Nudności i mdłości w ciąży
Nudności, mdłości w ciąży - najczęściej poranne, które mogą zakończyć się wymiotami - to klasyka ciąży. Są najczęstszą niedogodnością, jaka spotyka kobiety w pierwszych miesiącach ciąży (zazwyczaj pierwszy trymestr). Nudności i wymioty występują u około 50% kobiet we wczesnej ciąży, a u kolejnych 25% występują tylko nudności. Co warto o nich wiedzieć?
W którym trymestrze ciąży kobiety najczęściej mają poranne mdłości i nudności?
Ciążowe nudności najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze, zwłaszcza między 6. a 12. tygodniem ciąży. Dla wielu kobiet mdłości zaczynają się około 6. tygodnia, osiągając szczyt między 8. a 10. tygodniem, a następnie stopniowo ustępują po 12. tygodniu.
Jak długo trwają mdłości? Powinny ustać około 14. tygodnia, ale u wielu kobiet trwają nawet do 22. tygodnia
Najprawdopodobniej to sprawka pojawiającego się w organizmie kobiety hormonu ciążowego, głównie gonadotropiny kosmówkowej, wytwarzanej przez łożysko, a której zadaniem jest ochrona rozwijającego się płodu. Jej poziom wzrasta od 2. do 12. tygodnia ciąży. Gdy spada, ustępują też nudności.
Najnowsze badania wykazały, że do mdłości w ciąży przyczynia się hormon zwany czynnikiem wzrostu/różnicowania GPF 15. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cambridge (Stephen O’Rahilly, David Savage and Tony Coll, 2019) wykazały, że każda z kobiet, która w czasie ciąży cierpiała na poranne mdłości, miała wyższy poziom GDF15.
Jednocześnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (Marlena S. Fejzo i in. 2022) wykazały, że warianty genu GDF15 mogą zwiększać ryzyko niepowściągliwych wymiotów ciężarnych.
Interesujące, że analizując badania, zauważono ciekawą korelację - kobiety, które miały wyższy poziom GDF15 we krwi przed poczęciem, rzadziej doświadczały porannych mdłości po zajściu w ciążę. Naukowcy zastanawiają się, że być może ten wysoki poziom przed ciążą w jakiś sposób „odczula” organizm kobiety, a jeśli niski, to może on wzrosnąć.
Nawiasem mówiąc, termin "poranne mdłości", którym najczęściej opisujemy nudności i mdłości w ciąży jest mylący. Dlaczego? Ponieważ te nieprzyjemne dolegliwości mogą wystąpić o każdej porze dnia.
Co oznaczają poranne mdłości?
Choć mdłości w ciąży i nudności są uciążliwe, dla wielu kobiet są one również znakiem zdrowo rozwijającej się ciąży. Badania pokazały, że kobiety cierpiące na mdłości w ciąży są mniej zagrożone poronieniem (ryzyko nawet od 3 do 10-krotnie mniejsze) oraz rzadziej też rodzą przed terminem. Jednocześnie brak mdłości w ciąży nie musi oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Wiele zależy od organizmu kobiety.
Ochronny efekt związany z porannymi mdłościami i wymiotowaniem w ciąży szczególne był widoczny u kobiet po 35. roku życia, u których ryzyko poronienia jest dosyć wysokie.
reklama
Jak sobie pomóc podczas mdłości w ciąży?
Radzenie sobie z mdłościami w ciąży, dla niektórych kobiet w ciąży może być wyzwaniem. Oto bardziej szczegółowe wskazówki, jak opanować mdłości w ciąży.
Niejedna przyszła mama początkowo mdłości ciążowe myli z zatruciem pokarmowym lub chorobą wirusową. Jeśli cię dopadną mdłości w ciąży przede wszystkim posłuchaj swojego organizmu. Jeśli będziesz w tym czasie mniej jadła to nie jest powód do niepokoju. Obserwuj, co uspokaja żołądek. Jedz powoli.
Rano nie zrywaj się z łóżka, wstawaj powoli. Gwałtowne wstawanie lub nagła zmiana pozycji ciała na początku ciąży może prowadzić do uczucia zawrotów głowy lub/i powodować ciągłe mdłości. Zbyt szybkie wstawanie może powodować spadek poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) lub spadek ciśnienia i w efekcie wywołać mdłości.
Zanim wstaniesz zjedz banana lub wafla ryżowego. Wypij kilka łyków przegotowanej, letniej wody, najlepiej z sokiem z cytryny. Trzymaj koło łóżka sucharki, pomagają w absorpcji kwasu żołądkowego i zapobiegają uczuciu mdłości na czczo. Sucharki są łatwostrawne i mogą osłabić mdłości w ciąży.
Zaplanuj swoje posiłki pamiętając, żeby jeść częściej, ale niewielkie porcje. Zamiast trzech głównych posiłków dziennie przygotuj 5-6. Dzięki temu unikniesz przejedzenia, które może prowadzić do uczucia mdłości, a także zapobiegniesz gwałtownym spadkom poziomu cukru we krwi, które mogą powodować uczucie osłabienia. Zjedz lekkie śniadanie.
Pamiętaj, by tuż po jedzeniu nie myć zębów, bo sporo przyszłych mam do końca pierwszego trymestru skarży się na odruch wymiotny podczas i po myciu zębów. W razie czego spróbuj zmienić pastę na inną.
Zmodyfikuj dietę: Lepiej unikaj tłustych, pikantnych lub ciężkostrawnych potraw, które mogą obciążać żołądek i nasilać uczucie mdłości w ciąży. Z krzyżowego, niewielkiego badania (14 ciężarnych z nudnościami) wynikło, że posiłki zawierające produkty wysokobiałkowe zmniejszały nasilenie nudności i mdłości w ciąży, bardziej niż posiłki niskokaloryczne czy wysokowęglowodanowe.
Pamiętaj o nawodnieniu: Koniecznie pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. W ciąży powinnaś wypijać przynajmniej 8 szklanek lub 2 litry płynów dziennie. W razie mdłości, zaleca się picie małymi łykami przez cały dzień. Najlepiej, byś robiła to między posiłkami, a nie w trakcie jedzenia.
Unikaj intensywnych zapachów: W ciąży zwiększa się wrażliwość na pewne zapachy. A intensywny zapach może działać drażniąco, powodować mdłości a czasem doprowadzić do wymiotów. Nie używaj mocnych perfum, odświeżaczy powietrza, jeśli trzeba – przygotowywanie posiłków zleć partnerowi.
Sprawdź imbir: W literaturze medycznej odnotowano, że imbir może działać przeciwwymiotnie dzięki aktywnym składnikom, takim jak gingerol. Można go przyjmować w postaci herbaty, tabletek czy świeżego korzenia. Przy łóżku trzymaj tosty i np. słoiczek dżemu z imbirem. Sporo mam twierdzi, że imbir im pomaga, np: świeży imbir – dodany do herbaty, wody lub przygotowywanych potraw znakomicie rozgrzewa i łagodzi przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Farmakoterapia:Na własną rękę nie bierz żadnych leków przeciwwymiotnych. Jeżeli oprócz mdłości/nudności pojawiają się uporczywe wymioty - koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Około 2% ciężarnych doświadcza niepowściągliwych wymiotów, które są nie tylko dolegliwością, a wręcz chorobą, która musi być monitorowana.
Około 10% kobiet w ciąży powikłanej nudnościami i wymiotami wymaga leczenia farmakologicznego.W przypadku ciężkich mdłości, które nie ustępują mimo stosowania powyższych metod, dostępne są leki przeciwwymiotne. Zawsze konsultuj wybór leczenia farmakologicznego ze specjalistą.
reklama
Mdłości w ciąży - film
reklama
Mdłości w ciąży. Kiedy należy porozmawiać z lekarzem?
Mdłości w ciąży są powszechne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jednak w pewnych okolicznościach mdłości mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne i wymagać konsultacji z lekarzem. Oto sytuacje, w których warto porozmawiać z ginekologiem-położnikiem lub położną na temat mdłości w ciąży:
Zauważasz nasilenie mdłości i wymiotów: Jeśli mdłości w ciąży są tak silne, że uniemożliwiają ci normalne funkcjonowanie, jedzenie czy picie
Pojawiają się oznaki odwodnienia: W tym sucha skóra, rzadkie oddawanie moczu, ciemnożółty mocz, zawroty głowy, uczucie słabości czy szybkie bicie serca.
Dostajesz gorączki lub biegunki: Mogą towarzyszyć mdłościom w ciąży i wymiotom, ale mogą również wskazywać na zakażenie.
Jeśli podejrzewasz hiperemesis gravidarum: Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to stan, w którym mdłości i wymioty są bardzo nasilone i mogą prowadzić do odwodnienia, skutkują zaburzeniami gospodarki elektrolitowej oraz innych powikłań.
Co na poranne mdłości i nudności w ciąży rekomendują mamy z forum babyboom.pl?
„Moja mama musiała coś zjeść zanim rano wstała, wtedy czuła się trochę lepiej, a mnie jak mdłości tylko dopadają, to muszę coś przegryźć – malutko, ale zawsze coś”.
„Sprawdzają się ciasteczka zbożowe tuż przed wstaniem, no i imbirowa herbatka też jest zbawieniem.”
„Słyszałam, że na mdłości w ciąży pomaga bardzo gorzka herbata i picie jej bardzo małymi łykami albo ssanie plasterka cytryny.”
„Mi przeszły mdłości w ciąży po tym, jak przestałam pić słodką herbatę i słodycze jeść, ale to może przypadek. Pomagała herbata zielona i zwykła czarna oraz paluszki albo suchary... A tak naprawdę to trzeba chyba przetrwać."
Pomaga mi woda od ogórków kiszonych i w ogóle wszystko co jest kwaśne (woda z cytryną, kiwi), a pogarsza mi się po słodkim.”
„Mi pomagają o dziwo pomarańcze. Nigdy nie byłam ich specjalna fanką, ale hamują mdłości w ciąży na jakiś czas.”
Pamiętaj, że mdłości w ciąży występują dosyć często i towarzyszą większości ciężarnych w mniejszym lub większym nasileniu. Niemniej jednak, jeśli martwią Cię twój stan warto porozmawiać z lekarzem.
Bibliografia
- EliakimR, AbulafiaO, ShererDM. Hyperemesis gravidarum: a current review. Am J Perinatol 2000;17:207-18.
- Nudności i wymioty w czasie ciąży. Jennifer R. Niebyl, M.D.
- Sciencealert.com Scientists Think They've Found The Cause of Morning Sickness
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień