Czy wiek ojca wpływa na jego płodność?
Specjaliści nie mają wątpliwości, że jeśli chodzi o płodność i szanse na poczęcie dziecka, duże znaczenie ma wiek przyszłych rodziców. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko kobiet, które wraz z przekwitaniem tracą zdolności reprodukcyjne, ale i mężczyzn, teoretycznie płodnych do końca życia. Dlaczego tak się dzieje?
Czy wiek ojca wpływa na jego płodność?
Dla wszystkich oczywiste jest, że płodność kobiet zmienia się wraz z wiekiem, a przekroczenie 35. roku życia oznacza istotne obniżenie potencjału rozrodczego. Ma to związek z tym, że kobiecy organizm nie produkuje komórek jajowych na bieżąco. Został wyposażony w komplet jajeczek, które starzeją się wraz z nim (i upływem czasu). Gdy kobieta wchodzi w okres przekwitania, płodność traci bezpowrotnie.
Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, że wiek odgrywa dużą rolę także w przypadku płodności męskiej. Przebiega to jednak w inny sposób. Ta nie zanika, ale zmienia się wraz z upływem czasu.
Teoretycznie mężczyzna może być płodny nawet do późnej starości. Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do kobiety produkuje komórki rozrodcze przez całe życie, od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej. Oznacza to, że ojcem może zostać nawet starszy pan. Jest to jednak o tyle utrudnione, że jego zdolności prokreacyjne pogarszają się. Co to znaczy?
Z wiekiem u mężczyzn zmniejsza się objętość nasienia oraz liczba i jakość plemników (w zakresie ruchliwości oraz budowy):
- po 35. roku życia spada liczba i ruchliwość plemników,
- po 40. zmniejsza się koncentracja plemników o prawidłowej budowie,
- po 45. roku życia maleje objętość ejakulatu.
Badania dowodzą, że gdy mężczyzna przekroczy 45. rok życia, szansę na zapłodnienie maleją o około 30%. Ma to związek z tym, że ilość, prawidłowa budowa oraz ruchliwość zawartych w nasieniu plemników to najważniejsze elementy brane pod uwagę w ocenie płodności u mężczyzn. Z zaburzeniami w tym zakresie wiąże się niepłodność męska.
W myśl norm WHO za prawidłowe uznaje się nasienie, gdy:
- objętość ejakulatu wynosi co najmniej 1,5 ml,
- liczba plemników wynosi przynajmniej 39 ml, przy czym w mililitrze nasienia musi się znaleźć minimum 15 mln plemników,
- ejakulat ma odczyn pH >7,2
- w ruchu postępowym i niepostępowym obecnych jest co najmniej 40% plemników, przy czym tych o ruchu postępowym musi być 32% lub więcej,
- powyżej 4% plemników ma odpowiednią budowę.
Dlaczego wiek ojca wpływa na płodność?
To, że wiek ojca wpływa na płodność, ma bezpośredni związek z poziomem testosteronu. To główny hormon męski, który odpowiada za utrzymanie funkcji seksualnych i płodność, stopień nasilania się typowo męskich cech, takich jak muskulatura i owłosienie ciała.
Objawy spadku poziomu testosteronu to: osłabienie libido, zaburzenia erekcji, huśtawki nastroju, zmniejszenie masy mięśniowej i zaburzenia metabolizmu (otyłość, insulinooporność, cukrzyca, nadciśnienie).
W kontekście wieku i męskiej płodności istotne są także takie zjawiska, jak:
- sukcesywne wygasanie czynności osi podwzgórze-przysadka-jądro,
- obniżenie stężenia globulin wiążących hormony płciowe (SHBG), wpływających na zmniejszenia stężenia męskich hormonów płciowych, zanik komórek Leydiga i zmniejszenie objętości jąder,
- uszkodzenia DNA plemnika (zwiększona fragmentacja chromatyny plemnikowej „SCD”) ,
- pogorszenie funkcjonalności plemników (zmniejszony indeks HBA). Plemniki nie łączą się z kwasem hialuronowym, nie jest możliwa prawidłowa interakcja z komórką jajową,
- nasilenie zjawiska apoptozy (programowanej śmierci komórek),
- zaprzestanie funkcjonowania mechanizmów naprawczych plemników,
- problemy z erekcją i obniżonym libido.
Wiek ojca a przebieg ciąży
Pogarszająca się z wiekiem jakość nasienia ma negatywny wpływ nie tylko na poczęcie dziecka, ale i na powodzenie w donoszeniu ciąży. Co to znaczy?
Późne ojcostwo sprawia, że znacząco wzrasta ryzyko poronień, porodów przedwczesnych oraz innych patologii. Może się ono także przyczyniać do występowania ciężkich powikłań w czasie ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy i rzucawka. Znacznie wzrasta częstość i odsetek dzieci z niską wagą urodzeniową.
Wiek ojca a przebieg zdrowie dziecka
Jeszcze inną kwestią związaną z płodnością mężczyzny i jego wiekiem są mutacje w DNA plemników, do których dochodzi podczas spermatogenezy, czyli procesu tworzenia się nowych plemników. Jej istotą są liczne podziały mitotyczne.
Specjaliści są zadania, że z wiekiem delecji i duplikacji jest coraz więcej. Zostało udowodnione, że wraz ze wzrostem wieku przyszłych ojców wzrasta odsetek zaburzeń chromosomalnych u płodu.
Typowe przykłady zaburzeń to wzrost częstości występowania:
- trisomii 21 chromosomu (zespół Down’a),
- trisomii 18 chromosomu (zespół Edwards’a),
- trisomii 13 chromosomu (zespół Patau).
Zaobserwowano także wzrost częstości występowania zespołu Klinefeltera (47,XXY) i zespołu Turnera (45,X). Zwraca się także na zmiany w genach odpowiadających za zaburzenia dwubiegunowe czy autyzm.
Z wiekiem ojca można również połączyć częstsze występowanie wad zastawkowych serca i ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej, bezmózgowia czy przełożenia wielkich pni tętniczych. Zauważono również statystycznie znaczący wzrost występowania nerwiakowłókniakowatości, wrodzonej łamliwości kości i siatkówczaka.
Co wpływa na płodność mężczyzny?
Płodność mężczyzny zależy od wielu czynników. Negatywny wpływ na zdolności reprodukcyjne ma nie tylko wiek, ale i:
- szybki rozwój cywilizacji i tempo życia,
- stres,
- nieprawidłowe odżywianie, niedobory witamin i minerałów,
- brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia,
- otyłość,
- zły stan zdrowia, choroby przewlekłe, zwłaszcza nieleczone,
- nałogi.
Co zrobić, żeby pobudzić produkcję testosteronu, a zatem zwiększyć płodność u mężczyzny? Ważne jest przestrzeganie zdrowego trybu życia: zmniejszenie poziomu stresu, regularne ćwiczenia i zadbanie o prawidłową masę ciała, ograniczenie sterydów, spożywania alkoholu i palenia papierosów. Równie istotna jest zbalansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja.
Aby dowiedzieć się więcej na temat przygotowań do ciąży, ale i by wiedzieć na przykłąd, jakie objawy w pierwszym trymestrze ciąży mogą być niepokojące, odwiedź naszą stronę główną Babyboom.pl
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień