Skurcze Braxtona Hicksa
Skurcze Braxtona Hicksa, zwane skurczami przepowiadającymi, to niebolesne i krótkie skurcze macicy, które pojawiają się po 20 tygodniu ciąży. To skurcze przepowiadające, które są jak najbardziej prawidłowym i pożądanym objawem. Wzmacniają mięśnie macicy i przygotowują ją do skurczów porodowych. Nie stwarzają zagrożenia dla mamy i dziecka. Jak odróżnić je od skurczów porodowych?
Co to są skurcze Braxtona Hicksa?
Skurcze Braxtona Hicksa, inaczej skurcze przepowiadające, często wywołują niepokój. Ponieważ przypominają skurcze porodowe, łatwo je z nimi pomylić, zwłaszcza że pojawiają się w ostatnich tygodniach przed terminem porodu. Ich nazwa pochodzi od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który opisał je jako pierwszy.
Skurcze Braxtona-Hicksa, zwane inaczej nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy, pojawiają się już po 20. tygodniu ciąży. Skurcze występujące na wczesnym etapie ciąży nazywa się skurczami Alvareza. Są jednak rzadko odczuwalne i szybko mijają. Przyczyną ich powstania jest rozciąganie się włókien macicy i nieskoordynowana aktywność skurczowa mięśnia macicy o małej amplitudzie i sile. Zanikają po pojawieniu się skurczów Braxtona-Hicksa.
Skurcze Braxtona-Hicksam nie tylko są przepowiadają poród, ale i przygotowują do niego macicę, trenując ją. Wzmacniają także szyjkę macicy, przygotowując ją do skurczów porodowych. Skurcze przepowiadające pomagają także dziecku ułożyć się w odpowiedniej pozycji (chodzi o ułożenie dziecka główką w kierunku kanału rodnego).
reklama
Jak rozpoznać skurcze Braxtona Hicksa?
Mięsień macicy napina się, twardnieje w różnych miejscach. Nie jest to bolesne, ale może być nieprzyjemne. Typowy skurcz zaczyna się w dole brzucha i powoli przesuwa się ku górze, trwając mniej więcej pół minuty. Cała seria skurczów może potrwać nawet godzinę.
W ten sposób ciało przygotowuje się do porodu, a mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych.
Czy skurcze Braxtona-Hicksa bolą?
To, jak kobieta odczuwa skurcze, w dużej mierze zależy od jej wrażliwości. Niektóre przyszłe mamy określają je jako bardzo intensywne, przypominające ból miesiączkowy, inne nie odczuwają ich wcale.
Częstotliwość i nasilenie mają także związek z zaawansowaniem ciąży. Początkowo skurcze są słabe i występują rzadko. Zwykle nie są regularne, najczęściej określa się je jako okresowe bóle podbrzusza. Z czasem przybierają na sile i dają o sobie znać częściej.
Około 36. tygodnia ciąży skurcze macicy zmieniają swój charakter. Stają się bardziej intensywne, pojawiają się częściej. Co więcej, ich występowanie może nasilić aktywność fizyczna czy stosunek seksualny. Wynika to ze zwiększonej wrażliwości mięśnia macicznego na substancje pobudzające czynność skurczową. Sprzyja im także odwodnienie i pełny pęcherz.
Skurcze przepowiadające mogą nasilać się od 38. tygodnia ciąży, nie powodują jednak rozwierania i skracania szyjki macicy. Zdarza się jednak, że pod koniec ciąży są silne i powtarzają się z pewną regularnością, co 10-20 minut i przypominają skurcze porodowe.
reklama
Skurcze przepowiadające a skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe, a jak przepowiadające? Skurcze przepowiadające różnią się od skurczy porodowych tym, że nie towarzyszą im żadne "sensacje okołoporodowe", takie jak biegunka, odejście czopa śluzowego czy wód płodowych. Kobieta nie odczuwa rozpierania i bólu krzyża. Ponadto skurcze nie powodują skracania i rozwierania szyjki macicy - zazwyczaj nie niosą zagrożenia.
Charakter skurczy Braxtona-Hicksa nie jest rozpierający, a kurcze nie przybierają na sile, nie są coraz dłuższe i częstsze, a wręcz przeciwnie - ich intensywność słabnie.
Co istotne – skurcze przepowiadające łagodnieją i ustępują, w przeciwieństwie do skurczów porodowych, które się potęgują, stają się coraz silniejsze i częstsze:
- w I okresie skurcze porodowe występują co 10–15 minut, potem co 3–5 minut i trwają 45–60 sekund,
- w II okresie porodu skurcze pojawiają się co 2–5 minut i trwają najpierw 30–60 sekun,
- pod koniec porodu skurcze manifestują się co 1–2 minuty.
Co ważne, skurczów nie na podstawie skali bólu. Zarówno skurcze przepowiadające, jak i skurcze porodowe w pierwszej ich fazie mogą być tak samo bolesne. Najważniejsze jest obserwowanie regularności.
Podsumowując, podstawowe różnice między dwoma rodzajami skurczów macicy to:
- skurcze Braxtona Hicksa pojawiają się nieregularnie i po chwili ustępują. Skurcze porodowe występują regularnie i nie ustępują po chwili, a ból coraz bardziej się nasila,
- skurcze Braxtona Hicksa zazwyczaj zmniejszają się po zmianie pozycji, a skurcze porodowe przeciwnie, mogą się nasilać podczas wykonywania ruchu,
- skurcze Braxtona Hicksa nie prowadzą do rozwierania szyjki macicy, podczas gdy skurcze porodowe powodują skracanie i rozwieranie kanału szyjki macicy, dzięki czemu możliwy jest postęp porodu.
Jeżeli pojawią się wątpliwości, jak zakwalifikować skurcze, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Co zrobić, gdy odczuwasz Braxtona Hicksa?
Co zrobić, gdy odczuwasz Braxtona Hicksa? Zachowaj spokój oraz zmień pozycję ciała. Jeżeli stoisz – usiądź, jeśli siedzisz – wstań. Łagodzenie tego rodzaju skurczów polega przede wszystkim na zmianie ułożenia ciała.
Rozluźnij napięte mięśnie, zrób sobie ciepłą, kojącą kąpiel,domowe SPA w ciąży na pewno będzie przyjemnością pamiętaj, by woda nie była zbyt gorąca, a płyn do kąpieli nie drażnił twojej skóry i węchu).
Zadbaj o dietę w ciąży– pamiętaj o nabiale, produktach bogatych w żelazo i błonnik, ale ze swej diety nie wykluczaj czekolady – ona dostarczy ci nie tylko przyjemności, ale i magnezu.
Zalecane jest głębokie wciąganie powietrza nosem i powolne wypuszczania go ustami.
Dbaj o siebie: nie przepracowuj się, nie dźwigaj, często odpoczywaj. Śmiało oddawaj się błogiemu lenistwu - to doskonały czas na rozpieszczanie siebie i dziecka. To cudowny moment na drzemkę, marzenia, dobrą książkę i ciekawy film.
Postaraj się być aktywna fizycznie: spaceruj, pływaj, chodź na ćwiczenia dla kobiet w ciąży (co powiesz na jogę dla przyszłych mam?).
Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie da się wpłynąć na pojawianie się skurczów. Jeżeli jednak skurcze uprzykrzają ci życie, poproś lekarza o pomoc, prawdopodobnie przepisze ci leki rozkurczowe.
Jeśli chodzi o załagodzenie bólu na skutek napinania się mięśni, można brać leki rozkurczające, jak np. No-Spa, jednak wymaga to wcześniej konsultacji z lekarzem lub ginekologiem.
Jeśli bóle nie złagodnieją po godzinie, jedź do szpitala.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień