Dlaczego rodzą się wcześniaki
Wcześniaki - noworodki urodzone przedwcześnie, bo pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży - od pierwszych chwil wymagają specjalnej troski. Pielęgnacja przebiega podobnie do pielęgnacji dzieci urodzonych o czasie ale rozwój wcześniaków różni się znacznie, czyha też na nie wiele zagrożeń - w zależności od stopnia wcześniactwa, mierzą się one z szeregiem zaburzeń i nieprawidłowości, z którymi – na szczęście – dzięki współczesnej medycynie radzą sobie coraz lepiej.
Dlaczego rodzą się wcześniaki?
Istnieje kilka powodów, za najbardziej istotny specjaliści uznali zły stan zdrowia matki. Niektórzy lekarze dokonali podziału na czynniki zależne i niezależne od ciężarnej. Do grupy pierwszej należy – szeroko rozumiany - styl życia matki i jej sytuacja bytowa, do drugiej – choroby, problemy natury ginekologicznej oraz wady płodu.
reklama
Co może spowodować poród przedwczesny?
Choroby matki:
- zakażenia dróg rodnych i moczowych, w tym choroby nerek,
- różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia przebyte w ciąży,
- choroby zakaźne przebyte w ciąży oraz infekcje z wysoką gorączką,
- choroby serca i zaburzenia krążenia,
- cukrzyca,
- zaburzenia pracy tarczycy,
- choroby wątroby,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby weneryczne,
- niedokrwistość,
- niedożywienie,
- duża nadwaga.
Kobieta, która na coś choruje i się leczy, powinna od początku ciąży pozostawać pod ścisła kontrolą lekarza specjalisty i ginekologa. Nie wolno też bagatelizować żadnych niepokojących objawów.
Każda przyszła mama powinna nie tylko dbać o siebie i unikać zagrożeń (kontaktu z osobami chorymi, z surowym mięsem czy kocimi odchodami), ale i zrobić stosowne badania, które pozwolą trzymać rękę na pulsie i zminimalizować ryzyko powikłań (różyczka, przeciwciała toksoplazmoza, cytomegalia).
Problemy natury ginekologicznej:
- niewydolność szyjki macicy,
- niewydolność łożyska,
- łożysko przodujące,
- nadmierna pobudliwość skurczowa macicy,
- schorzenia macicy,
- zakażenia wewnątrzmaciczne,
- wady rozwojowe narządów płciowych,
- mięśniaki,
- przedwczesne odejście wód płodowych,
- wcześniejsze poronienia i porody przedwczesne,
- zaburzenia hormonalne.
Każda kobieta, która jest w ciąży, powinna pozostać w stałym kontakcie z zaufanym ginekologiem, wykonywać cykliczne badania i stosować się do zaleceń specjalisty.
Sytuacja społeczna matki
Zarówno sytuacja bytowa, jak i styl życia matki, to czynniki istotne - tak dla prawidłowego przebiegu ciąży, jak i rozwoju płodu. Do wzrostu ryzyka przedwczesnego porodu przyczynia się:
- Wiek - kobiety poniżej 16 roku życia oraz te powyżej 40, zwłaszcza, gdy jest to ich pierwsza ciąża,
- niski status ekonomiczny i kiepska sytuacja bytowa – złe warunki lokalowe, nieustabilizowana sytuacja życiowa, ubóstwo,
- ciężka praca – tak fizyczna, jak i w czasie nadgodzin i godzin nocnych,
- życie w stresie, traumatyczne przeżycia, niedojrzałość emocjonalna,
- niehigieniczny tryb życia, niedożywienie, nadwaga, a także stosowanie używek – od tego czy kobieta w ciąży piła kawę, przez papierosy, po alkohol.
Każda kobieta, która jest w ciąży, powinna mieć świadomość, ze od tej pory odpowiedzialna jest nie tylko za siebie, ale i za nienarodzone dziecko, dlatego powinna dołożyć wszelkich starań, aby pozostawać w dobrostanie.
Oraz
- ciąża mnoga,
- wady płodu.