Rozstępy w ciąży i po porodzie
Myślałaś, że uda ci się ich uniknąć. Liczyłaś na dobre geny, wierzyłaś też w obietnice producentów kosmetyków. Dbałaś o siebie, ale cóż - nie udało się. Na twoim pięknym, ciążowym brzuszku oraz na skórze ud i bioder, zaczynają pojawiać się rozstępy. Czy w ogóle da się ich uniknąć? Co robić, by zmniejszyć ich widoczność?
Skąd biorą się rozstępy w ciąży i po ciąży?
Rozstępy powstają, gdy skóra jest naciągana powyżej granic swej naturalnej elastyczności. Są typowe dla szybkiego przyrostu masy ciała, ale i jej spadku. Stanowią nieodłączną częścią większości ciąż. Dotykają prawie 90% kobiet w ciąży, a u 10% są bardzo nasilone. Dlaczego tak się dzieje? Nie bez znaczenia są zmiany hormonalne i duży przyrost masy.
Podczas ciąży skóra nie ma wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do nagłych zmian. Odpowiada za to nadmiar kortyzolu, hormonu produkowanego przez korę nadnerczy, który zakłóca pracę fibroblastów i sprawia, że produkowane przez nie włókna kolagenu i elastyny są bardziej kruche i mniej odporne na rozciąganie (dlatego właśnie pękają).
W rezultacie, ponieważ skóra - zwłaszcza na brzuchu - musi się szybko rozciągnąć, a zgromadzony w tkance łącznej kolagen rozluźnia się, pojawiają się czerwone rozstępy.
reklama
Jak wyglądają rozstępy?
Najczęściej rozstępy mają układ symetryczny i występują na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach czy piersi. Pierwsze rozstępy mogą pojawić się w ciąży, ale również po porodzie.
Początkowo rozstępy będą miały różowy kolor i możesz odczuwać swędzenie skóry w miejscu, w którym się pojawią. Oprócz tego skóra bezpośrednio wokół rozstępów może dawać wrażenie, że jest cieńsza.
Na późniejszym etapie rozstępy w ciąży będą się powiększać się, zarówno stając się dłuższe, jak i szersze. Zmienią też barwę z różowego na czerwony lub fioletowy.
Po porodzie, po kilku miesiącach zaczną blednąć i staną się białe lub srebrzyste. Możesz zaobserwować, że skóra w tych miejscach wydaje się wydawać się lekko wgłębiona, czasami pomarszczona a same zmiany skórne mogą mieć nieregularny kształt lub długość.
Rozstępy mogą wyglądać zupełnie inaczej, w zależności od osoby i jej predyspozycji. Niektórzy ludzie mają po prostu kilka długich, cienkich linii, inni mają rozstępy, które są promieniste. U osób o jaśniejszej karnacji linie są początkowo czerwonawe lub fioletowe,a z czasem , tak jak pisałam stają się srebrno-białe. W przypadku osób o ciemniej karnacji rozstępy są w jaśniejsze niż naturalny kolor ich skóry.
Co przyczynia się do powstawania rozstępów?
Twoje geny w dużej mierze zadecydują, czy rozstępy się pojawią, czy będziesz szczęściarą, którą ominie ten defekt kosmetyczny. Jak powstają rozstępy?
Wiele kobiet wierzy, że rozstępy są bezpośrednio związane z przyrostem masy ciała podczas ciąży, ale to nie końca jest prawdą. Tak jak pisaliśmy, przyczyniają się do tego również zmiany hormonalne, jak i elastyczność skóry. A poza tym co jeszcze zwiększa ryzyko powstania rozstępów?
- Nadwaga i otyłość, także przed ciążą.
- Młody wiek przyszłej matki (poniżej 25. roku życia).
- Nadmierny lub zbyt gwałtowny przyrost masy ciała w ciąży.
- Predyspozycje genetyczne.
- Nieodpowiednia dieta uboga w składniki odżywcze, np. niewystarczająca podaż cynku.
- Przewlekłe choroby.
- Stosowanie miejscowych steroidów w ciąży.
- Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie rozstępów w czasie ostatniego, 3. trymestru ciąży.
reklama
Jak zapobiec rozstępom w ciąży?
Czy można uniknąć rozstępów w ciąży? Jeśli masz skłonność do rozstępów, niestety nie da się im zapobiec. Nie można ich się również całkowicie pozbyć, ale wraz z upływem czasu będą stawać się coraz mniej widoczne. Jest kilka sposobów, które możesz zastosować, żeby zadbać o swoją skórę
Dbaj o dietę i odpowiednie nawadnianie organizmu
Dbaj o dietę w ciaży - jedz mądrze dla dwojga, nie za dwoje. Nie objadaj się, ale nie chodź głodna. Postaraj się jeść regularnie wartościowe i zróżnicowane posiłki – dzięki temu zbyt dużo nie utyjesz.
Pamiętaj, by twoja dieta była bogata w cynk, który wpływa na kondycję skóry (cynk bierze udział w syntezie kolagenu) – jedz mięso (jeśli nie jesteś wegetarianką), ser, kaszę gryczaną, groch, przegryzaj pestki dyni i orzechy. Jeśli dużo i szybko przybierzesz na wadze, rozstępy mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale także na pośladkach, udach, biodrach czy piersiach.
Warto spożywać również pokarmy bogate w witaminę A (regeneruje uszkodzenia w tkance), witaminę E (ma działanie wzmacniając) i witaminę C (przyczynia się doprodukcji kolagenu i wzmacnia naczynia krwionośne) oraz krzemionkę, które pomagają w tworzeniu kolagenu i pozytywnie wpływają na kondycję skóry.
Nie zapominaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody (około 2 litrów dziennie) co jest niezbędnym czynnikiem, aby wzmocnić i nawilżyć skórę.
Prowadź aktywny tryb życia
Prowadź aktywny tryb życia – spaceruj na świeżym powietrzu, pływaj, ćwicz prenatalną jogę bądź pilates. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, a jednocześnie
Dbaj o ciało
Bierz chłodne bądź naprzemienne prysznice (zaczynaj i kończ chłodnym strumieniem), masuj ciało szorstką rękawicą lub specjalną gąbką – szczególnie starannie zadbaj o zagrożone partie ciała. Dwa razy w tygodniu zrób peeling.
Po każdej kąpieli smaruj ciało odpowiednimi specyfikami zapobiegającymi rozstępom - kremy lub balsamy (sprawdź, by były dozwolone dla kobiet ciężarnych), możesz zdecydować się na oliwkę dla niemowląt bądź zwykłą oliwę z oliwek. Kremy, balsamy i olejki nie spowodują, że rozstępy znikną, ale sprawią, że skóra stanie się gładka i elastyczna, dlatego już w ciąży zadbaj o jej kondycję.
Chociaż na rynku dostępnych jest wiele kremów do stosowania miejscowego, reklamowanych że są skuteczne i usuwają rozstępy, istnieje bardzo niewiele badań, które to potwierdzają. Ponieważ rozstępy są bliznami znajdującymi się w najgłębszej warstwie skóry, krem na rozstępy nie ma możliwości wniknąć aż tak głęboko w warstwy skóry.
Kiedy zacząć dbać o ciało, by nie pojawiły się na nim rozstępy? Najlepiej przed ciążą lub na jej początku ciąży, zanim się jeszcze pojawią. Najlepszy sposób na walkę z rozstępami to zapobiegać rozstępom. Później ich usunięcie jest właściwie niemożliwe.
reklama
Jak nawilżać skórę w czasie ciąży?
Rozstępy w trakcie ciąży to problem wielu kobiet, stąd popularność specjalistycznych produktów pielęgnacyjnych. W sklepach znajdziesz wiele kosmetyków, które mają zapobiegać ich powstawaniu. Wybieraj te, które mają oznaczenie dla kobiet w ciąży.
Dobre i bezpieczne kosmetyki na rozstępy najczęściej będą zwierać: oliwę z oliwek, masło shea, masło kakaowe, witaminę E, kwas hialuronowy czy kolagen, oleje ze słodkich migdałów, nasion jojoby czy kiełków pszenicy). Dodatkowo możesz w czasie ciąży skorzystać z dobrodziejstwa oliwy z oliwek czy oleju kokosowego.
Oliwa z oliwek - nawilża i złuszcza naskórek. Poprawia również krążenie krwi i niweluje widoczność rozstępów. Olej delikatnie wsmaruj w skórę i postaw na 30 minut, wchłonęła witaminy. Później weź prysznic.
Olej kokosowy jest pełen nasyconych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za nawilżenie i odbudowę zniszczonych komórek. Ujędrnia, nawilża i łagodzi uczucie świądu, jeśli skóra na twoim brzuchu staje się przesuszona. Pamiętaj, żeby stosować 100% olej kokosowy.
Masło kakaowe jest często stosowane w kosmetykach stosowanych w celu zapobiegania lub zmniejszania pojawiania się rozstępów. Niestety dane kliniczne nie potwierdzają jego skuteczności. W jednym z badań z udziałem 300 kobiet w ciąży, które podzielono na 2 grupy kontrolne, po zakończeniu okazało się, że u 44% kobiet, które stosowały masło kakaowe przez całą ciążę powstały rozstępy i u 55% kobiet, które stosowały placebo. Wyniki, jak widzicie, nie były istotne statystycznie.
Pamiętaj, że na pojawienie się rozstępów ma wpływ nie tylko twój tryb życia, ale i predyspozycje genetyczne. Bywa, że pomimo twoich starań i zabiegów, na skórze pojawią się czerwone pręgi. Nie martw się jednak – z czasem zbledną i przestaną być tak bardzo widoczne.
Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?
Po urodzeniu dziecka można podjąć bardziej radykalne próby pozbycia się rozstępów, a przynajmniej zmniejszenia ich widoczności. Co robić? Podstawą nadal będzie pielęgnacja skóry oraz dbanie o prawidłowe odżywianie i nawadnianie organizmu. Z pomocą przychodzą także różne zabiegi i kosmetyki.
Terapia laserowa
Laseroterapia to powszechna i sprawdzona metoda usuwania rozstępów. Działa zarówno nie tylko na świeże, ale na głębsze i starsze rozstępy. Powstające podczas zabiegu mikrouszkodzenie skóry pobudza otaczającą zdrową tkankę do wzmożonej regeneracji.
Pulsacyjny laser barwnikowy
Laser barwnikowy emituje światło, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Badania wykazują regenerację komórek - rozrost naskórka, pogrubieniem warstwy ziarnistej i skóry właściwej oraz większą liczbę firbroblastów i włókien kolagenowych.
IPL (Intense Pulse Light)
Urządzenie IPL to nielaserowe źródło światła, które .poprawia wygląd skóry zarówno na jej powierzchni, jak i w obrazie histopatologicznym
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja pomaga pobudzić tworzenie nowej warstwy skóry, uszkadzając wierzchnią warstwę. Największą różnicę obserwuje się w redukcji nowo powstałych czerwonych rozstępów (rozstępy rubrae) niż starszych, bielszych smugach (rozstępy białe).
Korzystniejsze efekty otrzymuje się łącząc mikrodermabrazję z peelingiem chemicznym. Dzięki usunięciu wierzchnich warstw naskórka preparaty lecznicze łatwiej wnikają w głąb skóry. W peelingu średniogłębokim, najczęściej stosowane są: 70% kwas glikolowy, 35% kwas trójchlorooctowy (TCA) i yellow peel plus.
Peeling kwasem glikolowym
Peeling kwasem glikolowym niestety zadziała tylko przy niewielkich rozstępach. Przywraca produkcję kolagenu w skórze, zwiększając jego elastyczność, a przez to czyniąc rozstępy mniej widoczne.
Tretinoina
Wykazano, że kremy z tretinonem (Retin-A), 20% kwasem glikolowym i 10% kwasem askorbinowym poprawiają rozstępy w 47%, w tym zmniejszają ich długość i szerokość. Naukowcy odkryli, że skóra w miejscach, w których zastosowano tretinoinę, wykazywała zwiększoną zawartość elastyny i zwiększoną grubość naskórka.
Retin-A przyspiesza odnowę skóry, jest również stosowany w produktach przeciwtrądzikowych i przeciwstarzeniowych. Retin-A nie jest bezpieczny w czasie ciąży lub karmienia piersią.
Kremy na rozstępy
Dobry krem przeciw rozstępom do stosowania po ciąży i po zaprzestaniu karmienia piersią powinien zawierać:
- Retinol: który nawilża i regeneruje tkanki sprawiając, że, skóra będzie bardziej gęsta, a rozstępy spłycone. Działa także wygładzająco i złuszczająco.
- Kolagen i elastyna: poprawiają elastyczność i regenerację skóry.
- Olej jojoba czy masło shea: odżywiają i poprawiają krążenie krwi w skórze.
- Witaminy i aminokwasy: Aminokwasy zapobiegają osłabieniu sieci kolagenowej w skórze, a witaminy poprawiają ukrwienie skóry i zwiększają elastyczność tkanki łącznej.
Jak widzisz nie ma 100% niezawodnej metody zapobiegania lub leczenia rozstępów, ale dowody wskazują, że pewne rzeczy mogą pomóc.
Bibliografia
- https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-concerns/what-are-pregnancy-stretch-marks/
- Lisa M. Cohen, George Kroumpouzos, Dermatological Signs of Internal Disease (Fourth Edition), 2009
- Keisha Buchanan, Horace M Fletcher, Marvin Reid Prevention of striae gravidarum with cocoa butter cream, Int J Gynaecol Obstet 2010
- dr hab. n. med. Barbara Zegarska, prof. UMK Rozstępy
- B. Farahnik , K. Park , G. Kroumpouzos , J. Murase f Striae gravidarum: Risk factors, prevention, and management ,Int J Womens Dermatol. 2017
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień