Poród kleszczowy
Około 5% porodów odbywających się siłami natury kończy się interwencją lekarza, który podczas porodu zabiegowego używa próżnociągu ginekologicznego lub kleszczy. Na czym polega poród kleszczowy i czy jest się czego obawiać?
Co to są kleszcze położnicze?
Kleszcze położnicze to instrument położniczy, używany podczas porodów zabiegowych. To dwie metalowe, wygięte łyżki, którymi ginekolog chwyta (delikatnie) główkę dziecka po to, by przesuwać malucha w stronę wyjścia, do ujścia pochwy.
Współczesne kleszcze położnicze to tzw. kleszcze wyjściowe, które nie mają zbyt wiele wspólnego z tymi, które straszą w opowieściach naszych babek. Ówczesnych kleszczy wysokich, które wkładano głęboko do kanału rodnego, dziś się już nie stosuje.
Kleszcze i próżnociąg są narzędziami niezbędnymi przy komplikacjach porodowych – ratują zdrowie i życie.
reklama
Kiedy się stosuje kleszcze porodowe?
Kleszcze porodowe stosuje się, gdy poród siłami natury jest już bardzo zaawansowany (główka dziecka znajduje się w dolnym odcinku kanału rodnego, co oznacza, że dziecko nie ma wyjścia) i nie można przeprowadzić cesarskiego cięcia, a matka nie ma siły przeć bądź zdrowie jej (np. ryzyko odklejenia siatkówki czy wady serca) lub dziecka (zwolnione tętno płodu, ryzyko niedotlenienia płodu) są zagrożone. Powodem może być także niesprzyjające położenie główki dziecka (użycie kleszczy pozwala obrócić dziecko, gdy jest ono nieprawidłowo położone).
Jak działają kleszcze?
Chociaż podczas porodu zabiegowego nie ma zbyt wiele czasu na wyjaśnienia, lekarz musi poinformować pacjentkę o tym, co się będzie działo.
Poród kleszczowy ma kilka etapów: najpierw kobietę się znieczula – zewnątrzoponowo (jeśli czas na to pozwala) bądź miejscowo. Konieczne jest cewnikowanie oraz wykonanie nacięcia krocza (żeby droga dojścia do dziecka była szeroka). Lekarz wsuwa do kanału rodnego najpierw jedną, potem drugą łyżkę. Gdy obie obejmą główkę dziecka, kleszcze się zwierają. Podczas 2-3 skurczów, w ich tempie, lekarz przesuwa dziecko do ujścia pochwy.
Podczas porodu zabiegowego z użyciem kleszczy kobieta musi przyjąć pozycję leżącą – jak do badania ginekologicznego (zsunąć się na brzeg łóżka, a nogi oprzeć na podpórkach).
reklama
Kiedy się stosuje kleszcze, a kiedy próżnociąg?
To, czy lekarz stosuje kleszczy czy próżnociąg, zależy od stopnia zaawansowania porodu i umiejscowienia dziecka w kanale rodnym. I tak:
- kleszcze porodowe stosuje się, gdy główka dziecka znajduje się nisko w kanale rodnym,
- próżnociąg stosuje się, gdy główka dziecka weszła już do kanału rodnego, ale jest jeszcze stosunkowo wysoko.
Powikłania po porodzie zabiegowym
Po porodzie z użyciem kleszczy lub próżnociągu mogą się zdarzyć powikłania. Częściej dotykają one dziecko niż matkę. O ile w przypadku kobiety może dojść do bardziej rozległych urazów krocza, macicy i pochwy, a okres połogu przedłuża się, o tyle w przypadku dziecka mogą wystąpić:
- otarcia naskórka, krwiaki, zadrapania, lekkie obrzmienia,
- krwawienie wewnątrzczaszkowe (trzeba wykonać USG przezciemiączkowe, by wykluczyć uszkodzenia mózgu),
- uszkodzenie splotu ramiennego (wymagana jest wówczas rehabilitacja).
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień