Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego
Domowe test ciążowe mają około 95% skuteczności. Zdarza się więc, że pokazują ciążę, chociaż jej nie ma. Oto sześć powodów, które mogą sprawić, że test będzie fałszywie dodatni.
Ciąża chemiczna lub biochemiczna
To rodzaj wczesnej ciąży, która została w sposób naturalny utracona. Poronienie odbywa się zanim ciąża stanie się widoczna w badaniu USG, natomiast może się chwilowo "ujawnić" jeśli użyjesz jednego z wrażliwych testów ciążowych. Najczęściej wczesne poronienia są wynikiem genetycznie nieprawidłowych ciąż. W większości przypadków kobiety nawet nie są świadome, że doszło do zapłodnienia.
Minuty, które mają znaczenie
Postępuj zgodnie z instrukcją testu, bo możesz zobaczyć coś, czego nie ma. Jeżeli w wyznaczonym przez producenta czasie na teście pojawi się tylko linia kontrolna (brak ciąży), to poczekaj maksymalnie 5 minut. Po tym czasie, jeśli wynik się zmieni może być reakcją na zachodzące zmiany chemiczne.
reklama
Test może być uszkodzony
Sprawdź datę ważności przed zakupem. Jeżeli o ciążę starasz się od kilku miesięcy i kupiłaś na wszelki wypadek kilka testów, za każdym razem sprawdź, czy nadal możesz ich użyć. Czasami może się okazać, że test jest po prostu wadliwy, więc jeśli podejrzewasz ciążę a wynik tego nie potwierdza na wszelki wypadek zrób ponownie badanie.
Bierzesz leki
Niektóre leki mogą zmieniać wyniki testu, szczególnie jeśli jesteś w trakcie leczenia bezpłodności. Czasami w taki sposób mogą też zadziałać leki przeciw alergii, bezsenności, czy przeciwlękowe.
reklama
Zwiastun choroby
Wynik dodatni testu może być spowodowany przez zaśniad groniasty lub raka endometrium. Na szczęście obie choroby występują rzadko.
Menopauza
Menopauza i dodatni wynik ciążowy? A jednak. Gonadotropina kosmówkowa jest zwykle uważana za hormon ciążowy, choć nawet kobiety, które nie są w ciąży wytwarzają jej niewielkie ilości. Zdarza się, że kobiety przechodzące menopauzę często mają wyższy poziom hCG niż kobiety w okresie rozrodczym i wtedy wynik testu może być niezłym (chwilowym) zaskoczeniem.
Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży powtórz badanie za kilka dni. Może warto zrobić je w laboratorium analitycznym, tam test będzie miał większą dokładność.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień