Ciąża po trzydziestce. Jakie bywają problemy i zagrożenia?
Ciąża po trzydziestce to częste zjawisko. Coraz więcej kobiet koncentruje się na ukończeniu edukacji i rozpoczęciu kariery, zanim zacznie planować urodzeniu dziecka. Ważne jest zrozumienie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę w wieku 30 lat.
Faktem jest, że szansa na zajście w ciążę spada wraz z wiekiem. Ten proces rozpoczyna się już po 20. urodzinach, a badania mówią, że 30-latka ma około 20% szans zajścia w ciążę w czasie comiesięcznej owulacji, a czterdziestolatka już tylko 5%.
I chociaż u kobiety 32 letniej może być niewielki spadek płodności, to wzrośnie on gwałtownie po 37 roku życia. Około jedna trzecia kobiet w wieku powyżej 35 lat będzie szukać pomocy specjalisty. Dlatego, jeśli skończyłaś 30 lat i chcesz starać się o dziecko zwróć się po pomoc. Może się okazać, że wystarczy zwykłe monitorowanie owulacji, może potrzebna będzie kuracja hormonalna, albo zapłodnienia in vitro (IVF).
Niektóre trudności z zajściem w ciążę po trzydziestce
Jednym z powodów spadku płodności jest to, że wraz z wiekiem jajniki są mniej wrażliwe na sygnały hormonalne przesyłane z naszego mózgu namawianie ich do uwolnienia komórki jajowej (a mamy ich określoną ilość).
Kolejną trudnością mogą być infekcje lub zabiegi chirurgiczne, które spowodowały blizny w macicy lub jajowodach. Równie podstępna bywają endometrioza, mięśniaki macicy, czy przewlekłe problemy zdrowotne.
Chociaż płodność mężczyzn nie spada, tak, jak kobiet to również wiek partnera ma znaczenie. Naukowcy odkryli, że po 40. roku życia spada jakość męskiego nasienia, co może stać się przyczyną poronień.
reklama
Jak zwiększyć swoje szanse na ciążę po trzydziestce?
Przede wszystkim udaj się do lekarza i wspólnie zastanówcie się, jak możesz optymalnie przygotować swój organizm do późnej ciąży. Jakie badanie powinnaś wykonać przed ciążą. Od razu się nastaw, że sam proces starań może trwać od roku do dwóch lat. Ta wiedza pozwoli ci uniknąć dodatkowego stresu, jeśli nie zajdziesz w ciążę w pierwszych miesiącach starań.
Zadbaj o swoje zdrowie. Odstaw używki. Zrezygnuj z alkoholu, palenia papierosów i kofeiny, bo negatywnie wpływają na płodność. Zarówno nadwaga, jak i i niedowaga są niewskazane.
Obserwuj objawy płodności. Analiza śluzu szyjki macicy pozwoli ci samej rozpoznać objawy płodności.
Możesz kupić domowe testy płodności dla siebie i swojego partnera. Ten dla mężczyzn pozwali stwierdzić, czy w nasieniu znajduje się wystarczająca do poczęcia liczba plemników. Test dla kobiet wykrywa obecność hormonu FHS w moczu, co jest wskaźnikiem płodności.
Jedz zdrowe produkty, które mogą mieć pozytywny na twój układ hormonalny. Wpływająca na płodność dieta powinna się składać z produktów zawierając kwasy omega 3, cynku, magnezu, żelaza, owoców i warzyw zawierających antyoksydanty.
Po 6 miesiącach bezowocnych starań skonsultuj się z lekarzem, który prawdopodobnie zleci ci dodatkowe specjalistyczne badania.
Dla niektórych par rozwiązaniem może być zapłodnienie in vitro, ale trzeba brać pod uwagę, że wraz z wiekiem również zmniejsza się szansa na sukces. Z drugiej strony płodność jest sprawą kompletnie indywidualną i może się okazać, że akurat twój organizm jest płodny również w wieku 40. i więcej lat.
Ciąża po 30. - zagrożenia
Cąża w wieku 30 lat może być bardziej skomplikowana, ale wcale nie musi. Mogą nie wystąpić, żadne z opisanych powikłań, ale warto wiedzieć, że istnieje zwiększone ryzyko:
- Poronienia
Każda ciąża niesie ze sobą ryzyko poronienia, a ryzyko to rośnie wraz z wiekiem. Wiele poronień może być wynikiem nieprawidłowości chromosomalnych, a prawdopodobieństwo wystąpienia tych nieprawidłowości u dziecka wzrasta wraz z wiekiem matki, zwłaszcza po 35. roku życia. I tak jeśli zostajesz mamą w wieku 25 lat ryzyko wystąpienia zespołu Downa wynosi 1:1300 ; w wieku 30 lat to 1 :1000, w wieku 35 lat 1: 400, a 45, 1: 35.
- Przedwczesnego porodu (z powodu obniżenia się poziomu hormonów progesteronu i estrogenu)
- Stanu przedrzucawkowego (dotyczy 15% kobiet między 35. a 40.)
- Cukrzycy ciężarnych
- Urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej
- Ryzyka cięcia cesarskiego
Jednak, jeśli będziesz pod opieką specjalisty, który będzie monitorował twoją ciąże, to w razie jakichkolwiek problemów będziesz mogła liczyć na pomoc. I najważniejsze. Większość kobiet, które zostają mamami po 30. roku życia nie mają problemów podczas ciąży i porodu.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień