Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego to sytuacja, w której test wskazuje na obecność ciąży (dwie kreski lub wynik pozytywny), mimo że kobieta w ciąży nie jest. Może to wynikać z nieprawidłowo wykonanego badania czy przeterminowanego lub wadliwego testu, ale i obecności hCG z powodu ciąży biochemicznej, obecności guzów czy działania leków zawierających hCG. W przypadku wątpliwości warto powtórzyć test lub skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badanie krwi lub USG. 

Co oznacza fałszywie dodatni wynik testu ciążowego?

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego to sytuacja, w której test wskazuje na obecność ciąży (dwie kreski lub wynik pozytywny), mimo że w rzeczywistości nie doszło do zapłodnienia. Tego typu sytuacje są stosunkowo rzadkie, ale mogą się zdarzyć - i to z wielu różnych powodów.

Domowe test ciążowe mają około 95% skuteczności. Zdarza się więc, że pokazują ciążę, chociaż jej nie ma. Oto kilka najczęstszych powodów, które mogą sprawić, że test będzie fałszywie dodatni.

reklama

Nieprawidłowe wykonanie testu 

Za fałszywie dodatni wynik testu ciążowego może odpowiadać odczytanie wyniku po zbyt długim czasie (po upływie zalecanego czasu może pojawić się tzw. linia parowania, która wygląda jak druga kreska wskazująca ciążę) czy zanieczyszczenie próbki moczu (wynik może zafałszować obecność krwi lub białka w moczu).

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do testu. Jeżeli w wyznaczonym przez producenta czasie na teście pojawi się tylko linia kontrolna (brak ciąży), poczekaj maksymalnie 5 minut. Po tym czasie bowiem, jeśli wynik się zmieni, może to być reakcja na zachodzące zmiany chemiczne.

Uszkodzony lub przeterminowany test ciążowy

Za fałszywy wynik może odpowiadać przeterminowany test (wówczas reagenty mogą stracić skuteczność, co prowadzi do błędnych wyników). Zdarza się też, że test jest wadliwy (źle wykonany, nieodpowiednio przechowywany czy transportowany).

Zawsze przed wykonaniem testu sprawdź datę ważności, zwłaszcza jeśli starasz się od kilku miesięcy i kupiłaś na wszelki wypadek kilka testów. 

Obecność hormonu hCG z innych powodów

Test ciążowy wykrywa obecność hormonu hCG w moczu, który pojawia się w organizmie kobiety po zapłodnieniu. Zdarza się jednak, że za obecność gonadotropiny kosmówkowej (inaczej Beta-HCG), która jest ściśle związana z ciążą, odpowiadają inne sytuacje. To na przykład:

 

  • Ciąża biochemiczna, czyli wczesne poronienie, które mogło wystąpić, zanim ciąża została potwierdzona przez lekarza (przed upływem jej 6 tygodnia). W większości przypadków kobiety nawet nie są świadome, że doszło do zapłodnienia.
  • Zespół resztkowego hCG. Poziom hCG w organizmie może być podwyższony przez kilka tygodni po poronieniu, porodzie lub usunięciu ciąży.
  • Guzy lub inne schorzenia: wzrost poziomu hCG mogą powodować niektóre nowotwory, takie jak zaśniad groniasty, rak endometrium, guz jajnika lub przysadki,  .
  • Leki zawierające hCG stosowane np. w leczeniu niepłodności, mogą prowadzić do fałszywie dodatnich wyników.
  • Leki hormonalnei inne leki, na przykład stosowane przeciwko alergii, bezsenności, czy przeciwlękowe.

Menopauza

Menopauza i dodatni wynik ciążowy? A jednak. Gonadotropina kosmówkowa jest zwykle uważana za hormon ciążowy, choć nawet kobiety, które nie są w ciąży wytwarzają jej niewielkie ilości. Zdarza się, że kobiety przechodzące menopauzę często mają wyższy poziom hCG niż kobiety w okresie rozrodczym i wtedy wynik testu może być niezłym (chwilowym) zaskoczeniem.

Co robić w przypadku fałszywie dodatniego wyniku?

Jeśli podejrzewasz, że test dał fałszywy wynik (dodatni, ale i ujemny, choć podejrzewasz ciążę), powtórz badanie za kilka dni. Użyj nowego testu innej marki lub wykonaj badanie krwi w laboratorium (poziom hCG), które jest bardziej precyzyjne niż testy domowe.

Jeśli masz wątpliwości bądź wynik testu ciążowego jest niejasny, warto skonsultować się z ginekologiem, który pomoże ustalić, co dokładnie się dzieje. Badanie ginekologiczne i USG pozwala na potwierdzenie obecności ciąży lub wykluczenie innych przyczyn.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: