Czy w ciąży mogę jeść ryby?
W ciąży można i warto jeść ryby, jednak nie wszystkie. Polecany jest łosoś, pstrąg czy dorsz. Należy unikać gatunków, które mogą zawierać duże ilości rtęci i innych metali ciężkich. Z uwagi na potencjalną obecność patogenów i pasożytów ważne jest również niejedzenie ryb surowych oraz wędzonych na zimo, także pochodzących z zanieczyszczonych jezior i rzek. Zalecana jest ostrożność w spożywaniu ryb hodowlanych.
Czy w ciąży można jeść ryby?
W ciąży nie tylko można, ale i warto jeść ryby. Ponieważ jednak nie wszystkie są wskazane i bezpieczne, trzeba wiedzieć, jakie wybierać, a których się wystrzegać. To ważne dla dziecka.
Dlaczego w ciąży warto jeść ryby?
Ryby są bogate w białko z niezbędnymi aminokwasami (metionina, lizyna, cysteina) i minerały (żelazo, cynk, fosfor i jod) oraz witaminy A, B12 i D. To składniki odżywcze konieczne do wzrostu oraz prawidłowego rozwoju dziecka, ale i zdrowia matki.
Warto przy tym pamiętać, że ryby są także głównym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (EPA i DHA), których ludzki organizm sam nie jest w stanie syntetyzować. Oznacza to, że kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. Ich głównym źródłem w diecie są tłuste ryby morskie, takie jak śledzie, sardynki, łosoś czy makrela.
Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle ważne dla rozwoju oczu (zwłaszcza siatkówki oka) i mózgu dziecka. Zmniejszają również ryzyko zachorowania na astmę i depresję. Poważne niedobory omega-3 mogą prowadzić do występowania u dzieci zaburzeń poznawczych i rozwojowych.
Szczególną uwagę na podaż kwasu DHA należy zwrócić w III. trymestrze ciąży. Wtedy ma miejsce nasilone gromadzenie DHA w tkankach płodu, z powodu intensywnego rozwoju układu nerwowego. [8]
Jak często jeść ryby w ciąży?
Kobiety ciężarne (poprzez jedzenie ryb) powinny dostarczyć organizmowi co najmniej 200 mg kwasu DHA dziennie. Oznacza to, że ryby powinny znaleźć się w jadłospisie dwa razy w tygodniu (porcja około 100–120 g).
Okazuje się jednak, że z ilością ryb nie należy przesadzać. Z międzynarodowego badania, które publikuje czasopismo „JAMA Pediatrics” wynika, że dzieci kobiet, które w ciąży jadły ryby częściej niż trzy razy w tygodniu, są narażone na szybszy wzrost i otyłość w dzieciństwie. Dlaczego?
Można to tłumaczyć tym, że ryby zawierają bardzo wiele zanieczyszczeń organicznych, które mogą powodować zaburzenia hormonalne i w ten sposób przyczyniać się do rozwoju otyłości u dzieci. Naukowcy podkreślają jednak, że są to jedynie spekulacje, gdyż poziom tych związków w rybach spożywanych przez badane kobiety nie był mierzony. [1]
Jakie ryby w ciąży jeść?
Jakie ryby jeść w ciąży? Wybieraj spośród tych, które mają niski poziom rtęci, a dużą zawartość kwasów omega-3. Są to śledź, łosoś (morski i oceaniczny), sardynki, anchois, pstrąg, makrela, dorsz, sieja, szprot, mintaj, flądra, sola, karmazyn, miruna, kergulena, grenadier, sandacz, karp.
Szczególnie polecaną rybą w ciąży jest anchois. Engraulis encrasicolus, znana jako sardela europejska, sardela bądź chamsa, to gatunek ryby morskiej z rodziny sardelowatych (Engraulidae). Najczęściej spotykana jest w wodach Morza Śródziemnego, Morza Czarnego oraz w Oceanie Atlantyckim, zwłaszcza u wybrzeży Portugalii, Maroka i Hiszpanii.
Anchois w ciąży jest ceniona, ponieważ nie zawiera rtęci oraz polichlorowanych bifenyli (czyli PCB). W związku z tym może być bezpiecznie spożywane zarówno przez ciężarne, jak i kobiety karmiące piersią. Co więcej na na 100 g tej małej ryby przypada aż 30 g białka i jedynie 10 g tłuszczu. Można w niej znaleźć również magnez, żelazo i wapń oraz witaminę D. Cechuje ją wysoka zawartość kwasów omega-3. Porcja100 gramów anchois dostarcza około 210 kcal.
reklama
Ryby w ciąży – na jakie uważać?
Kobiety w ciąży powinny unikać ryb, których mięso może być źródłem niebezpiecznych związków chemicznych oraz patogenów.
Ryby a wysoki poziom rtęci
Uważaj na ryby, których mięso może gromadzić różne szkodliwe substancje, w tym organiczne związki rtęci (metylortęć) oraz inne metale ciężkie (np. ołów, kadm). O ile rtęć dla zdrowej osoby dorosłej nie jest to szczególnie dużym problemem, ale dla kobiet w ciąży już tak.
Jeśli ryby z wysokim poziomem rtęci spożywasz regularnie, może się ona gromadzić w krwiobiegu, a w konsekwencji spowodować uszkodzenie rozwijającego się mózgu i układu nerwowego dziecka (substancje wpływają na rozwój neurologiczny i poznawczy dziecka). Z kolei związki organiczne o aktywności hormonalnej zakłócają procesy metaboliczne, zwiększając również ryzyko otyłości.
Według Europejskiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) kobiety planujące ciążę i ciężarne nie powinny spożywać ryb długożyjących oraz drapieżnych.
Uważaj na ryby, których mięso może mieć wysoki poziom rtęci. Będąc w ciąży powinnaś unikać jedzenia dużych, drapieżnych ryb, które żywiąc się małymi rybami i drobnymi skorupiakami, kumulują zanieczyszczenia. Najlepiej na talerzu unikaj takich gatunków jak: rekin, miecznik, marlin, makrela i tuńczyk. Z ryb często spożywanych w Polsce najmniej rtęci zawiera łosoś norweski, śledź i mintaj.
Ryby z zanieczyszczonych zbiorników wodnych
Unikaj ryb z zanieczyszczonych jezior i rzek (chodzi o ryby kupowane nie w sklepie, a u lokalnych sprzedawców), które mogą być narażone na wysokie stężenia szkodliwych substancji. To okoń, łosoś, szczupak, pstrąg i sandacz.
Niektórzy zalecają także ostrożność w spożywaniu ryb hodowlanych – na przykład łososi (do 100 g tygodniowo). Wątpliwości specjalistów w tym przypadku wzbudza zawartość szkodliwych pierwiastków w mięsie ryby.
Należy także ograniczyć spożycie łososia, troci, śledzi i szprotów poławianych w Bałtyku ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń, przede wszystkim dioksyn i polichlorowanych bifenyli. Warto wybierać ryby morskie z akwenów takich jak Pacyfik, Ocean Atlantycki czy Morze Północne, z gatunków krótko żyjących i niedrapieżnych. Warto również kupować ryby pochodzące od certyfikowanych dostawców.
Ryby surowe w ciąży
W ciąży unikaj surowych ryb. Ich zła jakość bądź złe przechowywanie mogą prowadzić do infekcji wywołanych przez bakterie (listerioza) czy pasożyty.
W ciąży najlepiej zrezygnować z surowego mięsa ryb, np. tatara z łososia, sushi z ryb, surowego mięsa marynowanego w solance, śledzi, a także ryb wędzonych na zimno. Surowe mięso ryb może być źródłem pasożytów lub groźnych bakterii np. Salmonella czy Listeria monocytogenes, które są niebezpieczne dla kobiet w ciąży.
Wędzone ryby w ciąży
Większość ekspertów uważa, że ryby wędzone w ciąży można jadać, jednak niektórzy zalecają ostrożność. Powód? Ryzyko listeriozy. Warto unikać wędzonego łososia, wędzonego pstrąga wędzonego tuńczyka wędzonego rekina, wędzonego miecznika, wędzonej makreli.
Jeśli masz ochotę na wędzoną rybę, ale chcesz mieć pewność, że ta jest bezpieczna, nie jedz ryb wędzonych na zimno. Sięgaj po ryby wędzone na ciepło, zwłaszcza słodkowodne. Poleca się szproty, śledzie i flądry podawane działaniu wysokiej temperatury.
Ryby w ciąży - podsumowanie
W czasie ciąży bardzo ważną kwestią jest żywienie i racjonalna, dobrze zbilansowana dieta. Zwróć szczególną uwagę na to, jakie ryby spożywasz, ponieważ niektóre gatunki mogą być groźne dla dziecka.
Bezpieczne i wartościowe ryby dla kobiet w ciąży to między innymi pieczony łosoś, który jest bogaty w kwasy omega-3 wspierające rozwój mózgu dziecka. Pstrąg w ciąży to także dobry wybór, gdyż zawiera białko i witaminy. Polecany jest także mintaj w ciąży, który podobnie jak morszczuk jest niskokaloryczny i pełen składników odżywczych.
Ważne jest jednocześnie, by unikać ryb o wyższym stężeniu rtęci. Niewskazany jest na przykład dorsz w ciąży, który mimo swoich wartości odżywczych może zawierać więcej metali ciężkich.
W czasie ciąży równie ważne jest unikanie ryb, które mogą zawierać patogeny. Surowe lub niedogotowane ryby mogą być źródłem bakterii i pasożytów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Tym samym pieczony łosoś w ciąży to bezpieczna opcja, ale surowy łosoś już nie, ponieważ ten może zawierać listerię. Pieczenie lub gotowanie ryby w wysokiej temperaturze zapewnia bezpieczeństwo i pozwala cieszyć się zdrowotnymi walorami ryb.
Należy także unikać spożywania ryb wędzonych na zimno, ponieważ mogą zawierać niebezpieczne bakterie. Na przykład dorsz czy morszczuk w ciąży, choć są zdrowe, muszą być starannie ugotowane, by wyeliminować ryzyko zakażenia patogenami.
Bibliografia
- Dzieci matek jedzących dużo ryb podczas ciąży narażone na otyłość, mp.pl
- Jakich produktów unikać w czasie ciąży?, ncez.pzh.gov.pl
- Jak powinna się odżywiać kobieta w ciąży?, mp.pl
- Wpływ jedzenia ryb podczas ciąży na zdrowie dziecka, dietetycy.org
- Spożycie ryb i ekspozycja na rtęć w czasie ciąży, a zdrowie potomstwa, termedia.pl
- Spożywanie ryb i owoców morza w ciąży, forumginekologiczne.pl
- Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka
- Jakie ryby jeść w ciąży – co może przyszła mama a czego nie, dietetycy.org
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień