Czy w ciąży mogę jeść sushi?

Ostatnie zmiany: 31 stycznia 2020
Czy w ciąży mogę jeść sushi?

Jeśli sushi zostało wykonane z produktów gotowanych lub grillowanych – jest bezpieczne także dla kobiet w ciąży. Jeśli jednak mamy do czynienia z klasyką, czyli sushi wykonanym z surowych ryb, zdania co do bezpieczeństwa sushi w ciąży są podzielone.

Sushi w ciąży - uważaj na składniki

Teoretycznie jeśli mamy pewność, że surowa ryba jest świeża i była dobrze przechowywana, można ja uznać za produkt bezpieczny dla kobiety ciąży. Tylko czy jest sens ryzykować? Nie mamy przecież pewności, że ryba na pewno jest świeża, na pewno dobrze przechowywana, nie jest też zarażona pasożytem bądź bakterią (listeria monocytogenes).

Choć szanse na zachorowanie – na przykład na listeriozę - może nie jest wysokie, to jego konsekwencje są na tyle poważne, że ostatecznie nie warto podejmować ryzyka (mogą one dotknąć nie tylko ciężarną, ale i dziecko - niektóre infekcje bakteryjne czy pasożytnicze mogą prowadzić do niedożywienia lub spowodować poronienie).

reklama

Sushi w ciąży szkodliwe? Niekoniecznie!

Sushi w ciąży wydaje się zatem szkodliwe, poniekąd jest to mit, a wynika on z przekonania, że sushi musi koniecznie zawierać surowe ryby i owoce morza. Otóż niekoniecznie, istnieją różne odmiany sushi również te bezpieczne dla kobiet w ciąży. Jak zatem powinno być przygotowane sushi w ciąży? Świetną odmianą sushi dla ciężarnych jest maki sushi, w tym przypadku w arkusze z glonów nori, zawijany jest gotowany ryż, awokado czy ogórek, warto również do sushi dodawać pieczonych lub smażonych ryb. Co do samego, tradycyjnego sushi w ciąży, należy tu powiedzieć, że główną kwestią jest higiena, jeśli jesteśmy pewni, że ryba była przechowywana odpowiednio, a przygotowywanie następowało według zasad higieny, to takie sushi równiez możemy zjeść. Lepiej jednak nie ryzykować i jeśli nie mamy pewności co do potrawy to lepiej jej nie jedzmy.
 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: