Przygotowanie do porodu
Jeśli planujesz rodzić siłami natury, przed pójściem do szpitala powinnaś zapoznać się z kilkoma pojęciami. Dzięki temu będziesz wiedziała, o czym mówi personel medyczny. Warto też się dowiedzieć, jak wygląda procedura przyjęcia do szpitala.
Jeśli z jakiś przyczyn nie możesz przed porodem zwiedzić szpitala zapoznaj się z naszym artykułem. Poczujesz się zdecydowanie pewniej.
Przygotowanie do porodu - procedura w szpitalu
Kiedy pojawisz się na izbie przyjęć już podczas rejestracji pracownik szpitala zorientuje się, czy poród jest zaawansowany. Jeżeli mocno, zostaniesz zaproszona natychmiast na oddział. W innym przypadku położna zbada ci ciśnienie krwi, sprawdzi rozwarcie szyjki macicy, podłączy do KTG i ewentualnie zostanie wykonane USG. Podczas KTG zostaniesz poproszona o położenie się na lewym boku, a aparatura pokaże siłę i częstotliwość występowania skurczy macicy i tętna Twojego dziecka.
Przygotowanie do porodu - niezbędne dokumenty
O te dokumenty zostaniesz poproszona w rejestracji:
- Dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport)
- NIP pracodawcy
- Karta przebiegu ciąży
Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, ale masz polskie obywatelstwo oraz mieszkasz na terenie Rzeczypospolitej Polskiej masz prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych zagwarantowane w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Przygotowanie do porodu - wyniki badań z okresu ciąży:
Nie zapomnij ze sobą zabrać wszystkich badań. Szpital musi dostać informacje dotyczące:
- grupy krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał)
- HBS Ag - wykonane w ciąży
- morfologia i badanie moczu - wyniki z ostatnich 6 tygodni
- WR - wykonane w ciąży
- wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35 tygodniu ciąży!
- wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży
- wyniki badań dodatkowych, które mogą mieć znaczenie podczas porodu, np: od kardiologa lub okulisty
reklama
Co warto ze sobą zabrać do porodu?
Mama powinna przygotować dla siebie:
- wygodny t- shirt, tunikę lub długą koszulę do porodu
- 2 koszule ułatwiające karmienie piersią;
- szlafrok,
- klapki;
- 2 biustonosze do karmienia piersią i wkładki do nich;
- przybory toaletowe (najlepiej bezzapachowe)
- dwa ręczniki
- podkłady poporodowe i podpaski
- wodę niegazowaną
- telefon książki, itp
- poduszkę do karmienia
Mama powinna przygotować dla dziecka:
- pięć body (rozmiar 56 lub 62)
- trzy pary śpioszków lub 3 pajacyki
- paczkę jednorazowych pieluch
- dziesięć pieluszek tetrowych
- dwie bawełniane czapeczki
- dwie pary skarpetek
- kocyk lub rożek
- ręcznik
Przeczytaj więcej o tym, co powinno się znaleźć w torbie do porodu
Jakie zabiegi mogą cię czekać podczas porodu?
Lewatywa
Robienie lewatywy przed porodem należało kiedyś do standardów. Zabieg ten miał uchronić dziecko przed ewentualnym zakażeniem bakteriami znajdującymi się w jelicie grubym. Ryzyko jest minimalne. W obecnej chwili w większości szpitali lewatywy się nie wykonuje. Możesz samodzielnie wykonać ją w domu, jeżeli da ci to poczucie komfortu.
Tak naprawdę z medycznego punktu widzenia zabieg nie jest koniecznością i chociaż do tej pory uważano, że przyspiesza poród i zapobiega zakażeniom to badania przeprowadzone przez naukowców z Cochrane Centre, do których zaproszono 1917 kobiet wykazały, że ma niewielką skuteczność.
reklama
Golenie krocza
Właściwie od tej czynności również się odchodzi. Badania wykazały, że mikrourazy skóry powstałe w trakcie golenia mogą być przyczyną zakażeń. Jeśli okaże się konieczne nacięcie krocza i oczywiście zeszycie, być może trzeba będzie ogolić okolice tego miejsca. Na pewno wzgórek łonowy zostanie podgolony, jeśli zaistnieje potrzeba cesarskiego cięcia.
Nacięcie krocza
Decyzję czy krocze trzeba naciąć podejmuje położna w trakcie porodu biorąc pod uwagę przebieg porodu, wielkość dziecka i dopasowanie anatomiczne matki. Natomiast nie jest i nie powinna to być rutynowa czynność.
Kiedy stosuje się nacinanie krocza:
- podczas porodu pośladkowego
- jeśli potrzeba użyć kleszczy lub próżnociągu,
- tętno dziecka staje się niestabilne
- widać blizny, które świadczą o pęknięciach podczas wcześniejszych porodów,
- matka jest “późną” pierworódką
- choroby serca lub wady wzroku są przeciwwskazaniem do parcia
Przeczytaj o tym, jak uniknąć nacinania krocza
Przebicie pęcherza płodowego
Jeśli poród przebiega zbyt powoli położna i lekarz mogą się zdecydować na przebicie pęcherza płodowego. Ten bezbolesny zabieg powoduje odejście wód płodowych, wzmocnienie skurczów i przyspieszenie akcji porodowej.
Amniotomia to jedna z najstarszych metod wywołania akcji porodowej. Jednak nakłucie pęcherza płodowego powinno być traktowane jako ostateczność i przeprowadzone dopiero, kiedy rozwarcie szyjki macicy wynosi minimum 3 centymetry. Należy wcześniej sprawdzić, czy główka dziecka jest odpowiednio nisko ułożona w kanale rodnym.
reklama
Odżywcza kroplówka
Kroplówki takie podłącza się celem częściowego pokrycia zapotrzebowania organizmu na wodę, kalorie i elektrolity. Podaje się je, gdy mija długi czas od przyjęcia ostatniego posiłku, a poród się przedłuża.
Znieczulenie
Od 1 lipca 2015 roku każda rodząca może otrzymać bezpłatne, finansowane przez NFZ, znieczulenie przy porodzie. Jednak z tego, co wiemy niestety wprowadzenia nowych przepisów w wielu szpitalach nie poprawiło sytuacji. Największym problemem jest brak anestezjologów.
Warto też pamiętać, że niektóre mamy nie kwalifikują się do znieczulenia ze względów medycznych, a czasem jest po prostu za późno, bo trafiają na salę w ostatniej fazie porodu.
Przeczytaj o znieczuleniu podczas porodu
Przygotowanie do porodu. Czy to godzina ZERO?
Obserwuj ostatnie przedporodowe przygotowania organizmu. To już naprawdę ostania prosta, gdy:
Obniża się brzuch – (jeśli jeszcze tak się nie stało, spodziewaj się tego lada chwila). Mijają problemy z oddychaniem, choć możesz odczuwać zwiększone parcie na pęcherz moczowy i większą skłonność do zaparć. Chodź często i regularnie do toalety, to naprawdę ważne.
Otwiera się szyjka macicy – sprawdzić to może tylko lekarz. Wiesz, że macica ma zamknięcie zewnętrzne i wewnętrzne, i dopiero, gdy otworzy się „wewnętrznie”, następuje poród?
Odchodzi czop śluzowy - w pewnym momencie może się pojawić więcej upławów. Jeśli wydzielina jest gęsta, lekko różowa lub pojawiają się w niej pasemka krwi poród ma szansę się odbyć w ciągu doby.
Stawia się macica - możesz odczuwać dość intensywne, nieregularne twardnienie brzucha. W ten sposób przygotowuje się ona do wysiłku podczas porodu.
Odpoczywaj, zmieniaj pozycję ciała - dopóki skurcze nie są bardzo bolesne, nie trwają dłużej niż godzinę, możesz odetchnąć spokojnie, to jeszcze nie teraz.
Przeczytaj więcej o oznakach porodu.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień