Co warto wiedzieć na temat bliźniąt

Ostatnie zmiany: 14 października 2024
Co warto wiedzieć na temat bliźniąt

Bliźnięta - fenomen natury, podwójne szczęście, ale i podwójna troska. Przez wieki i we wszystkich kulturach traktowane ze szczególną uwagą, zachwytem, ale i podejrzliwością. Co warto wiedzieć?


Oto garść informacji dotyczącej rozwoju i życia bliźniąt.

Ciążę bliźniaczą tak jak każdą ciążę mnogą traktuje się jak ciążę podwyższonego ryzyka, tak więc:  

przyszłą mamę czeka większa troskliwość lekarza i co za tym idzie częstsze wizyty w gabinecie lekarskim,

bliźnięta przychodzą na świat często przed terminem, dlatego wcześniej trzeba przygotować się na ich przybycie

W wyniku rozwiązania ciąży bliźniaczej przychodzą na świat bliźnięta jedno- lub dwujajowe. 

Bliźnięta jednojajowe

rozwijają się w wyniku podziału jednej komórki jajowej, zapłodnionej przez jeden plemnik. Są one identyczne i podobne do siebie nie tylko zewnętrznie. W wielu badaniach udowodniono, że bliźnięta jednojajowe obok identycznego płci i wyglądu cechują także podobne zainteresowania, nawyki, iloraz inteligencji, a nawet poglądy polityczne. (2)

reklama

Bliźnięta dwujajowe 

powstają w wyniku jednoczesnego wytworzenia przez jajniki dwóch komórek jajowych, a następnie zapłodnienia ich przez dwa różne plemniki. Są podobne do siebie tak jak zwyczajne rodzeństwo, gdyż ich materiał genetyczny jest zupełnie inny - mogą więc być różnej płci. Zawsze maja osobne worki owodniowe i łożyska. 

Bliźnięta syjamskie

rodzą się statystycznie raz na 100 tysięcy porodów. To jakby nie rozdzielone bliźnięta jednojajowe - zapłodnione jajo nie dzieli się, jak to jest normalnie, między 3 -7 dniem po zapłodnieniu, ale dopiero po około 12- 14 dniach. Rozdzielenie to jest wówczas niecałkowite i na świat przychodzą dzieci zrośnięte ze sobą różnymi częściami ciała, mające nie rzadko wspólne organy wewnętrzne. 

Karmienie

Właściwie każda mama jest w stanie wykarmić bliźniaki piersią. Jest to w ich przypadku szczególnie ważne, bo mogą być one mniej odporne i słabsze niż dzieci z ciąż pojedynczych. Karmiąc na żądanie może zdarzyć się, że jedno z dzieci je dłużej i częściej, ale nie jest to powód do niepokoju. Możliwe jest jednoczesne karmienie piersią obojga dzieci tzw. sposobem "spod pachy". Inną metodą jest karmienie obojga dzieci w pozycji klasycznej (wtedy nóżki krzyżują się z przodu), lub jedno dziecko karmi się z pozycji klasycznej, a drugie spod pachy. 

Charakterki;-)

Nie ma czegoś takiego jak typowa, czy przeciętna para bliźniaków, dlatego trudno jest uogólniać. Niektóre maluchy rodzą się z bardzo niską wagą urodzeniową, co stwarza specyficzne problemy dotyczące opieki. Inne natomiast tak różnią się wagą i wzrostem, że jedno pielęgnuje się jak wcześniaka, drugie zaś jak noworodka donoszonego. Jeszcze inne bliźniaki rodzą się o czasie i bez żadnych komplikacji. 

reklama

Bliźnięta uwielbiają przebywać blisko siebie - już od pierwszych chwil życia są obok siebie, przytulają się, grzeją wzajemnie, razem się śmieją i płaczą. 

Każde z dzieci rozwija się własnym tempem i w czasie właściwym dla siebie osiąga różne sprawności - na przykład: jedno z dzieci zaczyna już sprawnie dreptać, a dla drugiego to dopiero początek poruszania się na nogach. 

Co dwie głowy to nie jedna- bliźniaki bardzo wcześnie rozpoczynają wzajemną współpracę. Razem potrafią osiągnąć i dosięgnąć do tego, co nie byłoby osiągalne dla jednego malucha: książki na wyższej półce, szafki w kuchni to dla nich żaden problem. Od najmłodszych lat wspierają  się i sobie pomagają.

Ważne jest aby dbać o rozwój indywidualnych cech u dzieci - każde z nich powinno czuć, że jest odrębną, wartościową jednostką - dlatego raczej nie poleca się kupowania malcom tych samych zabawek, identycznych ubrań. Choć bliźniaki, wyglądają zabawnie ubrane identycznie, jednak o wiele lepsze dla rozwoju ich osobowości jest podkreślanie ich indywidualności. W pewnym okresie życia  dzieci będą chciały ubierać się tak samo - wówczas nie trzeba im tego zabraniać. 

Bliźnięta są bardziej podatne wady wrodzone i choroby naczyniowe, które wcześniej zagrażają ich życiu, od dzieci z ciąż pojedynczych. 

Wyniki badań brytyjskich naukowców dowiodły, że rak sutka znacznie rzadziej występuje u kobiet, które urodziły bliźniaki, niż u tych mam, które urodziły dzieci pojedyncze. Poziom zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie ciąży jest wyższy przy ciąży bliźniaczej. Zmiany te dają pewną ochronę przed rakiem sutka. (3) 

Literatura:

Eisenberg A., Murkoff H.E., Hathaway S.E., W oczekiwaniu na dziecko, Rebis, Poznań, 1997 

reklama

Wright L., Bliźnięta - tajemnica tożsamości, Wyd. Literackie, Kraków, 1999

Twoje Dziecko, 1/2000

mgr Agnieszka Musiał

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: