Czy w ciąży mogę jeść wątróbkę?
Jeszcze niedawno wątróbkę uznawano za bardzo zdrową i polecano ją kobietom w ciąży jako źródło cennych składników odżywczych. Dziś specjaliści zalecają... ostrożność – wątróbka w ciąży spożywana w nadmiarze może stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.
Wątróbka w ciąży - źródło niektórych witamin i minerałów
Wątróbka jest bogata w niektóre witaminy oraz mikro- i makroelemetny. Jedzenie wątróbki w ciąży wydawałoby się zatem czymś odpowiednim, szczególnie ze względu na to, że wątróbka zawiera dużo żelaza, a kobiety w ciąży mają tendencję do anemii. A jakie jeszcze elementy zawiera wątróbka?
- witaminę A
- białko
- witaminę B
- kwas foliowy
reklama
Wątróbka w ciąży - dlaczego nie jest zalecana?
Wątróbka zawiera zbyt dużo witaminy A, która w nadmiarze jest toksyczna. Jej nadmiar może gromadzić się w organizmie i - zwłaszcza w 1. trymestrze ciąży – skutkować wadami rozwojowymi płodu, takimi jak wady czaszki czy układu nerwowego, a także przedwczesnym, bądź trudnym porodem.
Ponieważ w wątrobie kumulują się w toksyny i metale ciężkie, nie jest ona bezpieczna i obojętna tak dla kobiety, jak i dla dziecka.
Specjaliści przestrzegają przed jedzeniem wątróbki, ale i produktów, które ją zawierają (pasztet, wątrobianka). Wątróbka w ciąży bywa zatem niebezpieczna, dlatego zalecany jest umiar i ostrożność przed jej jedzeniem.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień