40. tydzień ciąży

W ostatnim planowym tygodniu ciąży twoje dziecko jest gotowe do przyjścia na świat. Sprawdź, jakie są objawy porodu i pamiętaj, że masz prawo być zmęczona

40. tydzień ciąży

W 40. tygodniu ciąży Twoje dziecko jest w pełni rozwinięte i gotowe do narodzin. Waży między 3 a 4,5 kg i mierzy od 48 do 53 cm. Jego kości są już twarde, z wyjątkiem czaszki, która pozostaje miękka i elastyczna, aby ułatwić poród​. Twoje ciało przechodzi ostatnie przygotowania do porodu. Szyjka macicy jest całkowicie dojrzała, co oznacza, że jest miękka i skrócona. Możesz odczuwać intensywny ucisk w miednicy oraz skurcze, które stają się regularne i bolesne, co jest oznaką zbliżającego się porodu​

Pamiętaj, że tylko 5% kobiet rodzi dokładnie "w terminie". Około 50% będzie mieć swoje dzieci między 39. a 41. tygodniem, a nawet do 88% z nas, między 38. do 42. tygodniem. 6 do 7% dzieci urodzi się przedwcześnie (przed 37. tygodniem).

Twoje dziecko w 40. tygodniu ciąży

W 40 tygodniu ciąży twoje dziecko jest gotowe do narodzin. Powoli przygotowuje się, aby przedostać się przez kanał rodny na zewnątrz. Jeśli umiejscowione jest główką do dołu, jego nóżki są podciągnięte do klatki piersiowej a kolanka znajdują się przed jego noskiem.

Kości głowy dziecka są miękkie i elastyczne, aby ułatwić proces wydostawania się przez kanał rodny. Twoje dziecko będzie nadal kopać i się kręcić choć będziesz to odczuwać w niższej partii brzucha. Szybki przepływ krwi przez pępowinę utrzymuje ją napiętą, co zapobiega jej zaplątaniu.

Podczas tych kilku ostatnich miesięcy Twój maluch miał okazję przyzwyczaić się do pojawiających się od czasu do czasu skurczy macicy (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa), które podczas porodu staną się dużo silniejsze i pozwolą mu wydostać się na świat.  Przeciętny noworodek ma ok. 50 cm długości. Waga dziecka to ok. 3,5 kg. Jego główka ma około 10 cm. średnicy.

Jak na USG wygląda płód w 40. tygodniu ciąży

Co się dzieje z organizmem kobiety w 40 tygodniu ciąży?

W 40. tygodniu ciąży organizm kobiety przygotowuje się do porodu. Szyjka macicy dojrzewa, skraca się i mięknie, co jest kluczowe dla porodu. Może dojść do wydzielania czopu śluzowego, co sygnalizuje zbliżający się poród​. Wiele kobiet odczuwa zwiększony nacisk w miednicy i bóle związane z naciskiem główki dziecka na nerwy​.

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą stać się bardziej regularne i bolesne, przechodząc w skurcze porodowe. Macica osiąga maksymalne rozmiary, a brzuch jest duży i ciężki​​. Hormony, takie jak relaksyna, rozluźniają więzadła i stawy miednicy, co ułatwia poród, ale może powodować dyskomfort w dolnej części pleców​ (American Pregnancy Association)​.

Warto monitorować ruchy dziecka i być w kontakcie z lekarzem, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i dziecku.

Pewnie już od jakiegoś czasu czujesz zmiany w aktywności płodu. Więcej rozpychania się i kręcenia, a mniej kopania. Coraz częściej masz prawo odczuwać dyskomfort i ból w okolicy miednicy, bóle pleców i trudności z zasypianiem. Nie tylko dziecko czuje coraz intensywnej skurcze Braxtona-Hicksa. Dla ciebie mogą jednak być bolesne, więc staraj się ćwiczyć techniki oddechowe. Po obniżeniu brzucha poczujesz, że łatwiej ci oddychać, jednak twój pęcherz będzie częściej dopominał się wizyt w toalecie.

W 40 tygodniu ciąży masz prawo czuć się już bardzo zmęczona, rozdrażniona i zniecierpliwiona. Te wszystkie emocje są zupełnie naturalne. Jeżeli w jakimkolwiek momencie coś cię zaniepokoi - brak skurczy czy twardy brzuch - koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń do szpitala. Zresztą w 40 tygodniu ciąży lekarz zapewne poprosi cię, abyś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG, żeby kontrolować stan twój i dziecka. Podczas wizyt postaraj się zadać mu nurtujące cię pytania.

Czy to już poród? - film

Na pytania o początek porodu odpowiada dr n. med. Tomasz Zając.

Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznasz?

Niektóre z objawów mogą wcale nie wystąpić, albo bardzo delikatnie, jednak podamy je wszystkie żebyś była przygotowana. Nie powinien ci spędzać snu z powiek brak oznak porodu - ten wielki dzień z pewnością nadejdzie, a tonie nie uda się tego przegapić.

Odejście czopu śluzowego

W pewnym momencie może się pojawić więcej upławów, jest to związane z gotowością szyjki macicy do otwarcia podczas zbliżającego się porodu. Czop śluzowy może zostać wydalony zarówno kilka dni przed rozpoczęciem porodu, a czasem dopiero w momencie odejścia wód płodowych. Jeżeli wydzielina jest lekko różowa lub pojawiają się w niej pasemka krwi poród odbędzie się najprawdopodobniej w ciągu doby.

Odejście wód płodowych

Może nastąpić gwałtownie (chluśnięcie) lub powolnie (wyciekanie). Jeżeli masz wrażenie, że wody zaczynają odchodzić koniecznie zgłoś się do szpitala, nawet jeśli nie towarzyszą temu inne objawy zbliżającego się porodu. Lekarz sprawdzi, czy rzeczywiście odchodzą ci wody płodowe, czy jest to wyciek moczu, który może się zdarzać pod koniec ciąży. Dla pewności zanim ruszysz do szpitala możesz założyć podpaskę i obserwować kolor płynu. Oczywiście wody płodowe nie muszą odejść przed porodem.

Przeczytaj też, co zrobić, kiedy odeszły Ci wody płodowe, a nie masz skurczów.

Często pęcherz płodowy przebija położna w trakcie porodu.

Biegunka, rozstrój żołądka, mdłości

Przed wystąpieniem akcji porodowej organizm w naturalny sposób dąży do oczyszczenia się. Sensacje te mają na celu uwolnienie ciała od napięcia oraz usunięcia wszelkich przeszkód, które mogłyby utrudniać główce dziecka w przechodzeniu przez kanał rodny. Często biegunce towarzyszą bóle, które są podobne do menstruacyjnych.

Zmiany nastroju

Możesz być pobudzona i pełna energii, bądź wręcz przeciwnie – oszołomiona i zirytowana. Mogą pojawić się o dreszcze, bóle głowy, kołatanie serca.

Skurcze macicy, ból brzucha i okolicy krzyża

W miarę upływu czasu stają się coraz częstsze, regularne i mocniejsze. Mogą powodować bolesność w podbrzuszu (niektóre mamy mówią, że ból był "jak na okres") lub uporczywy, tępy ból w plecach, udach, pachwinach. To główka dziecka, która wstawiła się w kanał rodny uciska na nerwy.

Ciąża po 40. tygodniu – kiedy stanie się przenoszoną czy przeterminowaną?

Jeśli dziecko nie rodzi się w wyznaczonym terminie to stan ten mamy nazywają często "ciążą przeterminowaną" lub "ciążą przenoszoną". Jednak te nazwy mają zupełnie inne znaczenie. Ciąża przeterminowana określa jedynie sytuację, kiedy dziecko nie urodziło się w wyznaczonym terminie. Druga nazwa jest związana z sytuację patologiczną, w której życie dziecka jest zagrożone.

O ile ciąża przeterminowana jest częstym zjawiskiem, bo poród w terminie (jak już pisaliśmy powyżej) odbywa się jedynie w 5% ciąż, o tyle ciąża przenoszona musi być monitorowana, a poród często wywoływany. Jeśli miną 42 tygodnie ciąży i nie rozpoczynają się skurcze, każda przyszła mama musi bezwzględnie pojawić się w szpitalu.

Podczas wizyty lekarz zmierzy obwód brzucha i zważy ciężarną. Na podstawie wyników będzie mógł w przybliżeniu sprawdzić ubytek płynu owodnionego. Wykona także amnioskopię. Za pomocą wziernika wprowadzanego przez pochwę do szyjki macicy będzie mógł określić kolor i ilość wód płodowych oraz ocenić stan błon płodowych. Oczywiście przyszła mama będzie również poddana badaniu KTG, które rejestruje akcję serca dziecka i reakcję na skurcze macicy.

Jeśli wyniki wyjdą prawidłowe lekarz może zalecić dalsze oczekiwanie na samoistny poród. W innym przypadku, np: zazielenienia wód, czy spadkach tętna zaleci wywołanie porodu za pomocą kroplówki naskurczowej, przebicia pęcherza a w przypadku nie wystąpienia akcji porodowej wykona cesarskie cięcie.

40 tydzień ciąży – co możesz zrobić?

Zachowaj spokój

Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Skup się na rzeczach, które pomogą ci podczas porodu. Przećwicz techniki oddechowe. Sprawdź, czy w torbie do szpitala znalazły się wszystkie potrzebne rzeczy. Jeśli nie możesz się doczekać istnieje kilka sposobów, które być może pomogą Ci wywoływać skurcze porodowe. Pikantne jedzenie, seks czy chodzenie po schodach.

Postaraj się, jak najdłużej spać

Jasne, że nie wyśpisz się na zapas, ale w najbliższych tygodniach i miesiącach właśnie tego będzie ci brakować najbardziej. Sen może cię odprężyć, zregenerować i przygotować do wyzwania zwanego porodem.

Zrób dla siebie, na co tylko masz ochotę

Skorzystaj z tego czasu, aby odpocząć i robić rzeczy, które zawsze chciałaś zrobić. Wyjdź do kina, umów się z przyjaciółkami na plotki, pójdź do fryzjera czy manikiurzystki. Przeczytaj jakąś książkę, kup kolorowe magazyny i spędź trochę czasu z partnerem. Możesz też porozmawiać z innymi mamami na forum. To już ostatnie chwile, które spędzicie tylko we dwoje. Bo za moment wasze życie kompletnie się zmieni i rozpoczniecie wspólnie zupełnie nową podróż.

Bądź cierpliwa

Nadal nie masz żadnych objawów porodu? Spokojnie (to już długo nie potrwa!) - musisz być cierpliwa (choć wiemy, że to może być trudne). Tak bardzo chciałabyś już móc przytulić maluszka i niewiele pomaga wiedza, że wyznaczony termin porodu jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z data biologiczną. Ale 40. tydzień ciąży to zdecydowanie finisz i koniec Twojej 9-miesięcznej przygody z ciążą.

Jeśli nic się nie zmieni, do końca 41 tygodnia ciąży lekarze będą czekać na samoistne rozpoczęcie porodu. Później zostaniesz skierowana do szpitala. Jeśli przekroczysz czterdziesty tydzień ciąży, a akcja porodowa nie będzie się nadal rozwijać, twój lekarz może zaproponować przeprowadzenie indukcji porodu, czyli sztucznego jego wywołania. Pamiętaj, że za poród o czasie uważa się ten, który wystąpi po 37 tygodniu i przed 42 tygodniem. Ty, w 40 tygodniu ciąży, jak najbardziej się w tej normie mieścisz.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: