Czy bezpiecznie jest uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży?
Czy seks pod koniec ciąży nie zaszkodzi dziecku? Czy nie wywoła porodu?
Wiele par na „ostatniej prostej” w ciąży zastanawia się, czy wciąż można uprawiać seks. Czy bezpiecznie jest kochać się w 3. trymestrze ciąży? Czy to nie zaszkodzi dziecku? Czy nie wywoła porodu? Jakie pozycje są dozwolone, a czego lepiej nie praktykować?
Dlaczego warto uprawiać seks w ciąży?
Jeśli ciąża przebiega bez zastrzeżeń i nie jest zagrożona, seks podczas ciąży jest nie tylko dopuszczalny, ale i wskazany. To dlatego, że umacnia więź partnerów, a i działa relaksująco. Sprawia, że czujesz się szczęśliwa i bardziej spokojna.
Bliskość wpływa kojąco, a pieszczoty i łóżkowe igraszki – zdecydowanie rozluźniająco. Te chwile, kiedy jesteście razem, umacniają wasz związek. Bliskość jest bardzo ważna dla obojga partnerów.
Współżycie w ciąży jest atrakcyjne z wielu powodów. Okoliczności sprawiają, że można kochać się zawsze wtedy, gdy przyjdzie ochota na seks. Nie trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu przed niechcianym zajściem w ciążę. Zdecydowanie można cieszyć się swobodą i brakiem presji.
Warto także pamiętać, że u ciężarnej kobiety zwiększa się przekrwienie sfer erogennych, co może przekładać się na większy popęd płciowy, a zwiększona ilość wydzieliny w pochwie sprawia, że seks jest bardzo przyjemny.
W czasie ciąży kobiety w oczach partnerów zwykle zyskują na atrakcyjności: mają piękną cerę i włosy, a także ponętnie zaokrąglone kształty. Co ciekawe zmiany w wyglądzie ciężarnej, związane między innymi z przyrostem masy ciała czy zmianą kondycji skóry, na nastrój przyszłej mamy często działają niekorzystnie (co nie sprzyja zbliżeniom).
Dlaczego jeszcze warto uprawiać seks w ciąży? Specjaliści przekonują, że kobiety, które często współżyją w ciąży, mają mniej powikłań oraz sprawniej rodzą (to zasługa lepiej wytrenowanych mięśni miednicy). Ponadto stosunki płciowe w donoszonej ciąży (po 37. tygodniu) mogą przyspieszyć poród.
U zdecydowanej większości przyszłych mam nie istnieją przeciwwskazania do współżycia podczas ciąży. Zdarza się jednak, że jest to niemożliwe bądź niewskazane. Gdy pojawiają się jakieś wątpliwości, dolegliwości bądź niepokojące objawy, należy tę kwestię omówić z ginekologiem.
reklama
Dlaczego 3. trymestr nie sprzyja życiu seksualnemu?
Popęd płciowy jest zwykle niski na początku ciąży, w pierwszym trymestrze, zwiększa się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, jednak naturalną rzeczą jest, że pod koniec ciąży apetyt na seks słabnie.
Kobieta odczuwa wiele dolegliwości, które towarzyszą w końcówce ciąży, zaczyna też myśleć o porodzie. Trzeci trymestr ciąży to spory ciężar ciała i duży brzuch, które utrudniają znalezienie komfortowej pozycji (nie tylko podczas seksu). Życia nie ułatwiają typowy dla tego okresu ból kręgosłupa, częste parcie na pęcherz, obrzęk nóg, ciężki oddech, opuszczenie się brzucha, ucisk na poszczególne organy wewnętrzne oraz bezsenność i zmęczenie.
Popęd płciowy zdecydowanie obniża się także za sprawą działania hormonu laktacyjnego. Partner również może mieć mniejszą ochotę na seks. Boi się o ciężarną partnerkę i o dziecko - nie chce im zrobić krzywdy.
Kobieta na tym etapie ciąży, ze względu na duży brzuch, czuje się niekomfortowo (szybciej się męczy, jest jej ciężko). Wzrostowi libido nie służą obawy o komfort i zdrowie dziecka, a także wizja przyspieszonego, przedwczesnego porodu, kiedy jeszcze nie czas.Jeśli chodzi o przyszłą mamę, sprawę załatwi dogodna pozycję. Jeśli chodzi o dziecko, nie martwcie się, maluch jest bezpieczny, ponieważ chronią go wody płodowe, worek owodniowy i czop śluzowy.
Czy bezpiecznie jest uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży?
Jeżeli ciąża jest zdrowa, podczas stosunków płciowych nie można zaszkodzić dziecku. Jest ono chronione płynem owodniowym, błoną oraz mięśniem szyjki macicy. Także męska ejakulacja i orgazm kobiecy nie stanowią zagrożenia dla ciąży.
Pod koniec ciąży penetracja seksualna i orgazm mogą wywołać skurcze Braxtona-Hicksa. To łagodne, niegroźne skurcze pojawiające się u większości kobiety pod koniec ciąży. Zdarza się, że po współżyciu powodują długie i nieprzyjemne twardnienie brzucha.
Pod koniec ciąży, w 3. trymestrze, jak najbardziej można pozostać aktywnym seksualnie i uprawiać bezpieczny seks, pod pewnymi warunkami:
- ciąża nie może być zagrożona, musi przebiegać w sposób prawidłowy,
- należy zachować ostrożność, wybierać pozycje komfortowe i bezpieczne,
- trzeba unikać pewnych pozycji i praktyk seksualnych.
reklama
Pozycje zalecane i dozwolone w 3. trymestrze ciąży
Niektóre pozycje - np. klasyczna - są naturalnie eliminowane ze względu na pokaźnych rozmiarów brzuch i tkliwe piersi. Poza tym, kiedy leżysz na brzuchu, macica i dziecko mogą utrudniać krążenie krwi.
Jakie pozycje wybierać? Takie, w których partner nie ugniata brzucha przyszłej mamy i w których to ona decyduje o głębokości penetracji (np. kiedy partner leży, a kobieta siedzi na nim). Sprawdzają się także takie pozycje, w których kobieta jest mało aktywna
W 3. trymestrze ciąży wypróbujcie takie pozycje jak:
- pozycja boczna,
- pozycja na jeźdźca,
- pozycja tylna.
Czego nie robić w ciąży?
Poza pozycjami, które są niekomfortowe, nie są zalecane pozycje z głęboką penetracją, a także seks oralny, gdzie stroną czynną jest mężczyzna. Może się zdarzyć, że w okolice łożyska dostanie się powietrze i wywoła zagrożenie ciąży (jest nim zator powietrzny).
Nie należy również (podczas całej ciąży) stosować akcesoriów, które miałyby być wprowadzone do pochwy. Raczej trzeba też wstrzymać się z seksem analnym, głównie ze względu na ryzyko przedostania się bakterii wywołujących zakażenia z odbytnicy do pochwy, co stanowi realne zagrożenie dla dziecka. Seks analny nie jest uważany za bezpieczny w czasie ciąży, ponieważ może również podrażniać hemoroidy i powodować dyskomfort, ból, a nawet krwawienie.
Trzeba także uważać z pieszczotami piersi, zwłaszcza brodawek, ponieważ powodują uwalnianie oksytocyny. Hormon ten wywołuje skurcze macicy i przyspiesza rozpoczęcie porodu.
reklama
Czy seks może wywołać poród?
Seks w 3. trymestrze, w zdrowej ciąży, nie może wywołać przedwczesnych skurczów porodowych i wywołać tym samym porodu. Kiedy jednak nastąpią powikłania – niestety tak. Dlaczego tak się dzieje?
Seks uwalnia oksytocynę, hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową (dlatego warto się kochać, gdy poród się opóźnia). Z kolei męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają rozwieranie szyjki macicy (jeśli ciąża nie jest zagrożona, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38. tygodniu ciąży).
Kiedy nie wolno uprawiać seksu w 3. trymestrze ciąży?
Przodujące łożysko, niewydolność szyjki macicy, zatrucie ciążowe, silne skurcze w podbrzuszu lub infekcje stref intymnych to sytuacje, które stanowią przeciwwskazania do uprawiania seksu w 3. trymestrze ciąży.
Wstrzemięźliwość należy również zachować w sytuacji, gdy:
- doszło do krwawienia z dróg rodnych,
- zdiagnozowano łożysko przodujące lub nisko schodzące (od 20. tygodnia, wcześniej to norma),
- doszło do skrócenia szyjki macicy, odpłynięcia płynu owodniowego, szyjka macicy zaczęła się rozwierać,
- ciąża zagrożona jest z innych powodów.
Pamiętaj, że jeśli w trakcie stosunku poczujesz silny ból i wystąpi plamienie lub krwawienie, natychmiast skonsultuj się z lekarzem lub położną.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień