Poznaj naczęstsze mity o miesiączce
Mity o miesiączce są powszechne i często wynikają z braku wiedzy na temat cyklu menstruacyjnego. Do najczęstszych należą przekonania, że okres oznacza nieczystość, uniemożliwia aktywność fizyczną czy wpływa na… zepsucie jedzenia. W rzeczywistości menstruacja jest naturalnym procesem biologicznym, który nie powinien ograniczać codziennego życia. Co pomaga obalać te fałszywe przekonania? Zdecydowanie edukacja.
Czym są mity o miesiączce?
Mity na temat miesiączki są bardzo różne. Wszystkie wynikają z braku wiedzy, ale i tabu wokół miesiączki. Niektóre są zdumiewające, zabawne czy niedorzeczne, a inne szkodliwe. Powodują stygmatyzację kobiet, prowadzą do obniżenia komfortu psychicznego i ograniczanie wielu możliwości (np. izolowanie od codziennych aktywności). Aby je obalać, wspierać zdrowie kobiet na każdym etapie życia oraz zapobiegać zakłamywaniu rzeczywistości, kluczowa jest edukacja. Weźmy pod lupę najczęściej powtarzane mity na temat miesiączki.
Zatrzymanie okresu oznacza, że jesteś w ciąży
Zatrzymanie okresu zawsze oznacza, że jesteś w ciąży? To MIT.
Zatrzymanie miesiączki może być objawem ciąży, ale nie musi. Okres może się także opóźnić także wskutek silnych przeżyć, zmiany klimatu, znacznego spadku wagi, infekcji, choroby czy intensywnego wysiłku fizycznego. Może to także świadczyć o zaburzeniach hormonalnych czy nadczynności tarczycy. Często dzieje się tak po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych.
Nie można zajść w ciążę podczas miesiączki
Nie można zajść w ciążę podczas miesiączki? To MIT.
Wiele osób uważa, że miesiączka daje pełną ochronę przed ciążą. Jest to błędne przekonanie. Jeśli kobieta ma krótki cykl miesiączkowy (np. 21 dni), owulacja może przypadać wcześniej, a plemniki mogą przetrwać w organizmie do 5 dni. Dlatego współżycie podczas miesiączki nie eliminuje ryzyka ciąży, zwłaszcza w przypadku braku antykoncepcji.
Według raportu na temat menstruacji przygotowanego dla Kulczyk Foundation przez firmę badawczą Difference z 2020 roku prawie 30 procent kobiet wierzy, że miesiączka jest czasem bezpiecznym, że nie można zajść w ciążę. A jak nie masz menstruacji – jesteś w ciąży.
Miesiączka oczyszcza organizm z toksyn
Miesiączka oczyszcza organizm z toksyn? To MIT.
Menstruacja nie posiada cech detoksykujących. To jedynie proces złuszczania błony śluzowej macicy, która narastała w celu potencjalnego zagnieżdżenia zarodka. Toksyny są usuwane z organizmu przez wątrobę, nerki i układ moczowy, co oznacza, że miesiączka z oczyszczaniem organizmu nie ma nic wspólnego.
reklama
Menstruacja powinna zawsze trwać 28 dni
Menstruacja powinna zawsze trwać 28 dni? To MIT.
Cykl miesiączkowy każdej kobiety jest indywidualny. Za normę uznaje się długość krwawienia w zakresie 21–35 dni. Co więcej, cykl może się różnić nawet u tej samej osoby. Wpływa na to stres, dieta, infekcje, podróże i inne czynniki.
Podczas miesiączki nie wolno uprawiać sportu
Podczas miesiączki nie wolno uprawiać sportu? To MIT.
Jeśli czujesz się dobrze, możesz uprawiać sport. Co więcej, ćwiczenia mogą nawet łagodzić bóle menstruacyjne. Podczas menstruacji możesz być aktywna fizycznie, ale ważne, by nie był to ekstremalny wysiłek (forsowanie się może bowiem nasilić krwawienie). W czasie okresu zamiast na aerobik, lepiej pójść na jogę czy pilates, a zamiast pokonywania biegiem długiego dystansu – pojeździć na rowerze.
Niektóre kobiety mogą odczuwać osłabienie lub ból, co ogranicza ich aktywność fizyczną, ale umiarkowany ruch często przynosi ulgę. Ćwiczenia pomagają zwiększyć produkcję endorfin, co może zmniejszyć bóle menstruacyjne i poprawić samopoczucie.
Podczas miesiączki nie wolno się kąpać
Podczas miesiączki nie wolno się kąpać? To zależy.
W czasie okresu musisz szczególnie dbać o higienę: podmywać się co najmniej 2 razy dziennie, używać delikatnych płynów do higieny intymnej. Unikaj jednak leżenia w wannie, zwłaszcza w gorącej wodzie. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, wzmaga wypływ krwi. W rezultacie może to wywołać silniejsze krwawienie, pojawia się ryzyko krwotoku i omdlenia. W tych dniach zatem bardziej wskazany jest chłodny prysznic niż gorąca kąpiel w wannie.
Nieregularne miesiączki są objawem choroby
Nieregularne miesiączki są objawem choroby? I nie, i tak.
Wiele zależy od wieku. Nieregularne miesiączki u młodych dziewcząt, które miesiączkują od niedawna lub kobiet w okresie okołomenopauzalnym mogą być normalne - nie są niczym niezwykłym. Jednocześnie u kobiet w wieku rozrodczym najczęściej zwiastują kłopoty. Zwykle przyczyną są zaburzenia hormonalne (nadmiar prolaktyny, niski poziom progesteronu w drugiej połowie cyklu). Inne powody to przewlekłe zakażenie bakteryjne, zespół policystycznych jajników (PCOS), mięśniaki macicy, torbiele jajnika czy niewydolność nerek.
reklama
Obfite miesiączki są kłopotliwe, ale niegroźne
Obfite miesiączki są kłopotliwe, ale niegroźne? To MIT.
Obfite miesiączki to nie tylko kwestia dyskomfortu, jaki możesz odczuwać. W czasie menstruacji kobieta traci średnio około 30-70 ml krwi (oznacza to zmianę tamponów lub podpasek 3–6 razy w ciągu doby). Niekiedy jednak zdarza się, że straty krwi są dużo większe (utrata krwi wzrasta do 80 ml, zużywasz co najmniej 10 podpasek dziennie). Konsekwencją takiego stanu jest utrata sporej ilości żelaza, co może doprowadzić do anemii wskutek jego niedoboru, a także innych komplikacji zdrowotnych. Ponieważ bardzo obfite miesiączki są traktowane jako zaburzenia miesiączkowania, mogące prowadzić do niedokrwistości, powinny być skonsultowane z lekarzem.
Krew miesiączkowa jest brudna i pełna bakterii
Krew miesiączkowa jest brudna i pełna bakterii? To MIT.
Krew miesiączkowa jest aseptyczna. Sytuacja zmienia się, gdy zaczyna się rozkładać. Wówczas, tak samo jak każda inna wydzielina czy krew na tkaninie, może brzydko pachnieć.
Bolesne miesiączki są wywołane wadami w budowie macicy
Bolesne miesiączki są wywołane wadami w budowie macicy? I prawda, i fałsz.
Ból miesiączkowy mogą wywoływać anomalie rozwojowe macicy, takie jak tyłozgięcie, nadmierne przodozgięcie, niedorozwój macicy czy wąski kanał szyjki macicy. Często jednak bywają wywołane przez inne przyczyny: zaburzenia hormonalne, zapalenie jajników, mięśniaki macicy, stany zapalne, endometriozę, niedoczynność tarczycy, a także prostaglandyny w macicy (odpowiadają za skurcze w podbrzuszu). Nie zawsze są związane z wadami budowy macicy.
W czasie miesiączki nie można uprawiać seksu
W czasie miesiączki nie można uprawiać seksu? To MIT.
Jeśli chodzi o seks w czasie okresu, nie ma medycznych przeciwwskazań. To kwestia indywidualnych preferencji i komfortu partnerów. Należy tylko szczególnie dbać o higienę pamiętając, że w trakcie menstruacji szyjka macicy jest otwarta, przez co szybko może dojść do zakażenia.
- Wiele przesądów na temat krwi miesiączkowej, pochodzących z antyku utrzymało się w dobie średniowiecza, umocowanych w doktrynie religijnej epoki, zgodnie z którą kobieta była istotą słabszą, bardziej grzeszną i niedoskonałą w porównaniu z mężczyzną.
Biskup Sewilli z VI/VII w., Izydor, który nazwał kobiety „miesiączkującymi zwierzętami”, krew miesięczną uznawał za na tyle niebezpieczną, że trawa od niej więdła, wino kwaśniało, drzewa traciły owoce, żelazo pokrywało się rdzą, a psy dostawały wścieklizny. Wierzono również, że członek w kontakcie z krwią miesięczną ulega spaleniu, a krew miesiączkowa może zabić mężczyznę. Surowo zakazywał z tej przyczyny współżycia w czasie miesiączki św. Rajmund z Penyafortu (XI/XII w.), generał zakonu dominikanów, uważany za ojca prawodawstwa kościelnego. Jeśli jakimś cudem ryzykant przeżyłby stosunek i doszłoby do poczęcia, wierzono, że dziecko na pewno będzie opętane, zdeformowane, chorowite, a w najlepszym przypadku... rude. Tomasz z Akwinu przestrzegał w XIII w., że mężczyźni powinni „trzymać się z dala” od miesiączkujących żon, aby nie począć słabych, ślepych, niewydarzonych czy skażonych trądem dzieci. [2]
reklama
Kobieta podczas miesiączki nie może gotować lub piec, bo "zepsuje jedzenie"
Kobieta podczas miesiączki nie może gotować lub piec, bo "zepsuje jedzenie"? To MIT.
Owa myśl pochodzi z dawnych wierzeń, w których menstruacja była postrzegana jako stan nieczystości. W rzeczywistości miesiączka nie ma żadnego wpływu na jedzenie. Kobiety mogą gotować, piec i wykonywać inne domowe obowiązki bez obaw, że ich stan wpłynie na jakość potraw. Dlaczego podczas miesiączki nie wychodzi ciasto? Przyczyną może być ból brzucha i towarzyszące okresowi rozdrażnienie, brak koncentracji i kiepskie samopoczucie.
Według raportu na temat menstruacjiprzygotowanego dla Kulczyk Foundation przez firmę badawczą Difference z 2020 roku ponad 20 procent badanych kobiet wierzy, że podczas miesiączki nie powinno się piec ciast czy kisić ogórków. Długa jest lista rzeczy, których – według przekazywanych ustnie legend i mitów – podczas okresu nie wolno. Na liście są m.in.: uprawianie sportu, opalanie się (grozi krwotokiem i plamami na skórze), chodzenie do dentysty (bo bardziej boli, a krew gorzej krzepnie), mycie się (bo przenosi się wówczas bakterie z krwi), branie ciepłych kąpieli (grozi krwotokiem i rozrzedzeniem krwi), pływanie w basenie (można się czymś zarazić), farbowanie włosów, picie alkoholu.
Podczas miesiączki nie należy chodzić do fryzjera
Podczas miesiączki nie należy chodzić do fryzjera? Hm… Choć nie ma naukowych dowodów, które by to potwierdzały (fryzura nie zależy od fazy cyklu menstruacyjnego), fryzjerki twierdzą, że to prawda.
Co ciekawe, nie ma to związku z rozdrażnieniem czy chandrą, która często towarzyszy kobietom podczas okresu. Winą za słaby skręt, niepokorność fryzury czy kiepskie przyjmowanie farby przez włosy specjalistki od fryzur obarczają skórę głowy, która wydziela w tych dniach więcej łoju oraz przemiany biochemiczne, jakim ulegają włosy.
Kto wymyślil okres u kobiet?
Temat mitów o miesiączce chciałabym zakończyć słowami antropolożki kultury Agnieszki Bukowczan-Rzeszut:
Termin miesiączka nie budzi już żadnych nieprzyjemnych skojarzeń, a samo zjawisko miesiączki nie ma już przed lekarzami tajemnic. Nie oznacza to, że wszystkie przesądy i mity, a także obecne przez wieki zakazy i nakazy odeszły już w mroki historii.
Wciąż można spotkać poglądy o tym, że podczas miesiączki nie powinno się ćwiczyć, chodzić na basen, kąpać w morzu czy w rzece. Obecne są stosowane w mowie codziennej, ale i gabinetach lekarskich eufemizmy, spotyka się szowinistyczne żarty z kobiet, mające uzasadniać ich zachowanie nierównowagą emocjonalną związaną z nadchodzącym miesiączką. Nadal pokutuje wiara w to, że seks w trakcie okresu grozi chorobami, a kobieta powinna dokładać wszelkich starań w życiu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym, aby podczas „tych dni” nikt niczego u niej nie zauważył.
Być może w niedalekiej przyszłości z naturalnego i dobrze poznanego zjawiska zostanie wreszcie zdjęte piętno „klątwy Ewy”, a dziewczęta i kobiety będą mogły mówić o swoim zdrowiu i ciele, a także prosić o pomoc bez uczucia wstydu czy poniżenia. [2]
Bibliografia
- „Menstruacja”. Raport z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego dla Kulczyk Foundation przez firmę badawczą Difference, Warszawa, luty 2020.
- Klątwa Ewy. O historii rozumienia menstruacji
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień