Dobre samopoczucie w ciąży? Dbaj o siebie
Co robić, a czego nie, by mieć dobre samopoczucie w ciąży?
Nazywam się…mama. Od kilku tygodni, a może miesięcy jestem w ciąży. Obok mojego łóżka leży sterta poradników, na ścianie powiesiłam kalendarz dla kobiet w ciąży – muszę przecież kontrolować każdy tydzień.
Mąż kupił mi taki specjalny fotel, w którym mogę wypocząć i czytać czasopisma dla przyszłych mam.
Jestem przygotowana na każdą ewentualność, wiem już wszystko o odżywianiu i pielęgnacji ciała po porodzie. Jest tego tyle, że mogłabym wydać kilkutomowe dzieło „Sztuka bycia mamą”. I co ciekawe pierwszy tom nie dotyczyłby diety, ćwiczeń i mody dla kobiet w ciąży. Pierwszy tom poświęciłabym sobie w nowej roli, sobie stojącej przed wielkim wyzwaniem, po prostu sobie…
O związkach między samopoczuciem kobiety w ciąży a rozwojem płodu napisano już wiele książek i artykułów. Nie ma więc nic odkrywczego w tezach, które głoszą konieczność dbania o dobrą formę psychiczną, unikanie stresów i nerwowych sytuacji. Często jednak zapomina się, że nie tylko dziecko czerpie korzyści z dobrego nastroju mamy, ale i ona sama. Pozytywne nastawienie i zdystansowanie się do błahych spraw, umożliwia kobiecie czerpanie jeszcze większej satysfakcji z tego okresu. Zdarza się jednak tak, że wprowadzenie i utrzymanie dobrej formy psychicznej w czasie ciąży nie jest takie łatwe, warto jednak pamiętać o kilku zasadach:
• Dbaj o siebie. Zbieraj cenne wskazówki z poradników i koleżanek, jednak pamiętaj, żeby te rady nie rządziły Twoim życiem. Postaraj się zachować zdrowy rozsądek i nie pozwól na to, aby przesądy i obiegowe opinie decydowały o Twojej aktywności lub jej braku.
• Wsłuchuj się w swoje potrzeby – próbuj je rozpoznać, nazwać, a kiedy zajdzie potrzeba nawet spisać. Być może znajdę się wśród nich takie, o których wstydzisz się mówić. Być może przyznasz się sama przed sobą, że czasami masz ochotę odpuścić, poleniuchować, a nie za wszelką cenę próbować być idealną żoną, mamą czy pracownikiem.
• Mów głośno o swoich uczuciach – tych dobrych i tych złych. Jeśli coś sprawia Ci radość, pozwól sobie na okrzyki szczęścia. Jeśli masz obawy, lęki w ciąży – podziel się nimi z bliskimi. Ciąża Cię zaskoczyła? Nie spodziewałaś się takiej rewolucji? Nie wstydź się tych uczuć, masz do nich takie samo prawo jak do euforii i nadziei.
• Bądź gotowa na zmiany i wahania nastroju. Nie czuj się winna tylko dlatego, że dzisiaj nie chce Ci się śmiać z dowcipów męża. Hormony szaleją, więc emocje również. Pamiętaj jednak, że żaden stan, nawet ciąża, nie jest usprawiedliwieniem dla krzywdzenia bliskich – jeśli więc czujesz, że masz gorszy dzień, uprzedź ich o tym, zanim „bomba zegarowa” wybuchnie.
• Pozwól sobie na chwile słabości. Nie oszukujmy się – przez te 9 miesięcy nie zawsze będziesz mamą jak z reklamy. Poranne mdłości, nieprzespana noc, osłabienie – to wszystko sprawia, że masz prawo wyglądać czasami nieco gorzej niż przy dobrej formie. Pamiętaj jednak, aby nie nadużywać swojego stanu i nie tłumaczyć nim braku troski o wygląd.
• Spróbuj zdystansować się do pewnych spraw – unikaj stresów i nieszczerych relacji. Na problemy w pracy i korki na mieście, spróbuj popatrzeć z perspektywy „co będę o tym myślała za 10 lat?”
• Pielęgnuj szczęście – szczęście swoje własne. Czy będzie to długi spacer z psem, wspólne gotowanie z mężem czy też wieczór z przyjaciółkami. Ważne jest tylko to, aby chwile te dawały Ci dużo radości i energii. A jeśli masz taką potrzebę…rozpieszczaj się. Pozwól sobie na wieczór z ulubioną herbatą i książką, kup kolorowe, szalone skarpetki… sprawiaj sobie małe przyjemności, bo przecież robisz to nie tylko dla siebie. Dobrym pomysłem jest domowa kąpiel SPA
I na koniec – wsłuchuj się w siebie. Ty sama wiesz, co dla Ciebie najlepsze, co najlepsze dla Was…
Anita Janeczek
psycholog
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień