Piersi w ciąży
Jak zmieniają się piersi w ciąży podczas trzech trymestrów?
Kobiece piersi przechodzą ogromne zmiany już w czasie dwóch do czterech tygodni po poczęciu dziecka. Dlatego jednym z pierwszych objawów ciąży, które możesz zaobserwować to właśnie tkliwy biust.
Piersi powiększają się pod wpływem działania estrogenów, czyli hormonów, które były odpowiedzialne za ich rozwój w czasie dojrzewania. Teraz będą się zmieniać, ponieważ kanaliki mleczne przygotowują się do karmienia piersią.
Estrogen generuje również wydzielanie prolaktyny, która w trakcie ciąży odpowiada za pracę ciałka żółtego oraz wpływa na powiększenie się piersi w okresie laktacji i wytwarzanie pokarmu. Natomiast progesteron wspomaga tworzenie i rozwój komórek produkujących mleko w gruczołach piersiowych. Po porodzie poziom estrogenu i progesteronu gwałtownie spada, a poziom prolaktyny wzrasta, umożliwiając laktację.
Jakie zaobserwujesz zmiany w piersiach w ciąży?
To właśnie zmiany w piersiach mogą świadczyć o początku ciąży, ale ponieważ trudno jednoznacznie rozpoznać objawy, więc możesz myśleć, że to napięcie przedmiesiączkowe.
Zmiany piersi w pierwszym trymestrze ciąży
Zmiany, które mogą się pojawić w pierwszym trymestrze to: obrzęk piersi, bolesność lub tkliwość spowodowana szybko rosnącym poziomem zarówno estrogenów, jaki i progesteronu. Możesz mieć też uczucie ciężkości lub pełności w piersiach. Możesz poczuć ból pod pachami.
Piersi w trakcie ciąży mogą zacząć się powiększyć w czasie pierwszych sześciu tygodni. Nie ma żadnego schematu jeśli chodzi o powiększanie biustu. Może następować powoli lub bardzo gwałtownie, co grozi rozstępami. Całe to rozciąganie skóry piersi, które występuje podczas ciąży oraz karmienia piersią, sprawia, że jeśli włókien kolagenowych i elastynowych w skórze jest zbyt mało, to staje się ona nieelastyczna i podatna na powstawanie rozstępów. Dlatego dbaj koniecznie o nawilżenie skóry.
Możesz również zauważyć zmiany w swoich sutkach. Sutki mogą stać się większe i bardziej wrażliwe, a otoczka może stać się ciemniejsza. Kolor brodawek i rozmiar otoczek może się zmienić około 12 tygodnia ciąży. Jest to indywidualne i zależne od karnacji przyszłej mamy. Największą zmianę zaobserwują dziewczyny o śniadej karnacji.
We wczesnym okresie ciąży, na powierzchni otoczki pojawią się na guzki zwane brodawkami Montgomery'ego. Są to gruczoły łojowe, których zadaniem jest o nawilżenie i uelastycznienie brodawki oraz otoczki.
Pamiętaj, że I trymestr ciąży to czas, kiedy powinnaś wykonać USG piersi. Dotyczy to każdej kobiety powyżej 35 roku życia. Natomiast kobieta poniżej 35 roku życia powinna rozważyć badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży i zdecydowanie je wykonać w przypadku zmian w obrębie piersi takich jak: guz, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – niezależnie od czasu trwania ciąży. Badanie ma na celu wykluczenie nowotworu piersi w ciąży.
Zmiany piersi w ciąży, w drugim trymestrze
Do końca ciąży objętość krwi w twoim organizmie może się zwiększyć nawet o 50%. Przez to Twoje żyły staną się bardziej widoczne - szczególnie na piersiach i brzuchu. Ten objaw powinien minąć po porodzie lub zakończeniu karmienia piersią.
Tymczasem, w czasie ciąży, już od 16 tygodnia piersi mogą produkować mleko. Dlatego możesz zauważyć wyciek z brodawek sutkowych płynu w kolorze słomkowo- żółtym zwanego siarą. W siarze znajdują się przeciwciała, które wspomogą system odpornościowy twojego maluszka po porodzie. Żeby nie brudzić ubrań zaopatrz się we wkładki do stanika Jeśli zauważysz wyciek krwi skontaktuj się z lekarzem. Zwykle nie oznacza niczego poważnego, ale warto sprawdzić .
W drugim trymestrze, niektóre kobiety mogą wyczuć w piersi guzki. Najczęstszymi przyczynami są torbiele lub cysty wypełnione mlekiem. Najprawdopodobniej są to zmiany łagodne, ale powinnaś je pokazać lekarzowi.
Zmiany piersi w ciąży - trymestr trzeci
Zbliża się do terminu porodu? Twoje otoczki mogą się powiększyć i stać się jeszcze ciemniejsze, również żyłki pod skórą mogą stać się wyraźniejsze. Możesz też zaobserwowac powiększenie i uwypuklenie brodawek sutkowych, a wraz z tym pojawienie się siary.
Piersi stają się pełne i coraz cięższe, a ich ciężar może powodować ból pleców, dlatego ważne jest, aby nosić biustonosz podtrzymujący. Bywa, że brodawki oraz skóra pod biustem i na wierzchu stają się suche i swędzące. Jest to spowodowane rozciąganiem skóry i dlatego koniecznie zadbaj o odpowiednie nawilżenie, które być może powstrzyma rozstępy. Jeśli sięgasz po kosmetyki sprawdź informacje, czy nadaje się dla kobiet w ciąży.
reklama
Koniec ciąży. Co się dzieje z biustem, jak zmieniają się piersi?
Po urodzeniu dziecka i łożyska wyzwalana jest reakcja hormonalna odpowiadająca za produkcję mleka. Początkowo pojawia się siara. Jej kolor jest ciemnożółty, konsystencja gęsta, ponieważ siara zawiera duże ilości białka. Połowa tych białek to immunoglobuliny, czyli przeciwciała. Dzięki nim dziecko nabiera sił do walki z możliwymi infekcjami, a układ pokarmowy zyskuje osłonę. Siara ma również działanie przeczyszczające, które pomaga dziecku wydalać smółkę (pierwszą kupę) i zapobiega żółtaczce poprzez usuwanie bilirubiny z jelit.
Noworodek przystawiony do piersi zaraz po porodzie wypija (częściowo zlizuje) te pierwsze kropelki i fakt, że pokarm nie tryska, również jest naturalny. Te kilka mililitrów to akurat tyle, ile maluszek potrzebuje. Pojemność jego żołądka to zaledwie 1,5 małej łyżeczki.
W ciągu następnych 2-5 dni zauważysz, że Twoje piersi stają się pełniejsze i cięższe, kiedy napływa do nich mleko. Niektóre kobiety odczuwają dyskomfort, inne właściwie nie zauważają zmiany podczas karmienia piersią.
W ciągu następnych dwóch tygodni ilość mleka zwiększa się i zmienia wygląd i skłąd. To tzw. mleko przejściowe. Zmniejsza się zawartość immunoglobulin i białek, wzrasta natomiast zawartość tłuszczu i cukru.
Kolejny etap to powstanie dojrzałego mleka w piersi. Nie jest one tak kremowe jak to krowie, często wygląda jak rozcieńczone wodą, ale za to jest idealne dla twojego maleństwa. Mleko w piersi zmienia się nie tylko podczas pojedynczego karmienia, a także w ciągu tygodni i miesięcy, ponieważ dopasowuje się do potrzeb dziecka. Na początku karmnienia, mleko, które wypływa z piersi jest ubogie w tłuszcz i bogate w laktozę, cukier, białko, witaminy, minerały i wodę. Później zmienia się i zawiera więcej tłuszczu i mniej cukru.
Jak dbać o piersi w ciąży?
- Przede wszystkim zainwestuj w dobry, przewiewny biustonosz na grubych ramiączkach, który będzie prawidłowo utrzymywał twój imponujący biust. Zobacz, czy biustonosz jest dopasowany do wielkości twojego biustu. Prawdopodobnie będziesz musiała zainwestować zakup biustonosza, bo rozmiar biustu może bardzo się zmienić po pojawieniu się mleka.
- Codziennie natłuszczaj skórę piersi. Nakładaj preparat kolistymi ruchami, zaczynając od okolic pach, a kończąc na dekolcie. Nakładaj też krem ujędrniający (wybieraj te produkty, których mogą używać kobiety w ciąży). Wybierz się do dobrego gabinetu kosmetycznego i oddaj się w ręce doświadczonej specjalistki, która zaproponuje ci zabieg odpowiedni dla kobiety w ciąży. Nie zapominaj o pielęgnacji natłuszczaniu sutków.
- Uprawiaj sport, który wzmacnia mięśnie klatki piersiowej – postaw na jogę czy pilates prenatalny, taniec bądź pływanie.
- Bierz chłodne bądź naprzemienne prysznice - strumień ciepłej i letniej wody doskonale wpłyną na jędrność i krążenie piersi Wycieraj się szorstkim ręcznikiem. Jeśli czujesz w piersiach ból lub dyskomfort możesz robić zimne lub ciepłe okłady, w zależności, na która z metod lepiej zareaguje twoja skóra.
- Zadbaj o nawilżenie skóry od wewnątrz – pij dużo niegazowanej, butelkowanej wody mineralnej. Uważaj na kawę i herbatę – pij niezbyt często, nie za mocną.
- Nie rób masażu piersi, który ma zahartować je przed dyskomfortem, jaki często towarzyszy kobietom podczas pierwszych dni karmienia malucha. Specjaliści są zdania, że przed uszkodzeniem i bólem sutków może ochronić tylko i wyłącznie prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Mamy zalecają zaopatrzenie się w maść z czysta lanoliną na popękane brodawki oraz – w skrajnych przypadkach – kapturki laktacyjne.
- Jeśli zaniepokoją cię jakieś zmiany – guzki, zgrubienia wyczuwalne pod skórą, zaczerwienienie sutka bądź bolesność jednej z piersi, zgłoś się do lekarza
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień