Trzy okresy porodu
Każdy poród wygląda inaczej, jednak na podstawie długotrwałych obserwacji i wiedzy lekarzy położników wyodrębniono kilka zasadniczych okresów, wspólnych dla każdego porodu.
Pierwszy okres porodu
Na początku porodu szyjka macicy stopniowo rozwiera się, a Ty zauważysz rzadko występujące i słabe skurcze macicy. W miarę postępu akcji porodowej zwiększa się czas trwania skurczy i ich częstotliwość, będziesz więc odczuwała je znacznie silniej. Skurcze mogą sprawiać wrażenie ucisku na kształt obręczy lub półobręczy od strony krzyża bądź podbrzusza.
Rozwarcie szyjki macicy jest mierzone w centymetrach, lecz podczas badania przez pochwę możesz usłyszeć, że rozwarcie jest na 2, 3 czy 4 palce, gdzie 1 palec oznacza w przybliżeniu 2 centymetry. Aby dziecko mogło wydostać się na zewnątrz, szyjka macicy musi się całkowicie otworzyć i "wbudować" w obręb dolnego odcinka macicy. Macica, jej szyjka i pochwa tworzą wtedy wspólnie jeden kanał, umożliwiając tym samym przejście rodzącego się dziecka.
W miarę upływu czasu szyjka macicy rozwiera się, zwiększa się czas trwania każdego skurczu, a w przerwach między skurczami jest mniej czasu do odpoczynku. Przy 5 centymetrach rozwarcia, skurcze macicy trwają około 30-40 sekund. Na tym etapie porodu warto utrzymywać stały kontakt z osobą towarzyszącą, najczęściej z partnerem. Dzięki temu zminimalizujesz swoje poczucie izolacji, często pojawiające się w tym momencie. Być może sprawi Ci ulgę krótki spacer lub zmiana pozycji.
Gdy rozwarcie szyjki wynosi od 5 do 8 centymetrów, skurcze zwykle występują co 3-4 minuty i trwają około 40-60 sekund. W tym momencie Twoja wytrzymałość na niedogodności porodu może być nie do zniesienia. Jeżeli Twoje marzenia krążą teraz wokół wyprawy powrotnej do domu lub masz ochotę na spokojny sen, to znaczy, że koniec porodu jest już blisko.
Z upływem czasu siła każdego skurczu jest coraz większa. Szyjka macicy wciąż się rozwiera. Skurcze występują co 2-3 minuty. Dopóki szyjka nie osiągnie całkowitego rozwarcia, nie powinnaś przeć. Wiele kobiet skarży się w tym czasie na rozdrażnienie i zniechęcenie, związane z koniecznością powstrzymywania się od parcia. Aby to przetrwać, oddychaj w dogodnym dla Ciebie tempie i staraj się o regenerację sił między skurczami.
Gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 10 centymetrów, Twój organizm jest gotowy do następnego okresu porodu.
reklama
Drugi okres porodu
Bardzo często właśnie w tym momencie, gdy szyjka macicy jest całkowicie rozwarta, pęka pęcherz i odpływają wody płodowe. Być może poczujesz wtedy odruch parcia. Skurcze parte pojawiają się samoistnie, niezależnie od Twojej woli. Podczas parcia, mięśnie krocza rozciągają się do rozmiarów obwodu główki dziecka.
Niekiedy jednak zdarzyć się może, że krocze zostanie zbyt silnie napięte i aby nie pękło,dokonuje się jego nacięcia (tuż przed urodzeniem główki dziecka). Zwiększa się wtedy średnica kanału rodnego. Faza skurczy partych, to przełomowy okres porodu, powinien trwać jak najkrócej.
Przeciętny czas trwania okresu parcia wynosi od 30 minut do 2 godzin. Skurcze w tym okresie są bardzo silne, pojawiają się co 1 lub 2 minuty i trwają od około 60 do 90 sekund.
Po rozpoczęciu parcia najprawdopodobniej Twój stan psychiczny poprawi się. Będziesz miała świadomość aktywnego udziału w porodzie. Być może pojawi się u Ciebie wielki przypływ energii, co zmobilizuje Twój organizm do wysiłku.
Jeżeli jednak zmęczenie będzie hamować Twój aktywny i zdecydowany udział w parciu, pomyśl o tym, ile masz już za sobą. Pomocna może być również myśl o wysiłku rodzącego się dziecka, dla którego okres parcia jest także związany z ogromną pracą. Wybiegnij myślami w przyszłość i wyobraź sobie, jak po raz pierwszy utulisz swoje maleństwo w ramionach.
Trzeci okres porodu - Faza łożyskowa
Po urodzeniu dziecka przecinana jest pępowina, co decyduje o ostatecznym i definitywnym oddzieleniu dziecka od Twojego organizmu. Po 5-10 minutach od urodzenia dziecka, skurcze macicy pojawiają się ponownie, choć nie są już tak silne i intensywne jak poprzednio. Dzięki tym skurczom urodzisz łożysko, które umożliwiało życie dziecka w macicy. Urodzenie łożyska trwa zwykle od 5 do 30 minut.
Jeśli miałaś nacinane krocze lub doszło do jego rozerwania czeka cię jeszcze zakładanie szwów.
Gdy wydarzenia porodowe dobiegną końca, możesz cieszyć się narodzonym dzieckiem - przytulać je, obejmować i mówić o tym, co czujesz. Możesz odczuwać ulgę i nowy przypływ energii. Jeżeli czujesz zmęczenie, pozwól sobie na odpoczynek.
Przez najbliższe dwie godziny po porodzie pozostaniesz jeszcze na sali poporodowej, a personel medyczny będzie obserwował Twój stan zdrowia.
mgr Daria Żarczyńska, psycholog
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień