Bezsenność w ciąży
Bezsenność w ciąży to częsty problem, który dotyka wiele kobiet, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Trudności z zasypianiem, wstawanie świtem i nocne czuwanie zdecydowanie potrafią być dotkliwe. Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi, dyskomfortem fizycznym, takimi jak ból pleców czy częste wizyty w toalecie oraz stresem związanym z nadchodzącym porodem. Ważne jest, aby przyszłe mamy dbały o higienę snu, na przykład ustalając regularne godziny zasypiania i unikanie ekranów przed snem. Pomocne mogą być również techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe. W przypadku nasilających się trudności ze snem warto skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć bezpieczne rozwiązanie.
Bezsenność w ciąży - objawy
Bezsenność w ciąży jest bardzo częstym problemem. Z badań prowadzonych przez Amerykańską Narodową Fundację Snu nawet 75% kobiet odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy ich sen w czasie ciąży uległ istotnemu pogorszeniu [1].
Objawy bezsenności w ciąży mogą obejmować trudności z zasypianiem nawet przy odczuwalnym zmęczeniu i częste wybudzanie w nocy. Problemy ze snem wywołują poczucie niewyspania pomimo spędzenia odpowiedniej ilości czasu w łóżku, zmęczenie i senność w ciągu dnia, co utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz problemy z koncentracją i drażliwość wynikające z braku odpowiedniego odpoczynku nocnego.
Ciężarne najczęściej skarżą się na częste wybudzenia ze snu oraz sen płytki, który nie przynosi wypoczynku. Oznacza to, że u wielu kobiet problem jest jakość snu, a nie jego długość.
reklama
Przyczyny bezsenności w ciąży
Co jest przyczyną bezsenności w ciąży? W ciąży za problemy ze snem mogą odpowiadać różne problemy, wynikające zarówno z czynników fizycznych, jak i emocjonalnych.
Najczęściej są to zmiany hormonalne (wahania poziomu progesteronu i innych hormonów). Stale wzrastające poziomy gonadotropiny kosmówkowej (w I trymestrze) oraz progesteronu (który osiąga maksimum w III trymestrze) silnie indukują sen, ale sen płytki. Za bezsenność odpowiadają również ciążowe dolegliwości, na przykład częste oddawanie moczu (wzrost ciśnienia na pęcherz sprawia, że kobiety częściej budzą się w nocy), uporczywa zgaga w czasie ciąży, skurcze nóg (w tym zespół niespokojnych nóg) czy ból kręgosłupa i pleców. Powiększający się brzuch i ruchy dziecka utrudniają znalezienie wygodnej pozycji i przypomina o sobie przy każdej próbie jej zmiany.
Jeśli dołożyć do tego natłok myśli krążących wokół malucha, porodu i lęków macierzyństwa, które wywołują stres, napięcie i niepokój… Z tego powodu najczęstszym problemem jest bezsenność w 3. trymestrze ciąży.
Co na bezsenność w ciąży?
Zaburzenia snu przede mają wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie kobiety. Jeśli matka źle się czuje, to pośrednio musi to wpływać na dobrostan płodu. To dlatego trzeba wiedzieć, co robić, a czego unikać, by radzić sobie z bezsennością w ciąży.
Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka sposobów na radzenia sobie z problemami ze snem jest na szczęście co najmniej kilka. Przede wszystkim zrezygnuj z później, ciężkiej i obfitej kolacji oraz kawy i mocnej herbaty – zdecydowanie nie są to sprzymierzeńcy snu. Ograniczenie napojów zawierających kofeinę oraz jedzenia ciężkich posiłków przed snem może poprawić jakość snu. Przed położeniem się do łóżka wypij herbatę z melisy, ciepłe kakao bądź kubek mleka.
Zanim położysz się spać, zrelaksuj się: idź na spacer, poczytaj dobrą książkę, weź ciepły prysznic, aromatyczną (nie gorącą!) kąpiel lub poproś partnera o kojący masaż. Pomóc może relaksacja i ćwiczenia oddechowe, medytacja, ćwiczenie uważności, które pomagają się zrelaksować i złagodzić napięcie.
Zadbaj o komfort spania. Wywietrz sypialnię, sprawdź, czy temperatura nie jest za wysoka, a powietrze – zbyt suche. Zasuń żaluzje lub zaciągnij zasłony. Wyłącz telewizor, radio, a mężowi, jeśli jest wielbicielem nocnych seansów, koniecznie kup słuchawki. Spróbuj stworzyć rytuał z zasypiania (np. zawsze przed snem słuchaj muzyki czy czytaj książkę). Staraj się chodzić spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia, aby ustabilizować rytm dobowy i zachować regularność snu.
Nigdy nie nastawiaj się, że na pewno nie będziesz mogła zasnąć, nie skupiaj się na problemie. Nie myśl o niczym przykrym, stresującym lub niepokojącym, jednocześnie staraj się też zbyt nie ekscytować miłymi myślami. Nie licz też nerwowo, ile godzin powinnaś książkowo przesypiać. Nie wszyscy potrzebują 8 godzin żeby dobrze się czuć, jeśli więc spisz niewiele, ale czujesz się wypoczęta – to wszystko w porządku
Nie śpij na plecach (powiększona macica naciska na pęcherz i naczynia krwionośne, co utrudnia krążenie krwi i oddychanie) czy na brzuchu. Przyjmij bezpieczną, wygodną pozycję. Połóż się na lewym boku, pod brzuch połóż poduszkę, a drugą umieść pod prawym kolanem.
Leżenie na lewym boku, z poduszką pod brzuchem i nogami, może zmniejszyć dyskomfort związany z rosnącym brzuchem.
Jeśli nie możesz zasnąć, nie leż w łóżku. Wstań i zajmij się czymś, jest szansa, że niedługo poczujesz zmęczenie i spokojnie zaśniesz. Jeśli w ciągu dnia pracujesz w łóżku, być może nieświadomie może ci się kojarzyć ze stresem, dlatego niech łózko pozostanie miejscem do spania. W ciągu dnia znajdź czas na lekkie ćwiczenia. Umiarkowana aktywność fizyczna, takajak spacer, pływanie czy joga pomaga zmniejszyć napięcie i poprawia jakość snu.
Jeśli trudności ze snem są uporczywe, warto skonsultować się z lekarzem.
Leki na bezsenność w ciąży
Jeśli chodzi o farmakologiczne leczenie bezsenności, przeciwwskazane są pochodne benzodiazepin (kategoria D). W przypadku temazepamu jest to kategoria X, co oznacza, że jest on bezwzględnie zakazany. W przypadku większości leków, które stosuje się przy zaburzeniach snu, mają one kategorię C (hydroksyzyna, niebenzodiazepinowe leki nasenne, czyli zolpidem, zopiklon, zaleplon, sedatywne leki przeciwdepresyjne). Oznacza to, że ponieważ nie ma dowodów na to, że szkodzą, ale i że są bezpieczne, włącza się je wyłącznie wtedy, gdy są absolutnie konieczne. Względnie bezpieczne wydają się leki przeciwhistaminowe: difenhydramina i doksylamina (nie są jednak dostępne w Polsce).
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień