Dieta a anemia

Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019
Dieta a anemia

Anemia to częsta przypadłość kobiet, zwłaszcza tych w okresie przed menopauzą. Dotyczy nie tylko młodych, szczupłych dziewcząt, ale może dotknąć każdą kobietę. Jeśli czujesz się senna, mimo że się wysypiasz, nie masz na nic siły, może również zauważyłaś, że wypadają Ci włosy a cera jest blada, to są to pierwsze objawy anemii. Jak sobie z nią radzić? Przeczytaj kilka wskazówek.

Czym jest anemia?
Anemia inaczej niedokrwistość ma wiele przyczyn nie zawsze wina leży w złej diecie, jednak najczęstszym powodem anemii jest niedobór składników diety takich jak: żelazo lub witamina B12, które uczestniczą w budowie czerwonej krwinki. Jeśli spożywasz produkty ubogie w te składniki dochodzi do zmniejszenia ilości krwinek czerwonych lub ich objętości i pojawiają się takie problemy jak: bladość powłok skórnych, nadpobudliwość, zaburzenie koncentracji, brak łaknienia, drażliwość, często również pogarsza się kondycja włosów, skóry i paznokci. Anemią najbardziej zagrożone są kobiety, które mają obfite miesiączki, nieurozmaiconą dietę, intensywnie się odchudzają lub zmieniły dietę na wegetariańską.

Sposób na anemię

reklama

Żelazo i witamina B12
W zależności od tego jaki rodzaj anemii zostanie zdiagnozowany prze lekarza należy dietę wzbogacić w żelazo lub w witaminę B12. Produkty bogate zarówno w żelazo jak i witaminę B12 to produkty zwierzęce (mięso, ryby, wędliny, nabiał). Żelazo owszem znajduje się również w produktach roślinnych (w przeciwieństwie do wit. B12, która występuje tylko w produktach zwierzęcych) jednak jest zdecydowanie słabiej przyswajalne.

Istnieją związki, które mogą poprawić przyswajalność żelaza z produktów roślinnych a są nimi: kwas askorbinowy (wit. C), sorbitol, fruktoza, aminokwas lizyna, laktoza. Zatem najlepsze przyswajanie żelaza uzyskasz jedząc, produkty mięsne z surówkami lub owocami, jak również produkty zbożowe np. kasze, płatki śniadaniowe z produktami mlecznymi. Jeśli zażywasz tabletki z żelazem koniecznie popijaj je sokiem pomarańczowym bogatym w witaminę C. W przypadku anemii z niedoboru witaminy B12, należy wprowadzić do diety więcej tłustych produktów mlecznych (sery, jogurty, maślanki, mleko) oraz mięso różnego pochodzenia.

Kwas foliowy
Ta witamina również bierze udział w produkcji krwinek czerwonych, dieta bogata w produkty zawierające foliany zabezpieczy Cię przed anemią. Najlepsze źródła kwasu foliowego to: wątróbka, drożdże piekarskie, zielone warzywa, rośliny strączkowe, soja. Możesz również profilaktycznie zażywać preparaty zawierające kwas foliowy w dawce 0,4 mg na dobę.

Błonnik pokarmowy
Czasami, jeśli dieta jest bardzo bogata w błonnik pokarmowy, dotyczy to zwłaszcza osób, które spożywają preparaty zawierające błonnik i dodatkowo jedzą produkty wysokobłonnikowe jak kasze, pełnoziarniste pieczywo, nasiona strączkowe, warzywa, wówczas może dojść do sytuacji, w której nadmiar błonnika ograniczy wchłanianie niektórych substancji w tym żelaza. Dlatego stosując błonnik pokarmowy należy bardzo przestrzegać dawkowania, objawy takie jak zaparcia, bóle brzucha, uczucie wzdęcia przy stosowaniu błonnika świadczą o jego zbyt dużej ilości.

reklama

 

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: