

Jeśli świąd ciała dotyczy wyłącznie napiętej i suchej skóry brzucha, to dolegliwość ta jest co najwyżej irytująca. Jeśli jednak swędzenie jest nieznośne, nie ustępuje po zastosowaniu środków nawilżających, swędzi nie tylko brzuch, ale i biodra, plecy, kończyny – konieczna jest konsultacja z ginekologiem, bowiem może to wskazywać na choroby, alergię bądź wysoki poziom cukru we krwi.

Choć swędzenie ciała najczęsciej jest zjawiskiem częstym i normalnym, czasem wymaga konsultacji lekarskiej.

Jeśli na ciele pojawiają się małe grudki (najczęściej na stopach, nogach, rękach i ramionach), może to być objawem choroby zwanej świerzbiączką ciężarnych.Nie jest to dolegliwość groźna, choć dokuczliwa.

Jeśli najpierw na brzuchu, a później na innych częściach ciała pojawiają się swędzące guzki, być może jest to pokrzywka ciężarnych. Świąd uprzykrza życie, ale choroba sama w sobie nie jest groźna ani dla mamy, ani dla dziecka.

Sytuacja jest niepokojąca, jeśli uporczywe swędzenie nasila się nocą i nie ustępuje po nawilżeniu skóry, a obejmie wewnętrzne strony dłoni i podeszwy stóp. Wtedy bij na alarm, być może cierpisz na cholestazę, chorobę wątroby, która jest bardzo niebezpieczna dla płodu.

Cholestaza ciążowa jest rzadkim schorzeniem - rozwija się u około 2% kobiet. Objawy cholestazy najczęściej pojawiają się po 25. tygodniu ciąży.

Zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby polegają na zredukowaniu normalnego przepływu żółci do jelit, w wyniku czego we krwi matki tworzą się sole żółci. Chorobę można zdiagnozować, interpretując wyniki badań enzymów wątrobowych we krwi.

Nieleczona cholestaza może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, jest też groźna dla dziecka.

Jak sobie radzić ze świądem ciała w ciąży

Codziennie, po każdej kąpieli czy prysznicu, sumiennie smaruj ciało oliwką (lub oliwią z oliwek), nawilżającym balsamem do ciała lub specyfikami do pielęgnacji skóry wrażliwej czy atopowej.

Kosmetyki nawilżające najlepiej stosuj tuż po wyjściu z wanny, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna, dzięki czemu wchłonie więcej dobroczynnych substancji, a efekt będzie bardziej odczuwalny.

Nie używaj drażniących kosmetyków o nie przetestowanym przez ciebie składzie. Bądź wierna produktom, których używałaś przed ciążą (jeśli jednak zaczęłaś reagować na nie świądem bądź alergią, zmień je na łagodniejsze).

Unikaj dużych ilości pokarmów, które są alergenami: cytrusy, mleko, orzechy.

Używaj bielizny przewiewnej, bawełnianej, bez syntetycznych domieszek.

Zażywaj relaksujących kąpiel: do wanny wsyp kilka łyżek mąki owsianej (owies ma właściwości kojące i zmiękczające skórę).

Obserwuj ciało, bądź czujna i nie lekceważ dolegliwości. Jeśli czujesz się bezsilna bądź zaniepokojona, zwróć się o pomoc do lekarza prowadzącego ciążę. Po pierwsze – da ci skierowanie na badania, by wykluczyć cholestazę, po drugie – przepisze preparat łagodzący przykre dolegliwości.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: